Home Life Style Cytaty o małżeństwie

Cytaty o małżeństwie

by Agata Kubiak
Cytaty o małżeństwie

Powszechnie wiadomo, iż małżeństwo to związek dwóch ludzi – najczęściej kobiety i mężczyzny, którzy złączeni odpowiednimi przysięgami żyją zgodnie, według określonych praw i obowiązków.

Tak regulowany przez prawo duet osób, to trwała umowa, która winna przebiegać z uwzględnieniem wzajemnej pomocy, oraz podejmowania działań mających na celu dobro stworzonej na jego mocy rodziny.

wspaniałe małżeństwoNajważniejszym aspektem jest w tym przypadku rozmowa – to ona pozwala wieść spokojne, zrelaksowane i pełne harmonii życie.

Perypetie tak złączonej dwójki ludzi, opisują pełne przesłanek, oraz sentencji cytaty, stanowiące podwalinę i motywacje do życia w szczęściu.

Pomagają one wyrazić słowami oddanie do drugiej osoby i ukazać miłość, jaką ją darzymy.

Piękne cytaty o małżeństwie.

nieszczęśliwe małżeństwaUkazując piękno istoty małżeństwa, pokusić się możemy o słowa, jakie wypowiedział niegdyś Stefan Żeromski.

To właśnie ów poeta, zwracając się do swej wybranki jasno poinformował, że „Gdy­byś kiedy we śnie poczuła, że oczy mo­je już nie pat­rzą na ciebie z miłością, wiedz, żem żyć przestał”.

To wyśmienity sposób, aby okazać drugiemu człowiekowi dozgonne uczucie, jakim go darzymy i zapewnić, iż będzie ono trwało już na zawsze.

końca życiaO wielkości i niezniszczalności instytucji, jaką jest małżeństwo mówił też Aleksander Świętochowski, twierdząc odważnie, iż „Miłość jest wtedy wielka, kiedy gra nie na jednej, ale na wszystkich strunach serca”.

Z kolei słowa, wypowiedziane przez Marię Czubaszek, ukazujące „małżeństwo jako dożywocie za miłość”, podkreślają potęgę takowego przedsięwzięcia.

Wypowiadając odważne stwierdzenie „Małżeństwo to wieczna rozmowa”, Thornton Wilder z pewnością chciał zaznaczyć, iż w takim związku nie ma miejsca na obrazę, gniew i dni przepełnione ciszą, oraz milczeniem.

najbardziej naturalnym stanem człowiekaPo ewentualnej kłótni, lub nieporozumieniu, jakie dotknęły małżonków, warto skorzystać z rady Papieża Franciszka, podkreślającego wielokrotnie, że „kłócić się można ile się chce, mogą nawet latać talerze, ale nigdy nie wolno kończyć dnia bez zgody”.

Piękne stwierdzenie, o tym, iż  „Małżeństwo nie jest stanem – jest umiejętnością”, jaki pozwoliła sobie wygłosić Magdalena Samozwaniec, dosadnie podkreśla znaczenie takiego sakramentu – to zadanie dla odważnych, cierpliwych i wytrwałych, gdyż stanowi „dwukierunkową ulicę będącą w ciągłej budowie”.

Śmieszne cytaty o małżeństwie.

tylko prawdziwej miłości Obrazując związek małżeński, w nieco luźniejszy sposób, winniśmy zapoznać się z cytatami, które ukazują go w humorystycznej odsłonie.

To doskonała opcja, aby ukazać miłość i oddanie z lekkim przymrużeniem oka.

Codzienność i związane z nią trudy niestety nie zawsze są usłane kwiatami, a droga do kompromisu może być trudna i męcząca – szczególnie, gdy małżeństwo jest duetem dwóch postaci o upartych charakterach.

prawdziwego przyjaciela Poruszając zagadnienie wkurzających żon i mężów, którym oczywiście głównie „za nic” się obrywa, Rita Rudner odważnie stwierdziła, że „Kocha bycie zamężną.

Cudownie jest mieć tą jedną wyjątkową osobę, którą chce wkurzać przez resztę swojego życia”.

Kiedy jednak żona nie krzyczy na męża i co więcej – w ogóle go nie słucha, to każdy z nich, winien mówić do innej kobiety, gdyż daje to gwarancję, że wtedy usłyszy ona wszystko – no tak bynajmniej twierdził swego czasu Zygmunt Freud.

Codzienne niesnaski między partnerami są podwaliną, by stwierdzić, iż „Małżeństwo jest najbardziej zaawansowaną postacią wojny we współczesnym świecie”, a „Szczęśliwe małżeństwo to takie, w którym mąż rozumie każde słowo, którego żona nie wypowiedziała”.

znajduje prawdziwego przyjacielaTaki oto, prześmiewczy sposób pozwala mówić o małżeństwie, traktując je jako przedstawienie, odbywające się między żoną a mężem, które rozbawi swych obserwatorów.

To dobry pomysł, na rozładowanie zbędnych nieporozumień i niesnasków pomiędzy dwójką osób, skazaną na swe wieczne towarzystwo, de facto z własnego wyboru.

Szczęśliwe małżeństwo – cytaty.

Szczęście w małżeństwie, to tuż obok miłości jedna z najważniejszych jego elementów składowych. Każdy takowy duet to „dwoje ludzi, którzy spotkali się przypadkiem, a okazuje się, że czekali na siebie całe życie”.

Aforyzmem, ukazującym piękno małżeństwa, podkreślającym jak ważne jest, by było szczęśliwe, może również być stwierdzenie Mignon McLaughlin o tym, iż „Udane małżeństwo wymaga zakochiwania się wiele razy, zawsze w tej samej osobie”.

Król Lew, bohater historii o odwadze i miłości, którego każdy zapewne zna, nie bez powodu stwierdził, że „Z właściwą osobą, każda chwila jest magiczna”, a dopełnieniem tych słów będzie cytat mówiący, iż „Każda kobieta jest szczęściem swego męża”. W szczęśliwym małżeństwie, obie strony muszą być dla siebie przyjaciółmi, którzy z uwagą wysłuchuję się nawzajem i wspierają w trudnych chwilach.

Do zgodnego życia, w którym zawita szczęście potrzebna jest obopólna umiejętność rozwiązywania konfliktów i rozładowywania napięć tak, aby „obie osoby czuły, że się kochają, rozumieją, wspierają i wzajemnie szanują”, co bez namysłu stwierdziła psycholog Małgorzata Ohme.

Sean Stewart pięknie napisał w swej powieści pt. „Pamiętnik Cathy”, że „Szczęśliwe małżeństwo jest jak prawdziwa przyjaźń – na dobre i na złe, w dostatku i w biedzie” i to każdy z małżonków powinien mieć na szczególnej uwadze.

Cytaty o ślubie.

Cytaty o ślubie, to mądrości, które zdobią zaproszenia na tę uroczystość, podkreślając wyniosłość imprezy i określając jej charakter. Najstarszy z nich, niosący ogromne przesłanie po dzisiejsze czasy wywodzi się z Biblii i mówi o tym, że „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.

Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz wpółweseli się z prawdą”, – to jakże popularne stwierdzenie, często powtarzał Papież Jan Paweł II, podkreślając w ten sposób istotę związku, jakim jest małżeństwo i wskazując na ważność związanej z nim uroczystości zaślubin.

„Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela”, to zdanie sugerujące trwałość i niezłomność jakie winny panować między małżonkami.

Podejmując decyzję o wspólnym życiu, nie mogą kierować się pokusami i zwracać uwagi na przeszkody z zewnątrz. Więź jaka ich łączy, powinna być niczym jedno ciało, ponieważ, zgodnie ze słowami ks. Jana Twardowskiego „Kocha się nie za cokolwiek, ale pomimo wszystko, kocha się za nic”.

Cytaty o mężu.

Mąż w małżeństwie ma być głową rodziny i strażnikiem pilnującym dobrobytu, dającym ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. To z założenia, osoba decyzyjna, akceptująca najważniejsze kwestie i pomysły, na jakie wpadnie żona. Oczekuje się od niego, by zawsze wspierał i okazał zrozumienie nawet, w momencie gdy nie ma pojęcia o czym wybranka mówi.

Ów zaradność i wszechstronność została wspomniana słowami „Miejsce kobiety jest w kuchni, gdzie ma siedzieć sobie wygodnie z nogami w górze, popijać wino i przyglądać się, jak jej mąż gotuje obiad”, które wypłynęły z ust Elizabeth Gilbert, podczas pisania powieści „I że Cię nie opuszczę…”. Podkreślając męstwo faceta w tymże duecie i obrazując kruchość, niekiedy nawet i swego rodzaju niezaradność płci przeciwnej, popularnym stał się cytat, mówiący, iż „Kiedy mężczyzna otwiera drzwi samochodu dla swojej żony, to albo nowy samochód, albo nowa żona”, który po raz pierwszy pojawił się w powieści Emily Griffin.

By przełamać ten stereotyp i walczyć z przedstawianiem kobiet jako tej słabszej części małżeństwa, można posłużyć się słowami Joachima Glenska, mówiącymi o tym, iż „Są mężczyźni, którzy żenią się jedynie dlatego, że się boją sami spać” – to powinno pohamować zwyczaj ukazywania mężczyzn w roli superbohaterów.

Cytaty o żonie.

Cytaty o żonie dzielą się na dwie odrębne kategorie. Pierwsza z nich, ukazuje kobiety jako te, które winny słuchać małżonków, gotować im obiadki i czekać grzecznie, aż wrócą z pracy.

Tutaj zacytować można klasyk, czyli „Moim najwspanialszym osiągnięciem była umiejętność przekonania żony, by wyszła za mnie” – słynne słowa, wypowiedziane przez Winstona Churchilla. O małżonce, która zamiast zbędnego gadania, powinna wykonywać swe obowiązki wspominał też Samuel Beckett, wypowiadając słowa „Psychiatra to facet, który zadaje ci wiele kosztownych pytań, jakie twoja żona zadaje ci za darmo”.

Mimo ów przekonania, że miejsce kobiety jest w kuchni, wraz z duchem czasu i odkryciem, że płeć piękna potrafi o wiele więcej niż tworzyć smaczne obiadki i wieszać pranie, pojawiło się wiele pięknych aforyzmów, ukazujących równouprawnienie małżeńskie.

Jednym z nich, wartym zapamiętania, jest stwierdzenie, jakie popełnił Tom Mullen; „Szczęśliwe małżeństwa rozpoczynają się, kiedy bierzemy ślub z tymi, których kochamy, a kwitną, gdy oni się rozwijają”.

O tym, że druga osoba udoskonala nasze dotychczasowe życie singla świadczą dobrze słowa, mówiące, iż „To niesamowite, jak pewnego dnia ktoś wkracza w Twoje życie i nie możesz sobie przypomnieć, jak kiedykolwiek żyłeś bez niego” – to wystarczający dowód na to, aby zmienić swój stan cywilny.

Powiązane artykuły