Home Life Style Tajemnica fenomenu „Squid Game”

Tajemnica fenomenu „Squid Game”

by Agata Kubiak
Squid Game

Squid Game Koreańska produkcja zachwyciła odbiorców na całym świecie. Produkcja Netflixa jest obecnie najgłośniejszą pozycją, jaka pokazała się na platformie, a w mediach społecznościowych nie ma sposobu, by nie usłyszeć o Grze Kalmara. Gra Kalmara to właśnie bezpośrednie tłumaczenie z angielskiego. Fenom Squid Game dla jednych jest niezrozumiały, gdyż jest to serial mający zaledwie 9 odcinków, dla innych sukces tego serialu jest oczywisty, w końcu taka fabuła nie powstała jeszcze nigdzie indziej.

Squid Game sukces Netflixa

Squid Game jest obecnie uznawany za najpopularniejszy serial Netflixa. W krótkim czasie osiągnął rekordową ilość

najchętniej oglądanym serialem

najchętniej oglądanym serialem

wyświetleń, co za tym idzie, Netflix wzbogacił się o pokaźną kwotę, a ceny akcji platformy wzrosły. Wiele osób nie podejrzewało takiego wielkiego sukcesu Squid Game, ponieważ produkcja została nakręcona w języku rodzimym dla aktorów.

Obcy język jednak nie zniechęcił widzów i za sprawą napisów serial przebił popularność Bridgerton, który dotychczas był najpopularniejszą produkcją Netflixa.

Wielki sukces serialu jest niewątpliwie zawdzięczany także temu, jak chętnie fani zaczęli sami wykonywać niektóre zadania z serialu.

serial squid game

serial squid game

Znaczną popularnością cieszy się wycinanie kształtów z dalgony. Fani serialu wykorzystują serial do tego, by tworzyć mini posty, parodie, a także teorie spiskowe.

Obecnie trwają także dyskusje nad 2 sezonem Squid Game, mimo że nie ma jeszcze pewnych informacji, to jednak fani liczą na kontynuacje, tym bardziej że pierwszy sezon zostawił wiele otwartych pytań.

Co ciekawe, Squid Game w Korei wywołał niemałe skandale. Jeden z dostawców internetowych zdecydował się na pozew przeciwko Netflixowi, ponieważ Squid Game wywołało przeciążenie sieci. Takiej sytuacji nikt nie mógł przewidzieć. Czy pojawi się produkcja głośniejsza od Squid Game? Na razie nic na to nie zapowiada.

Fabuła serialu Squid Game

fenomen squid game

fenomen squid game

Serial Squid Game posiada fabułę, która wciąga już od pierwszego odcinka. To właśnie podczas pierwszej godziny show poznaje się głównego bohatera, którym jest Seong Gi-hun. Patrząc na jego osobę, można łatwo zauważyć, że kilka rzeczy w życiu mu nie wyszło.

Mieszka on z matką, która w zasadzie go utrzymuje, prócz tego ma córkę, którą jednak widzi rzadko, jako że rozwiódł się i obecnie mieszkają osobno. Historia głównego bohatera zostaje także oparta na wydarzeniu, które faktycznie miało miejsce w Korei.

hit netflixa

hit netflixa

Firma produkująca samochody zwolniła tysiące osób, to wydarzenie odbiło się na życiu wielu ludzi, a zostało także wplecione w fabułę serialu. Seong Gi-hun po tej tragedii zaczął być szoferem jednak jego pensja oraz fakt, że nie pracuje on na pełen etat stały się powodem, dla którego mężczyzna zaczął popadać w długi.

Ta historia nabiera tempa, kiedy główny bohater spotyka mężczyznę oferującego mu pieniądze w zamian za grę.

Główny bohater nie ma gotówki, a propozycja wydaje się mu być co najmniej kusząca. Zgadza się, mimo że gra nie wychodzi mu, to jednak nie przestaje, gdyż w głowie ma jedynie obietnicę zarobku, kiedy w końcu wygra. Ostatecznie udaje mu się, a wraz z wygraną dostaje propozycję zapisu do większej gry, gdzie do zdobycia są jeszcze większe pieniądze. Tak właśnie Seong trafia do Squid Game.

Nie tylko jedna postać

promocję serialu

promocję serialu

Fabuła Squid Game, mimo że początkowo skupia się przede wszystkim na postaci Seong Gi-hun’a to jednak nie trwa to długo. W grze poznaje się blisko także innych bohaterów oraz ich historię, która doprowadziła ich aż do tego miejsca. Serial zwraca też uwagę, że by znaleźć się na finansowym dnie, nie trzeba wcale zostać wyrzuconym z pracy czy mieć kiepskie wykształcenie.

Razem z głównym bohaterem w grze znajduje się jego przyjaciel, któremu udało wyrwać się z małej miejscowości na uniwersytet w Seulu. Jego postać w oczach Seonga jest nierzadko postrzegana jako geniusz. Jednak jak przyjaciel bohatera potem wyjawia, chciał się szybko dorobić i to zgubiło go, a może zgubić także jego starszą już matkę.

zasady gry

zasady gry

Oprócz tych postaci można znaleźć także lekarza, uciekinierkę z Północnej Korei i imigranta z Pakistanu, ale nie jedyne postacie. Każdy bohater grający w Grę Kalmara ma swoje własne powody, by starać się o pieniądze, a co za tym idzie także lepsze życie.

Reguły Squid Game

Squid Game jest oparta na zbiorze gier dla dzieci z Korei Południowej. Niektóre z tych odpowiedników można znaleźć także w Polsce. Pierwszą grą, w jaką gracze muszą zagrać, jest czerwone- zielone, czyli odpowiednik baba-jaga patrzy.

Gracze mogą się ruszać, tylko kiedy słyszą hasło: zielone. W innym przypadku zostaną wyeliminowani. Jest to także największa niespodzianka całej gry. Mimo że gracze wiedzą, że przegranie w grę oznacza wyeliminowanie, to jednak nie zdają sobie jeszcze sprawy, że eliminacja jest równoznaczna ze śmiercią.

drugiego sezonu

drugiego sezonu

Po pierwszej grze dochodzi więc do buntu, gdyż wszyscy zaczynają odczuwać strach przed śmiercią. W wyniku głosowania gra zostaje przerwana, a wszyscy gracze, którzy przeżyli pierwszą grę, zostają odesłani do domu. Ten stan rzeczy nie potrwał jednak długo.

Już wkrótce gracze wrócili, a to przez to, że zdali sobie sprawę, że bez pieniędzy nie czeka ich nic lepszego w życiu. Po tym, kiedy wrócili, czekały ich następne gry. Wycinanie kształtów z dalgony, gra w kulki, a także próba przejścia przez szklany most, po to, by dojść do finału. W trakcie wszystkich tych zmagań ludzie umierali, a pojawiły się także nowe wątki.

Zwrot akcji w Squid Game

Squid Game nie opiera się tylko na samej grze, ale także na postaciach strażników oraz pewnego policjanta, którzy rzucił się w pogoń za swoim bratem. Hwang Jun-ho jest postacią, która z czasem staje się coraz bardziej znacząca dla całej fabuły.

Po tym, jak zauważył związek między tajemniczą grą a zniknięciem swojego brata, udaje mu się wplątać w całą grę, jednak nie jako uczestnik, a jako strażnik.

najchętniej oglądanym serialem

najchętniej oglądanym serialem

Jego postać ciągnie drugi znaczący wątek w Squid Game. Jun-ho stopniowo odkrywa, co w grze się dzieje, a także dochodzi do tego, co stało się z jego bratem.

Brat Jun-ho początkowo zostaje przez niego uznany za zamordowanego, ale ta informacja szybko okazuje się być nieprawdziwa. Handlarze organów dają mu także cenną wskazówkę, gdzie dalej ma poszukiwać swojego brata.

Powiązane artykuły