Home Life Style Wciągające dokumenty – idealne na chłodne, jesienne wieczory

Wciągające dokumenty – idealne na chłodne, jesienne wieczory

by Agata Kubiak
dokumenty

Długie, jesienne i zimowe wieczory to idealny czas, aby nadrobić zaległości w oglądaniu filmów. W internecie funkcjonują platformy VOD, które umożliwiają dostęp do setek produkcji z dowolnego miejsca na Ziemi. W zależności od tego, jakie gatunki filmowe należą do Twoich ulubionych, możesz codziennie wybierać coś innego. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej wciągających filmów dokumentalnych.

 

Najbardziej wciągające filmy dokumentalne

Filmy dokumentalne to takie, które przedstawiają prawdziwe wydarzenia. W przeciwieństwie do filmów fabularnych, nie są reżyserowane ani nagrywane na podstawie scenariusza, choć posiadają też element twórczej interpretacji ukazywanego fragmentu rzeczywistości.

Filmy dokumentalne mogą przedstawiać wydarzenia odbywające się w chwili nagrywania bądź stanowić ich rzetelną rekonstrukcję. Ten ostatni typ produkcji jest niekiedy nazywany paradokumentem. Innym popularnym rodzajem filmu dokumentalnego jest reportaż. Produkcje tego typu dzielą się również ze względu na podjętą tematykę (historyczne, przyrodnicze, podróżnicze itd.). Poniżej przedstawiamy propozycje warte obejrzenia.

,,Nasza planeta’’

Nadmierne eksploatowanie zasobów naturalnych, zaśmiecanie środowiska i pozbawianie zwierząt ich naturalnych siedlisk to tylko niewielka część zniszczeń, jakich na Ziemi dokonuje człowiek. Mimo to nasza planeta wciąż zachwyca swoim niezmierzonym pięknem i różnorodnością. Ten niezwykły dokument przedstawia odległe i niepowtarzalne miejsca, nienaruszone jak dotąd przez ludzką działalność.

,,Sól ziemi’’

Czarno-biały dokument, w którym kamera towarzyszy brazylijskiemu fotografowi, Sebastiao Salgado, podróżującemu po całym świecie przez przeszło 40 lat. Niezwykła opowieść o ludziach i miejscach, dramatach, konfliktach, a także pięknie fauny i flory naszej planety. Głębokie przesłanie tego filmu skłania do refleksji nad życiem, przemijaniem oraz kształtem tego świata na różnych płaszczyznach jego funkcjonowania.

,,Twarze, plaże’’

Trwająca niespełna 1,5 godziny, niezwykle wciągająca opowieść o ludzkiej różnorodności, a także podobieństwach, jakie możemy dostrzec między sobą. Dwoje fotografów, przemierzających francuską prowincję starą furgonetką, utrwala portrety napotkanych po drodze osób i dokumentuje ich historie.

,,Dla Samy’’

Raport z oblężonego miasta. Syryjska dziennikarka i matka nowonarodzonego dziecka dokumentuje wydarzenia z Aleppo w czasie wojny domowej. Film ukazuje grozę działań militarnych wraz z ich brutalnymi i tragicznymi konsekwencjami. Jednocześnie przedstawia życie syryjskich rodzin, które na miarę swoich możliwości usiłują żyć normalnie w tych trudnych warunkach.

,,Kraina miodu’’

50-letnia pszczelarka Hatidze żyje wraz z matką na biednej macedońskiej wsi. Kobieta troskliwie opiekuje się swoją pasieką, nie używając do tego celu odzieży ochronnej ani nowoczesnych sprzętów. Uzyskany miód sprzedaje na lokalnym targu za niewielkie pieniądze. Obraz zostaje zestawiony z hodowlą przemysłową.

,,Ciemne strony rybołówstwa’’

Film dokumentalny z 2021 roku. Opowiada o koncepcji zrównoważonego rybołówstwa w kontekście globalnego rynku. Przedstawione w nim zostały mało znane fakty, które jasno i wyraźnie dowodzą, jak wielkim zagrożeniem dla planety Ziemia jest człowiek.

,,Free Solo: ekstremalna wspinaczka’’

Utrwalony obraz wyczynu, jakiego podjął się Amerykanin Alex Honnold, wspinając się bez zabezpieczenia na niemal pionową ścianę skalną El Capitan w Parku Narodowym Yosemite. Historia przekraczania granic wytrzymałości ludzkiego ciała i psychiki, trzymająca w napięciu przez równe 100 minut.

 

Telewizja internetowa z roku na rok zyskuje na popularności. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego medium, przechodząc całkowicie na odbiór online. Osoby, które lubią oglądać filmy i seriale na dużym ekranie, mogą oczywiście skorzystać z oferty łączonej, takiej jak internet i telewizja od UPC. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię proponowana przez stacje TV ramówka, czy też pakiety filmowe na żądanie, możesz korzystać z każdej z tych usług w najwyższej jakości.

 

Powiązane artykuły