Home Life Style Kwiaty i ich symbolika

Kwiaty i ich symbolika

by Agata Kubiak
kwiaty

Kwiaty towarzysza nam praktycznie od zawsze. Już od niepamiętnych czasach ludzie pielęgnowali je na swoich rabatach, a także dbali o to, by stół w domu zawsze był przyozdobiony świeżym bukietem.

znaczenie kwiatówKwiaty są piękną ozdobą, a także sprawiają, że wnętrze wygląda na bardziej przytulne i radosne. Niemniej jednak każdy z kwiatów, a także ich kolory to szczególne symbole o dużym znaczeniu. Jaka jest więc symbolika poszczególnych gatunków?

Kwiaty i ich symbolika w przeszłości

mowa kwiatówSymbolika kwiatów w przeszłości miała ogromne znaczenie. To właśnie przy pomocy konkretnych roślin dawniej wyrażano emocje i uczucia, nie tylko te pozytywne.

Przy pomocy kwiatów informowano również o zamiarach, a szczególną uwagęznaczenie najpopularniejszych kwiatów zwracano również na ich kolory. Kwiaty w przeszłości były ozdobą posągów bogów, a także przedmiotem, z których tworzone były ślubne dekoracje. Wraz z upływem czasu, kwiaty zaczęły również stanowić interesujący sposób komunikowania się.

Już w średniowieczu, czerwone róże były symbolem uczuć, a chryzantemy składano w hołdzie zmarłym, by oddać im szacunek. To właśnie z przeszłości, zaczerpnięto frazę „mowa kwiatów”, która obowiązuje nawet w czasach obecnych.

kompozycje kwiatowe

Symbolika kwiatów. Co oznaczają poszczególne kolory?

symbol miłościKwiaty zyskały tak niebagatelne znaczenie nie tylko ze względu na ich rodzaj, ale również przez wzgląd na ich barwę. Tak więc co oznaczają poszczególne kolory? Otóż:

 • kwiaty czerwone- są one swoistym symbolem namiętności, pożądania i czystej miłości. Co więcej wyrażają one też zainteresowanie drugą osobą i podkreślają chęć nawiązania z nią kontaktu. Czerwone kwiaty wręczamy osobom, które darzymy płomiennym uczuciem.
 • kwiaty białe- biały od zawsze był symbolem niewinności i wierności, dlatego to właśnie ten kolor kwiatów zarezerwowany jest dla wiązanek ślubnych. Białe kwiaty można również wręczyć jeśli chcemy okazać szacunek, bądź wyrazić skruchę.
 • kwiaty różowe- symbolizują troskę, sympatię oraz kobiecość i delikatność.
 • kwiat żółte- mogą symbolizować zarówno uczucia pozytywne jak i negatywne. Są one symbolem radości i przyjaźni, a z drugiej strony też zdrady i fałszu. Przy wręczaniu żółtych kwiatów, warto więc zachować ostrożność.
 • kwiaty niebieskie- to typowy symbol przyjaźni i przywiązania, a także kolor oznaczający spokój.
 • kwiaty fioletowe- są symbolem smutku i głębokiego żalu.

Symbolika najpopularniejszych kwiatów

znaczenie kwiatówKwiaty od zawsze niosły ze sobą potężny ładunek emocjonalny i uczuciowy. Nie bez powodu, zarówno dawniej jak i obecnie, ogromną uwagę przywiązuję się nie tylko do ich koloru, ale także i od gatunku, szczególnie jeśli mają one zostać wręczone danej osobie.

Tak naprawdę, symbolika kwiatów jest niezwykle złożonym pojęciem, więc warto się z nią zapoznać, szczególnie wtedy, kiedy w kwiaciarni chcemy wybrać odpowiedni bukiet.subtelna piękność hortensja

Jest to nie tylko ważne w momencie kiedy odbiorcą bukietu jest osoba, ale również wtedy, kiedy chcemy dopasować kwiaty na odpowiednią okazję.

Warto pamiętać, że symbolika najpopularniejszych kwiatów dość mocno utrwaliła się w świadomości społecznej, z tego też względu posiadając, chociażby podstawową wiedzę z tego zakresu, możemy skutecznie uniknąć niezręcznych sytuacji.

Symbolika kwiatów. Co oznaczają poszczególne gatunki?

wiosenne kwiatyKwiaty wręcza się z powodu jakiejś okazji. Niemniej, który ich rodzaj będzie odpowiedni w momencie kiedy chcemy wyrazić nasze uczucia lub komuś podziękować? Oto symbolika najpopularniejszych gatunków:

 • frezje- te żółte kwiaty są nie tylko zachętą do flirtu, ale także swoistym wyrazem szacunku.
 • żonkile- te popularne kwiaty niestety ale symbolizują uczucia negatywne jak np. nieodwzajemnioną miłość czy egoizm.
 • chryzantemy- kwiaty te kojarzą się nam głównie ze świętem zmarłych, jednak jest to niewłaściwa interpretacja. W zależności od koloru chryzantemy mogą symbolizować oddanie, a także pamięć o drugiej osobie.kolory kwiatów
 • tulipany- kwiaty te wyrażają pozytywne uczucia i wyrażają radość ze spotkania.
 • róże- to eleganckie kwiaty, które zwykle wręczane są z powodu miłości i namiętności. Niemniej jednak białe róże symbolizują szlachetność, różowe sympatię, a czerwone czystą namiętność.
 • lilie- oznaczają niewinność i czystość.
 • goździki- są to idealne kwiaty, które można wręczyć w ramach podziękowań.
 • niezapominajki- pokazują danej osobie, jak wiele dla nas znaczy.
 • fiołki- są wyrazem tęsknoty oraz wierności.
 • storczyki- są oznaką głębokich uczuć i doskonałości.

Powiązane artykuły