Home Zdrowie Zajady – co musisz o nich wiedzieć? Przyczyny i leczenie

Zajady – co musisz o nich wiedzieć? Przyczyny i leczenie

by Agata Kubiak
zajady

Zajady to szpecące, bolesne ranki w kącikach ust mogą pojawić się niezależnie od płci i wieku. Z pozoru niegroźne wpływają negatywnie na samopoczucie i powodują nieprzyjemne dolegliwości.

Czym są zajady, jak z nimi walczyć i kiedy warto udać się do lekarza?leczenie zajadów

Czym są i jak wyglądają zajady?

Zajady inaczej nadżerki nazywane są także zapaleniem katów ust lub kątowym zapaleniem warg.

Powstają w wyniku nadmiernego rozwoju bakterii paciorkowców i gronkowców lub grzybów z rodzaju drożdżaków w związku ze sprzyjającym ciepłym i wilgotnym środowiskiem w kącikach ust.

kącikach ustPoczątkowo zajady mają postać przesuszonej, pękającej zaczerwienionej i obrzękniętej skóry.

Nieleczone mogą wypełniać się płynem surowiczym lub krwią, które pękając tworzą bolące rany, gojące się kilka tygodni, a nawet miesięcy.leczyć zajady

Zajady często mylone są z opryszczką są to jednak dwa różne stany chorobowe.

Opryszczka w przeciwieństwie do zajadów powodowana jest przez wirus HPV, a występujące pęcherzyki nie pękają, lecz wysychają i goją się stosunkowo szybko, do 7 dni nie pozostawiając po sobie śladów.

Dlaczego powstają zajady? Najczęstsze przyczyny

Stan zapalny kącików ust może mieć różne podłoże, a do ich najczęstszych przyczyn należą:

 • spadek odporności
 • niewłaściwa dieta
 • anemia i związane z nią niedobory żelaza i ferrytyny
 • cukrzyca
 • ciąża
 • przyjmowanie niektórych leków np. antykoncepcji doustnej lub antybiotyków
 • niedobór witamin z grupy B zwłaszcza witaminy B2 i B12
 • brak aktywności fizycznej
 • podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej wywołane np. przez protezę zębową lub aparat ortodontyczny
 • alergie, zwłaszcza uczulenie na nikiel
 • wysuszone i spękane usta, a także częste oblizywanie warg
 • niewłaściwa higiena (zwłaszcza u małych dzieci)
 • bezpośredni kontakt z osobą chorą np. pocałunek

Zajady – jak leczyć? Specyfiki bez recepty

opryszczką wargowąLecząc zajady najlepiej działać dwutorowo czyli od środka stosując suplementy lub leki oraz aplikując na nadżerki preparaty działające przeciwzapalnie, łagodząco i przyspieszające gojenie.

W aptekach i sklepach zielarskich można kupić gotowe artykuły na zajady, które w swoim składzie mają substancje działające przeciwgrzybicznie  takie jak klotrimazol lub chlorochinaldol.

zapalenie kątów ustPomocne w leczeniu zajadów są także produkty z koncentratem z pestek grejpfrutów zawierające duże dawki witaminy B, płukanki zawierające w swym składzie benzydaminę oraz maści z cynkiem lub kwasem mlekowym mające właściwości ściągające.

W kuracji zewnętrznej opartej na produktach do bezpośredniej aplikacji na błonę śluzową i naskórek najczęściej stosuje się preparaty oparte na wyciągach roślinnych np. z popłocha pospolitego, nagietka, aloesu, opuncji, gruszki, marakui, kasztanowca albo wąkroty azjatyckiej.

Domowe sposoby na zajady

powstawania zajadówWarto wypróbować babcine sposoby na pozbycie się zajadów zwłaszcza na początkowym etapie choroby lub jako uzupełnienie terapii farmakologicznej. Najczęściej do walki z zajadami używane są:

Czosnek

Jego właściwości bakterio i grzybobójcze sprawiają, że jest znakomitym antidotum na kątowe zapalenie warg.

leczenia zajadówMożna stosować go miejscowo na zmiany chorobowe w postaci kompresów przykładanych na 15 -20 minut lub zwiększyć jego udział w codziennej diecie.

Uwaga, czosnek stosowany miejscowo może powodować podrażnienie lub nawet oparzenia skóry, dlatego trzeba go używać z należytą ostrożnością.

 

Miód

powoduje zajadyPrzeciwzapalne właściwości miodu przyspieszają proces gojenia się zajadów. Najskuteczniejsza jest maseczka miodowo tranowa.

Łyżeczkę miodu należy utrzeć z 10 kroplami tranu i powstałą mieszankę przykładać na chorobowo zmienione miejsca

Aloes

kąciki ustAloes zapobiega namnażaniu się bakterii i poprzez intensywne nawilżanie przyspiesza gojenie się ran.

Zmiksowane liście aloesu można przykładać bezpośrednio na skórę lub dodać do nich przegotowaną wodę i takim roztworem przemywać kilka razy dziennie zajady.

Masło

Miejscowe nakładanie masła i smarowanie nim ust przynosi znakomite efekty w leczeniu zajadów.

kącikach ustMasło, które jest niezwykle łatwo dostępnym produktem zawiera witaminy A, D i E które regenerują naskórek i błonę śluzową, a także łagodzą stany zapalne skóry i ją natłuszczają przeciwdziałając pękaniu.

Pasta do zębów

skutkiem nieregularnej aktywności fizycznejStosowanie zawierającej w swoim składzie związki metanolu a także substancje o działaniu bakteriobójczym może przynieś ć w leczeniu zajadów zadowalające efekty.

Do pasty można dodać kroplę olejku herbacianego lub innego mającego działanie antyseptyczne i tym samym wzmocnić jej działanie.

trwa leczenie zajadówDomowe leczenie zajadów  to także dbałość o ogólny stan zdrowia. Warto rzucić palenie, wspomagać organizm preparatami witaminowymi, wdrożyć zbilansowaną dietę i nie zapominać o prawidłowej higienie jamy ustnej.

Zajady – kiedy należy udać się do lekarza?

przyczyny zajadówJeśli domowe sposoby na zajady nie działają, a stan zapalny zamiast zmniejszać się dodatkowo się zaognia warto z kątowym zapaleniem warg udać się do lekarza.

Na wizytę w poradni lekarza rodzinnego lub stomatologicznej trzeba umówić się także, gdy wyleczone zajady regularnie nawracają.

proces gojenia zajadówNajczęściej w celu wdrożenia skutecznego leczenia lekarz kieruje pacjenta na wykonanie wymazu z części objętej zapaleniem, a także zleca badania krwi w celu wykluczenia cukrzycy, anemii lub niedoboru witamin.

Leczenie zwykle polega na ograniczeniu czynnika sprzyjającego powstawaniu zmian, nierzadko, jeśli wyniki badań wskazują na przyczynę bakteryjną stosuje się antybiotykoterapię.

Zajady to problem nie tylko estetyczny. Mogą one być wskaźnikiem toczącego się innego stanu chorobowego, a dodatkowo powodować bolesne dolegliwości.

Wdrożenie odpowiednich leczenia i stosowanie prostych domowych metod pozwala jednak skutecznie pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu.

Powiązane artykuły