Home Life Style Chiński nowy rok – kiedy się zaczyna, ile trwa, jak się go świętuje?

Chiński nowy rok – kiedy się zaczyna, ile trwa, jak się go świętuje?

by Agata Kubiak
Chiński nowy rok

Chiński Nowy Rok (zwany również Świętem Wiosny albo Tradycyjnym Nowym Rokiem) jest jednym z najważniejszych świąt dla Chińczyków.

chińskie znaki zodiakuObchodzony jest w Chinach, jak i krajach, gdzie mieszka ludność pochodzenia chińskiego np. Malezja, Singapur.

Niezwykłe przywiązanie do tradycji, okazałość czerwonych dekoracji, liczne przygotowania, wątek legend i horoskopów, sprawiają, że Święto jest niezwykle ciekawe i warto poznać je bliżej.

Kiedy wypada Chiński Nowy Rok?

chiński znak zodiakuChiński Nowy Rok jest świętem ruchomym, rozpoczynającym się podczas nowiu księżyca. Oznacza to, że pierwszy dzień Nowego Roku może zacząć się między 20 stycznia a 21 lutego.

W 2022 Nowy Rok przypada na dzień 1 lutego, kończąc tym samym rok bawoła, a zaczynając rok tygrysa.

Ile trwa świętowanie Chińskiego Nowego Roku?

święto latarniCelebracje Nowego Chińskiego Roku trwają dłużej niż Święta Bożego Narodzenia i Sylwester w innych częściach świata.

Zaczynają się od wigilii Nowego Roku, która stanowi najważniejszy dzień w całym rozkładzie świątecznym.

Potem trwają aż 16 dni, aż do kolejnego święta zwanego Świętem Latarni. W teorii więc trwają ponad dwa tygodnie, gdzie w kulturze zachodniej obecnie nie istnieje tak długie święto.

święta wiosny rozpoczynająW praktyce jednak całe obchody zamykają się w około jednym tygodniu.

3 pierwsze dni Nowego Roku to oficjalne święto państwowe, jest wolne od pracy. W okresie Święta Wiosny Chińczycy muszą liczyć się z utrudnieniami, jakimi są zamknięte restauracje, duże sklepy; wzrost cen za podróże pociągiem; tłumy na atrakcjach turystycznych; korki w większych miastach.

Tradycje związane z Chińskim Nowym Rokiem

roku tygrysaChiński Nowy Rok to duże święto, dlatego jest wiele tradycji związanych z tym dniem.

Najważniejsze z nich to wspólne składanie sobie życzeń z bliskimi osobami oraz dawanie upominków, m.in. czerwonych kopert z pieniędzmi.

Co rok sklepy zaopatrywane są w duże ilości czerwonych kopert, które kupują rodzice dla swoich pociech. Dzieci dostają kopertę z pieniędzmi od rodziców, zgodnie z tradycją Han, która ma zapewniać obdarowanym dzieciom bezpieczeństwo przed złymi duchami oraz dobrobyt w przyszłości.

kalendarzem gregoriańskimMożna także  składać życzenia i wymieniać się upominkami z wszystkimi innymi osobami, które znamy, np. rodziną, z kolegami z pracy lub studiów, sąsiadami.

Jeżeli tylko jest możliwość, większość Chińczyków na Nowy Rok wraca do swoich domów rodzinnych, aby spędzać czas z najbliższymi.

W tym celu młodzi Chińczycy przemierzają nawet setki kilometrów, pokonują trudne drogi z miasta na wieś (najstarsze osoby z rodziny często mieszkają na wsiach nieskomunikowanym z miastem).

najważniejsze świętoŚwiętowanie Nowego Roku to również przygotowywanie i jedzenie najrozmaitszych potraw.

Zgodnie z tradycją, pierwszy dzień zawsze jest wegetariański, w następne można już spożywać posiłki mięsne.

Najsłynniejsze potrawy jedzone na Nowy Rok w Chinach to:chiński kalendarz

– pierożki Jaozi, robione na parze i nadziewane mięsem/warzywami- podawane z sosem sojowym lub rybnym;

ryba, podawana najczęściej w całości- symbolizuje dostatek i szczęście, które czeka w Nowym Roku;

– kaczka

chiński nowy rok 2022Zasiadając do stołu, zakłada się nowe ubrania, koniecznie w kolorze czerwonym (czerwień symbolizuje szczęście) z szacunku do tradycji. Po posiłku z rodziną ogląda się w telewizji transmisję chińskiej gali noworocznej. Oprócz tego w Nowy Rok puszcza się też petardy lub podziwia pokazy laserowe (praktykowane w większych miastach).

Chiński Nowy Rok — jakie zwierzę mu patronuje?

ludzie spod znaku tygrysaChiński Nowy Rok jest ściśle związany z chińskim zodiakiem. Znaków jest 12, a każdy rok ma swój znak. Ich ucieleśnieniem są zwierzęta: szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, owca, małpa, kogut, pies i świnia.

W 2022 roku roku patronować będzie tygrys, czyli trzecie zwierzę w zodiakalnej kolejności. Tygrysy są bardzo szanowane i uznawane w święto wiosnyChinach. Zwierzę te według Chińczyków oznacza siłę, odwagę oraz szczęście.

Osoby urodzone w latach: 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010 oraz 2022 są spod znaku tygrysa. Czym się charakteryzuje ten znak? Horoskop chiński mówi, że tygrys jest znakiem silnym, lecz jednocześnie bardzo wrażliwym i uczuciowym.

początku ostatniego miesiąca staregoPotrzebuje akceptacji osób z otoczenia, szczerze mówi o swoich emocjach. Nie są ważne dla niego pieniądze czy władza (choć tygrysy posiadają ogromne zdolności przywódcze!). Ceni sobie lojalność bliskich sobie osób. Tygrys nie znosi krytyki i kłamstwa.

Gardzi plotkami i trzyma się daleko od fałszywych osób. Przez stanowczy upór i pewność siebie potrafi znaleźć się w tarapatach, lecz szybko z nich wychodzi.

Szczęśliwe liczby tygrysa: 1, 3, 4 oraz ich kombinacje;

Szczęśliwe kolory tygrysa: pomarańczowy, szary i niebieski

Powiązane artykuły