Home Fitness Piłka nożna kobiet w Polsce – co warto wiedzieć?

Piłka nożna kobiet w Polsce – co warto wiedzieć?

by Agata Kubiak
Piłka nożna kobiet

Jak wygląda historia oraz rozgrywki krajowe piłki nożnej wśród kobiet w Polsce?

Piłka nożna kobiet w Polsce ciekawa historia. W Polsce kobiety zaczęły grać w piłkę nożną już na początku XX wieku, jednak wtedy nie były to zorganizowane rozgrywki. Gra miała wówczas charakter wyłącznie towarzyski i nieoficjalny.

polskich piłkarekDopiero we wrześniu 1921 roku w Poznaniu został utworzony pierwszy w historii zespół, stanowiący jedną z sekcji Towarzystwa Sportowego Unja Poznań, który niestety w 1922 roku został rozwiązany z powodu braku konkurencji.

W latach 50. 1957 roku powstała pierwsza powojenna drużyna piłki nożnej kobiet w Polsce.

Została utworzona w klubie Kolejarz, znajdującym się w Katowicach. To właśnie tam 1 września 1957 roku odbył się pierwszy mecz, w którym udział wzięły drużyny Kolejarz Katowice oraz Kolejarz Szczecin.

reprezentacja polski kobietTo spotkanie przeszło do historii jako pierwszy mecz kobiet w Polsce. Niestety później przez wiele lat miały miejsce tylko rozgrywki towarzyskie lub też pokazowe.

mecze towarzyskieWynikało to między innymi z faktu, że powstało mało drużyn i nie było konkurencji. W roku 1971 w Szczecinie został zorganizowany mecz o Puchar Polskiej Żeglugi Morskiej.

W tym wydarzeniu drużyna ze Szczecina zapewniła sobie zwycięstwo, pokonując reprezentację Gdańska 5:0.

W tym samym roku tygodnik „Prometej”, chcąc uczcić obchody Dnia Kobiet, zorganizował turniej w Rzeszowie.

meczów reprezentacjiW rozgrywkach wzięły udział drużyny z Krakowa, Lublina i Rzeszowa, a także z „Expresu Wieczornego”.

W 1972 roku podjęto decyzję o zaproszeniu do turnieju mistrza Słowacji Duklę Prešov.

Warto wspomnieć, że te rozgrywki przez kilka najbliższych lat cieszyły się dużą popularnością i stały się największą imprezą piłkarstwa kobiecego w Polsce.

zapowiedzi meczówW 1971 roku w Gdyni Roman Bieszke zainicjował powstanie TKKF Checz, a w Szczecinie powstał klub TKKF Mors.

W Sosnowcu trzy lata później redaktor Jan Zieliński oraz członek OZPN-u Maurycy Wieczorek utworzyli sekcję kobiecej piłki nożnej przy drużynie Czarnych. Irena Półtorak i Tadeusz Maślak zostali wtedy wybrani na jej opiekunów.

Pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Polski kobiet zostały rozegrane w 1975 roku. Triumfowała wtedy drużyna Checz Gdynia.

Warto wspomnieć, że zespół ten zwyciężał także w kolejnych edycjach tego wydarzenia.puchar polski

Przełomowym czasem dla rozwoju kobiecej piłki nożnej w Polsce był rok 1979. To właśnie wtedy padła decyzja o utworzeniu Komisji do Spraw Piłki Nożnej Kobiet oraz Mistrzostw Polski, które miały się rozpocząć jesienią tego roku.

Zarządzono to podczas konferencji Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu. Pierwszą edycję (to znaczy w latach 1979/1980) wygrały Czarne Sosnowiec.

 

piłka nożnaCo więcej pięć lat później wywalczyły one również premierowy Puchar Polski.

Pierwsze oficjalne spotkanie międzypaństwowe żeńska reprezentacja Polski rozegrała 27 czerwca 1981 roku.

Niestety spotkanie zakończyło się dla Polek porażką w Katanii  z Włoszkami wynikiem 0:3. 12 lipca 1984 roku odbył się mecz pomiędzy Polską a Czechosłowacją. Wydarzenie to miało miejsce w  Piotrkowie Trybunalskim i również zakończyło się niepowodzeniem z wynikiem 1:4 (według niektórych źródeł 1:3).

piłka nożnaStrzelona wówczas bramka stała się historyczną, ponieważ była to pierwsza zdobyta w oficjalnym spotkaniu.

Mimo wielu trudności 1 października 2001 roku w Bernie Polki z  AZS Wrocław odniosły sukces, pokonując swoje rywalki  Hapoel Tel Awiw 7:0 (według niektórych źródeł 4:0), co sprawiło, że zadebiutowały w nowo powstałym Pucharze Polski, a trzy lata później awansowały do II rundy rozgrywek.

Jeśli chodzi o Ekstraligi kobiet w piłce nożnej najwięcej sukcesów odniosła drużyna Medyk Konin, ale jako najlepszą uważa się drużynę Czarny Sosnowiec, ze względu na dwukrotne wywalczenie Mistrzostw Polski, jedenastokrotnie Pucharu Polski oraz siedmiokrotne zdobycie tak zwanej podwójnej korony.

Jak wygląda walka o Puchar Europy oraz czym jest Liga Mistrzyń w kobiecej piłce nożnej?

piłki nożnej kobietMistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet, czyli inaczej Euro (z angielskiego UEFA Women’s Championship) na początku były rozgrywane co dwa lata.

Dopiero w późniejszym czasie wydarzenie to miało miejsce co cztery lata. Organizowane było przez  Unię Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) dla powstałych drużyn krajowej reprezentacji w piłce nożnej kobiet.

Uważany jest jako najważniejszy turniej.

Po raz pierwszy wydarzenie to ukazało się pod obecną nazwą w 1991 roku. Wcześniej były to Europejskie rozgrywki dla drużyn kobiecych.

Turniej finałowy, czyli jednocześnie kwalifikujący do mistrzostw świata odbył się w 1991 i 1995 roku. Warto dodać, że  ten sam system kwalifikacji w przypadku kobiet jak i mężczyzn istnieje dopiero od 1999 roku.

piłka nożnaW Mistrzostwach Europy w piłce nożnej kobiet dotychczas brało udział trzynaście drużyn, ale tylko trzem z nich udało się zdobyć tytuł mistrzowski.

Na jedenaście edycji turnieju wynik zdobytych tytułów przedstawia się następująco: reprezentacja Niemiec 8 razy zdobywa tytuł mistrza, dwa raz z Norwegii oraz raz ze Szwecji.

Reprezentacja Polski dotychczas nie uczestniczyła w rozgrywkach Pucharu Europy.

Piłka nożna kobiet

Liga Mistrzyń w kobiecej piłce nożnej (z angielskiego UEFA Women’s Champions League) są to nic innego jak międzynarodowe rozgrywki klubowe kobiet.

Organizatorem wydarzenia jest UEFA. Turniej porównywany jest do męskiego odpowiednika i nosił nazwę Women’s Cup. Powstał w 2001 roku, a od 2009 roku jest w obecnej formie.

W 2010 roku zwycięstwo w Lidze Mistrzyń wiąże się z udziałem w klubowych mistrzostwach świata.

Reprezentacja kobiecej piłki nożnej

Reprezentacja powoływana jest przez selekcjonera, a mogą być w niej jedynie zawodniczki posiadające obywatelstwo polskie.

Za jej działanie odpowiedzialny jest Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN). W rankingach FIFA reprezentacja zajmowała najwyżej dwudzieste siódme miejsce. Obecna selekcjonerka drużyny to Nina Patalon.

Powiązane artykuły