Home Zdrowie Ćwiczenia na brzuch – jak ćwiczyć brzuch?

Ćwiczenia na brzuch – jak ćwiczyć brzuch?

by Agata Kubiak
Ćwiczenia na brzuch

Ćwiczenia na brzuch to element marzeń o pięknej sylwetce i wyrzeźbionym brzuchu. Jednak często ciężko jest nam to osiągnąć, ponieważ nie mamy wystarczającej wiedzy na temat sportu i danych ćwiczeń. Nawet jeśli będziemy wykonywać je przez kilka miesięcy, to robienie tego nieprawidłowo sprawi, że efekty nie staną się takie, jakich mogłoby się oczekiwać.

mięśni brzucha

mięśni brzucha

To może prowadzić do szybkiej de motywacji i zaprzestaniu treningów, ponieważ pomimo poświęconego czasu i energii, nie przyniesie to żadnego skutku.

Właśnie dlatego tak ważne jest to, by na samym początku dowiedzieć się więcej o danych ćwiczeniach oraz ich sposobie wykonywania. W ten sposób będziemy wiedzieć, na czym powinniśmy się skupić, by nasz wysiłek w przyszłości się opłacił.

Ćwiczenia na brzuch skosy brzucha

Ćwiczenia na skosy (inaczej na mięśnie skośne brzucha) polegają na robieniu różnego rodzaju spięć bocznych i skrętów tułowia. Są one trudniejsze niż tradycyjne brzuszki, jednak jeśli ktoś postawił sobie na cel osiągnąć wymodelowany brzuch, to te ćwiczenia sprawdzą się najlepiej.

ćwiczenia na brzuch

ćwiczenia na brzuch

Ćwiczenia na mięśnie skośne to obowiązkowy punkt każdego treningu na mocny i zarysowany brzuch.

Angażują one mięśnie skośne, które w dużym stopniu odpowiadają za wygląd pasa oraz talii. To właśnie dobrze wyćwiczone skosy zagwarantują efekt płaskiego brzucha.

Najlepszymi ćwiczeniami na skosy są między innymi:

– rowerek – zdecydowanie znane wszystkim ćwiczenie. Technicznie jest ono bardzo proste, jednak wymaga sporego wysiłku mięśni skośnych brzucha. Zdecydowanie mocno angażuje je siłowo, dlatego z początku może być dość męczące.

– unoszenie w górę bioder po skosie – to ćwiczenie również jest bardzo proste. Polega na podnoszeniu i skręcaniu swojego tułowia w prawo lub lewo będąc w pozycji leżącej z lekko ugiętymi kolanami.

trening brzucha

trening brzucha

– plank boczny – jest to ćwiczenie inspirowane tradycyjną deską, polegające na przyjęciu pozycji zwykłej deski, a następnie na oderwaniu od podłoża nogi oraz ręki. By ćwiczenie działało efektowniej, należy pamiętać o tym, by podczas niego napinać mięśnie brzucha.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha – dziesięciominutówka.

Ten rodzaj ćwiczeń jest idealny dla osób, które chcą osiągnąć efekt wyrzeźbionego ciała, jednak nie są w stanie lub po prostu nie lubią wykonywać godzinnych treningów. Dodatkowo nadaje się on zarówno dla osób zaawansowanych jak i dla początkujących.

unoszenie nóg

unoszenie nóg

Dziesięciominutówka składa się z serii ćwiczeń trwających po 50 sekund oraz z przerw, trwających 10 sekund. Ten format sprawia, że nasz trening w 100% skupia się na mięśniach brzucha, a także pozwala nam na odpoczynek między każdym z ćwiczeń.

Skuteczne ćwiczenia na płaski brzuch.

Jak już można się domyślić te ćwiczenia dbają o to, by wymodelować nasze mięśnie brzucha. Jednak nie jest to jedyna korzyść, które za sobą niosą. Pomagają nam również poprawić i utrzymać lepszą kondycję. Skuteczne ćwiczenia połączone z odpowiednio dobraną dietą mogą wprowadzić ogromne zmiany w naszym wyglądzie.

partie mięśni

partie mięśni

Mięśnie brzucha, należą do tych mięśni, które regenerują się dość szybko. Dzięki temu można pozwolić sobie wykonywać treningi nawet do 6 razy w tygodniu. Jednak należy pamiętać o tym, by dostosowywać je indywidualnie pod siebie, ponieważ na każdego z nas mogą działać w inny sposób.

Jednymi z najbardziej skutecznych ćwiczeń na płaski brzuch są :

– brzuszki

– deska

– wykroki

– siad narciarski.

Rodzaje ćwiczeń na mięśnie brzucha.

klatki piersiowej

klatki piersiowej

Ćwiczenia na daną część ciała mogą mieć swoje rodzaje. W przypadku mięśni brzucha możemy wyróżnić ćwiczenia przeznaczone dla mężczyzn, kobiet oraz dzieci. Są one podzielone, ponieważ wszystkie te grupy ćwiczeń przystosowane są do innego typu sylwetki.

Jeśli mowa o ćwiczeniach dla kobiet, można znaleźć też specjalne ćwiczenia po ciąży. Oprócz tego niektóre ćwiczenia głównie skupiają się na pozbyciu się tkanki tłuszczowej, a inne na wymodelowaniu sylwetki i podkreśleniu mięśni.

Ćwiczenia na brzuch po cesarce – kiedy i jakie ćwiczenia?

treningu brzucha

treningu brzucha

Ćwiczenia po operacji są niezwykle ważne, jednak jeszcze ważniejsze jest to, by mieć świadomość kiedy można je zacząć oraz które z nich będą najlepsze w takiej sytuacji.

Należy pamiętać o tym, by przez pewien czas dać sobie kilka dni na odpoczynek i dojście do siebie. Jednak tych ćwiczeń nie należy również odkładać w nieskończoność. Najprostsze ćwiczenia, takie jak napinanie mięśni oraz wciąganie brzucha można wprowadzić w swoją aktywność już po około czwartym dniu.

ćwiczenia na brzuch

ćwiczenia na brzuch

Na sam początek najbezpieczniejszymi i odpowiednimi ćwiczeniami będą treningi domowe. Siłownie czy bieganie lepiej zostawić sobie na późniejszy czas. Podczas ćwiczeń po cesarskim cięciu zawsze należy zwracać uwagę na wszystkie dolegliwości czy jakikolwiek ból. Kobiety po tej operacji, najczęściej wybierają treningi z piłką oraz proste ćwiczenia wzmacniające mięśnie ramion.

 

Ćwiczenia na mięśnie brzucha – jak ćwiczyć, by widzieć efekty?

intensywny trening

intensywny trening

Jeśli chcemy w końcu zobaczyć efekty naszych starań, musimy pamiętać o tym, by ćwiczyć regularnie. Warto ustalić sobie liczbę treningów w tygodniu i w miarę swoich możliwości, starać się tego przestrzegać.

Bycie systematycznym sprawi, że ćwiczenia przestaną sprawiać nam taką trudność, jaką sprawiały nam na początku i z czasem wejdą nam w nawyk. Jednak oprócz tego, w tygodniu trzeba znaleźć miejsce także na dzień odpoczynku.

Nadmierne uprawianie aktywności fizycznej może źle wpływać na nasze mięśnie oraz może zatrzymać efekty naszych treningów. Dlatego warto znaleźć swój złoty środek i plan treningów ustalać indywidualnie pod samego siebie.

Jak schudnąć z brzucha – ćwiczenia aerobowe, interwałowe i na mięśnie brzucha? Co daje najlepsze efekty?

Na sam początek warto wyjaśnić czym są poszczególne rodzaje ćwiczeń.

ćwiczenia na brzuch

ćwiczenia na brzuch

ćwiczenia aerobowe to inaczej ćwiczenia tlenowe, polegające na przyspieszeniu akcji serca i oddechu. Najlepszym przykładem tych ćwiczeń jest oczywiście bieganie, a także pływanie czy jazda na rowerze.

Jednak w tym rodzaju treningu, daną aktywność należy wykonywać minimalnie przez 40 minut, ponieważ spalanie tkanki tłuszczowej rozpoczyna się dopiero po 30 minucie od rozpoczęcia ćwiczeń aerobowych.

– ćwiczenia interwałowe polegają na naprzemiennym wykonywaniu krótkich serii ćwiczeń o bardzo wysokiej intensywności z równie krótkimi seriami ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Odpowiedni trening interwałowy powinien trwać nie krócej niż 15 minut oraz nie dłużej niż 20 minut.

– ćwiczenia na mięśnie brzucha skupiają się na wyrzeźbieniu mięśni oraz na spalaniu tkanki tłuszczowej.

tkankę tłuszczową

skłony tułowia

Każdy człowiek powinien sam dla siebie wybrać rodzaj treningu, w którym będzie czuł się najlepiej. Osoby wolące ćwiczyć krócej, lepiej poczują się w treningu interwałowym.

Natomiast Ci, którzy lubią poświęcić większą część swojego czasu na aktywność fizyczną, chętnie spróbują ćwiczeń aerobowych.

Jak zrzucić brzuch? Dieta na płaski brzuch. Ćwiczenia na brzuch.

napięty brzuch

napięty brzuch

Podsumowując, jeśli zależy nam na wymodelowaniu swojej sylwetki, musimy w swoim życiu znaleźć miejsce dla sportu. Aktywność fizyczna jest dobra dla każdego, nie tylko pod względem modelowania ciała, ale również pod względem poprawy kondycji.

Oprócz tego warto zacząć wybraną dla siebie dietę. Trzeba pamiętać, że ćwiczenia tak naprawdę mają mniejszy wpływ na naszą figurę, a głównym czynnikiem zmian jest właśnie dieta. Zdrowe odżywianie zadba o nasze lepsze samopoczucie oraz połączone z treningiem zagwarantuje nam efekty, o których marzymy od dawna.

Powiązane artykuły