Home Fitness Trening z prądem – jak działa EMS

Trening z prądem – jak działa EMS

by Agata Kubiak
Trening z prądem – jak działa EMS

Trening EMS, czyli trening elektrostymulacyjny, to forma aktywności fizycznej, podczas której mięśnie są stymulowane elektrycznie za pomocą specjalnych impulsów. Celem treningu EMS jest poprawa siły, wytrzymałości, elastyczności oraz jędrności mięśni.

czym polega trening emsTrening ten jest szczególnie polecany osobom, które chcą szybko osiągnąć zamierzone efekty, ale ze względu na brak czasu lub ograniczenia zdrowotne, nie mogą regularnie uczęszczać na siłownię lub inne zajęcia fitness.

Trening EMS jest również polecany osobom, które chcą uzupełnić swoją aktywność fizyczną o dodatkowy wysiłek.

W treningu EMS wykorzystuje się specjalny kombinezon, w którym zamontowane są elektrody emitujące impulsy elektryczne.

Co to jest trening EMS

EMS (ang. Electronic Muscle Stimulation) to rodzaj treningu, w którym wykorzystuje się elektrostymulację mięśni poprzez nałożenie na ciało specjalnych elektrod. Podczas treningu EMS elektrody wysyłają impulsy elektryczne, które pobudzają mięśnie do skurczu.

efekty treningu emsTrening EMS jest uważany za skuteczny sposób na poprawienie siły i wytrzymałości mięśni, a także na modelowanie sylwetki.

Niektórzy uważają, że trening EMS może być także pomocny w leczeniu bólu i zwiększeniu ruchomości stawów.

Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem treningu EMS skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, ponieważ trening ten nie jest dla wszystkich i może być szkodliwy dla osób z niektórymi chorobami lub schorzeniami.

Zalety sportowej elektrostymulacji mięśni

Elektrostymulacja mięśni to technika, w której do mięśni są wysyłane impulsy elektryczne, co powoduje ich skurcz.

Może być stosowana w celach rehabilitacyjnych, ale także jako forma treningu sportowego. Oto kilka korzyści, jakie może przynieść elektrostymulacja mięśni:

 • Poprawa wydolności fizycznej: Elektrostymulacja mięśni może przyczynić się do zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni, co może pomóc w poprawie wydolności fizycznej w wielu dyscyplinach sportowych.
 • Skuteczność treningu: Elektrostymulacja mięśni pozwala na dokładne i precyzyjne ćwiczenie poszczególnych grup mięśniowych, co może być trudne do osiągnięcia podczas tradycyjnego treningu.
 • Rehabilitacja po urazach: Elektrostymulacja mięśni może być pomocna w rehabilitacji po urazach i operacjach, ponieważ pomaga wzmocnić i uelastycznić mięśnie.
 • Zmniejszenie bólu: Elektrostymulacja mięśni może pomóc złagodzić ból i napięcie mięśniowe.
 • Poprawa jakości snu: Elektrostymulacja mięśni może pomóc w poprawie jakości snu, ponieważ relaksuje mięśnie i zmniejsza napięcie.

Wady i efekty uboczne elektrostymulacji EMS

trening ems polegaElektrostymulacja EMS (Electrical Muscle Stimulation) to metoda rehabilitacji i treningu mięśni, polegająca na wywoływaniu skurczów mięśniowych poprzez stymulację elektryczną.

EMS jest często stosowany w celu poprawy wydolności fizycznej, zwiększenia siły mięśni, redukcji bólu mięśniowego i przywracania sprawności po urazach.

Wady elektrostymulacji EMS:

 • Koszt: zabiegi z użyciem urządzenia EMS są stosunkowo drogie, a samo urządzenie jest dość kosztowne.
 • Brak widocznych efektów: niektórzy ludzie mogą nie odczuwać wyraźnych efektów stosowania EMS, szczególnie jeśli nie łączy się go z odpowiednim treningiem i dietą.
 • Możliwe skutki uboczne: niektóre osoby mogą odczuwać ból lub dyskomfort podczas zabiegów z użyciem EMS. Może też dojść do podrażnienia skóry lub uszkodzenia tkanek podskórnych.

Efekty uboczne elektrostymulacji EMS:

 • Ból lub dyskomfort podczas zabiegów z użyciem EMS
 • Podrażnienie skóry
 • Uszkodzenie tkanek podskórnych
 • Zaburzenia rytmu serca (w rzadkich przypadkach)

Przed rozpoczęciem zabiegów z użyciem EMS należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że ta metoda jest odpowiednia dla danej osoby.

Kto skorzysta na treningu z kontrolą siły impulsów?

skurcze mięśniEMS, czyli trening elektrostymulacji mięśni, może być odpowiedni dla osób, które chcą poprawić swoją formę fizyczną, wzmocnić mięśnie lub zredukować tkankę tłuszczową.

Może być także skutecznym narzędziem rehabilitacyjnym dla osób z urazami lub schorzeniami, takimi jak choroba Parkinsona czy niedowład. Trening EMS jest szczególnie przydatny dla osób, które mają ograniczony czas na tradycyjne ćwiczenia, ponieważ sesje treningowe są krótkie i intensywne.

Ostatecznie, kto może skorzystać z treningu EMS zależy od indywidualnych potrzeb i celów każdej osoby. Zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą, zanim rozpocznie się trening EMS lub inny rodzaj aktywności fizycznej.

Przykładowy trening elektrostymulacji mięśniowej EMS

Trening EMS może być stosowany jako uzupełnienie tradycyjnego treningu siłowego lub jako samodzielna metoda treningowa. Poniżej przedstawiam przykładowy trening EMS:

 • Rozgrzewka: rozciągnij mięśnie przed treningiem przez kilka minut.
 • Ustaw elektrostymulator według instrukcji.
 • Umieść elektrody na wybranych partiach ciała, zgodnie z planem treningu.
 • Włącz elektrostymulator i rozpocznij trening. Możesz ćwiczyć według własnego planu lub skorzystać z gotowych programów treningowych dostępnych w urządzeniu.
 • Stopniowo zwiększaj intensywność stymulacji elektrycznej.
 • Po zakończonym treningu rozciągnij mięśnie i wyłącz elektrostymulator.

Czy ćwiczeniom w metodzie EMS towarzyszy ból?

redukcji tkanki tłuszczowejĆwiczenia EMS mogą być odczuwane jako nieco nieprzyjemne, ale nie powinny być bolesne.

Jeśli podczas sesji EMS odczuwasz silny ból, należy poinformować o tym osobę prowadzącą trening lub lekarza, ponieważ może to świadczyć o zbyt dużym natężeniu prądu lub o innym problemie związanym z użytkowaniem tego urządzenia.

Technologia na miarę XXI wieku

Wiele osób uważa, że EMS to technologia na miarę XXI wieku, ponieważ pozwala ona na skuteczne i wygodne trenowanie mięśni bez konieczności wykonywania ciężkich ćwiczeń lub korzystania z wielu różnych sprzętów. Treningi EMS są również bardzo efektywne i mogą pomóc w szybkim osiągnięciu zamierzonych rezultatów.

stosować trening emsEMS jest również popularnym sposobem na poprawę sprawności fizycznej osób starszych lub tych, które cierpią na różnego rodzaju ograniczenia ruchu.

Może być również stosowany jako metoda rehabilitacyjna po urazach lub zabiegach chirurgicznych.

Trening EMS to doskonała propozycja dla kobiet po porodzie

Trening EMS, czyli trening elektrostymulacji mięśni, może być doskonałą propozycją dla kobiet po porodzie ze względu na kilka powodów.

Po pierwsze, trening EMS może pomóc w przywróceniu siły i tonusu mięśni po porodzie.

włókna mięśniowePo drugie, trening EMS jest stosunkowo krótki i intensywny, co oznacza, że można go wykonywać nawet wtedy, gdy masz mało czasu lub trudno jest Ci wyjść z domu ze względu na opiekę nad dzieckiem.

Po trzecie, trening EMS jest bezpieczny i może być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości każdej kobiety.

Trening EMS dla osób starszych

Trening EMS może być również dobrym rozwiązaniem dla osób starszych, które chcą poprawić swoją siłę i kondycję fizyczną.

Trening elektrostymulacji mięśni może pomóc wzmocnić mięśnie i poprawić ruchomość stawów, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka upadków i urazów. Należy jednak pamiętać, że trening EMS nie jest odpowiedni dla wszystkich osób starszych i może być szczególnie niebezpieczny dla tych, którzy cierpią na choroby serca lub inne poważne schorzenia.

Dlatego też przed rozpoczęciem treningu EMS należy skonsultować się z lekarzem lub specjalistą od rehabilitacji, aby upewnić się, że jest to odpowiednia forma aktywności dla danej osoby.

Skuteczność treningu EMS

Trening EMS jest uważany za skuteczny w przyspieszaniu procesu budowania mięśni i spalania tkanki tłuszczowej, a także w poprawie wytrzymałości i kondycji fizycznej.

Niektóre badania wskazują, że trening EMS może być równie skuteczny jak tradycyjny trening siłowy w budowaniu masy mięśniowej, ale potrzeba więcej badań, aby to potwierdzić.

Niektórzy trenerzy fitness uważają, że trening EMS może być szczególnie przydatny dla osób, które mają trudności z wykonywaniem tradycyjnych ćwiczeń, takich jak osoby starsze lub osoby z urazami lub chorobami, które utrudniają wysiłek fizyczny.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, ważne jest, aby stosować się do zdrowej diety i odpowiedniego odżywiania oraz stosować się do planu treningowego i odpoczywać odpowiednio między sesjami treningowymi.

Powiązane artykuły