Home Zdrowie Dlaczego peeling do twarzy to must have w Twojej kosmetyczce?

Dlaczego peeling do twarzy to must have w Twojej kosmetyczce?

by Agata Kubiak
peeling do twarzy

Stosowanie peelingu do twarzy to żadne widzimisię! Według kosmetologów to jeden z najważniejszych kosmetyków w pielęgnacji. Jakie jest jego działanie? Jakie rodzaje peelingów wchodzą w grę w Twoim przypadku i który z nich wybrać? Dowiedz się więcej na ten temat!

 

Peeling do twarzy – co to za kosmetyk i jakie jest jego działanie

Peeling do twarzy to kosmetyk, który naprawdę warto mieć w swojej kosmetyczce! Dawniej jego stosowanie traktowane było trochę jak kaprys, lecz dziś mało kto wyobraża sobie funkcjonowanie bez tego produktu, traktując go jako nieodłączny element pielęgnacji skóry.  Popularności kosmetyków złuszczających wzrosła, gdy pojawił się boom na azjatycką pielęgnację skóry. Dla użytkowniczek tej metody peelingowanie naskórka to codzienny rytuał!

 

Co to jest peeling do twarzy? Jest to ogólna nazwa kosmetyku do złuszczania. Rolą tego typu produktów jest przede wszystkim usuwać nagromadzone martwe komórki naskórka, ale też wszelkie pozostałości sebum, kurzu, makijaż czy innych zanieczyszczeń, które osadziły się w porach skóry, a z którymi nie radzi sobie „zwykły” preparat do demakijażu. Peeling pozostawia twarz gładką, czystszą, cechującą się bardziej jednolitym kolorytem. Słowem: zdrowszą i w lepszej kondycji. Warto jednak pamiętać, że właściwy efekt zapewni jedynie odpowiedni dobór produktu do typu cery.

 

Rodzaje peelingów – dobierz właściwy produkt do swojego typu cery

Jak już wspomnieliśmy, „peeling do twarzy” to pojemne, bardzo ogólne określenie. W gamie tego typu produktów wyróżnić można kilka różnych rodzajów:

  • peelingi mechaniczne, które ścierają naskórek za pomocą peelingujących cząstek. Mogą być to na przykład syntetyczne granulki, kryształki korundu czy drobinki pestek, ale do peelingów mechanicznych zaliczamy też te z solą, cukrem, czy kawą. Ten rodzaj kosmetyków dzielimy na peelingi gruboziarniste, drobnoziarniste i peelingi typu gommage. Najlepsze dla cer normalnych, mieszanych, tłustych.
  • peelingi enzymatyczne, bazujące na enzymach rozpuszczających samoistnie naskórek, bez konieczności pocierania twarzy. W składzie tych produktów znaleźć można bromelainę z ananasa, mikrokapsułowaną keratynazę, papainę z papai. Tego typu peelingi są najlepsze do cer delikatnych, wrażliwych i trądzikowych, źle znoszących mechaniczne tarcie skóry,
  • peelingi chemiczne ze związkami, które złuszczają skórę i poprawiają jej strukturę. Najczęściej kosmetyki tego typu posiadają w składzie kwasy (na przykład glikolowy i mlekowy). Polecane przede wszystkim do cer zanieczyszczonych, trądzikowych i z przebarwieniami, ale też (w zależności od użytego związku chemicznego) dojrzałych czy wrażliwych.

Pamiętaj, że wpływ danego rodzaju peelingu na Twoją skórę zależy od indywidualnych uwarunkowań. Obserwuj swoją cerę, a najlepiej będziesz widziała, jaki typ produktu najlepiej na nią działa i jak często masz potrzebę złuszczania naskórka. Warto mieć na uwadze, że zbyt częste peelingowanie może doprowadzić do zaburzenia równowagi hydrolipidowej skóry, nadmiernego wydzielania sebum czy wystąpienia podrażnień.

 

Peeling do twarzy to kosmetyk, który naprawdę potrafi zdziałać cuda. Warto wybrać odpowiedni dla siebie i zadbać o kondycję i wygląd swojej cery.

Powiązane artykuły