Home Zdrowie Jak dużo cukru znajduje się w lekach? Odpowiedź może być bardzo zaskakująca…

Jak dużo cukru znajduje się w lekach? Odpowiedź może być bardzo zaskakująca…

by Agata Kubiak
Jak dużo cukru znajduje się w lekach

 

Dane Głównego Urzędu Statystycznego są zatrważające! Według nich Polacy spożywają… grubo ponad 40 kg cukru w ciągu tylko jednego roku kalendarzowego. W jaki sposób ten składnik działa negatywnie na nasze organizmy? Która odmiana jest szczególnie groźna? Okazuje się, że cukru nie brakuje także w… medykamentach. Sprawdź, o jakie konkretnie wartości chodzi!

Dlaczego cukier jest szkodliwy?

Cukier można zdefiniować jako określoną grupę związków chemicznych. Wyróżniamy tutaj węglowodany proste oraz złożone. W tej pierwszej grupie mamy monosacharydy i disacharydy. Węglowodany złożone to skrobia oraz glikogen.

suplementów dietyCo sprawia, że nadmiar cukru działa negatywnie na organizm człowieka? Warto podkreślić, że ten składnik nie ma wartości odżywczych.

Szczególnie uwzględniając stosowane węglowodany proste. Takie związki chemiczne dodatkowo powodują drastyczne skoki poziomu cukru we krwi człowieka.

Coraz większym kłopotem jest otyłość. Cukier odgrywa zaś w tym temacie dużą rolę. Warto zaznaczyć, że np. spożywanie fruktozy w nieodpowiednich ilościach mocno zwiększa apetyt. Przez to chętniej sięgamy m.in. po niezdrowe przekąski itp.

inhibitory konwertazy angiotensynyNadmiar cukru przyczynia się również do powstawania chorób serca. M.in. na skutek wspomnianej już otyłości, która jest jednym z czynników zwiększających ryzyko…

Tak samo, jak zbyt wysokie ciśnienie krwi, podwyższony poziom cukru, czy trójglicerydów. Trzeba także liczyć się z miażdżycą tętnic.

Nie lubisz chodzić do dentysty? Na samą tylko myśl o stomatologach szybciej zaczyna Ci bić serce? W takim razie tym bardziej warto ograniczyć spożycie cukru. Należy podkreślić, że przyczynia się on do powstawania próchnicy zębów.

Później trzeba je leczyć, co wiąże się ze stratą czasu, nerwów oraz nierzadko pieniędzy (szczególnie w przypadku wizyt prywatnych).

Warto nadmienić, że próchnica jest zaś najczęstszą przyczyną utraty zębów w przypadku młodych osób. Nastolatkowie nierzadko ograniczają spożywanie tego składnika, aby skutecznie poradzić sobie z trądzikiem.

lekach obecność cukruStosowanie cukru w nadmiernych ilościach może także skutkować kłopotami z optymalną pracą mózgu.

Warto tutaj wymienić również problemy z działaniem układu immunologicznego, czy zakwaszanie przewodu pokarmowego.

W skrajnych przypadkach zbyt duża ilość cukru w codziennej diecie może nawet przyczyniać się do rozwoju chorób nowotworowych.

Czym cechuje się cukier buraczany?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to zdecydowanie najbardziej popularny cukier spożywczy. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na skład.

stężenia glukozyEksperci podkreślają, że cukier buraczany składa się praktycznie wyłącznie z sacharozy. Należy zaś ona do węglowodanów prostych (można ją zaliczyć do grupy disacharydów).

Niestety, cukier buraczany nie posiada żadnych wartości odżywczych. Wszak na 100 g tego produktu mamy praktycznie same węglowodany.

Cukier występuje nie tylko w słodyczach

Niektórzy błędnie zakładają, że cukier to przede wszystkim substancja słodząca, którą dodajemy do kawy czy herbaty. Oczywiście, tego składnika nie brakuje także w rozmaitych napojach i słodyczach (batony, czekolady, ciasta, ciastka itd.).

Nie każdy jednak wie, że cukier znajduje się również w różnych produktach zawierających węglowodany. Z tego względu mamy z nim do czynienia jedząc owoce, warzywa, czy spożywając produkty zbożowe i nabiał…

Cukier można także znaleźć… w lekach

leków stosowanychDla niektórych to może być pewna ciekawostka. Wszak nie każdy Polak wie, że cukru nie brakuje w lekach oraz wyrobach medycznych!

Jeśli zatem chcesz w najbliższym czasie ograniczyć ilość spożywania tego składnika, to musisz koniecznie zwrócić uwagę na ten aspekt.

A ta sprawa często jest marginalizowana. Wiele osób traktuje leki oraz wyroby medyczne wyłącznie jako pomocne produkty, które bardzo przydają się w rozwiązywaniu rozmaitych kłopotów na płaszczyźnie zdrowotnej. Niekiedy dzięki medykamentom można całkowicie poradzić sobie z daną chorobą. Innym razem leki są przepisywane, by konkretne schorzenia były właściwie trzymane „w ryzach”.

leki przeciwpsychotyczneOkazuje się, że do wielu medykamentów są dodawane spore ilości… cukru. Jest to natomiast szczególnie kłopotliwa sprawa dla cukrzyków oraz osób, które muszą przyjmować przepisywane leki na stałe.

Jak to wygląda na konkretnych przykładach? Osoby zażywające (nawet tylko przez kilka dni) np. popularne tabletki na gardło muszą liczyć się z tym, że wprowadzają do organizmu dodatkowo nawet kilkanaście łyżeczek cukru.

A to bardzo duża dawka. Takie preparaty pomagają co prawda dość efektywnie na ból gardła, chrypkę itp. aczkolwiek jednocześnie powodują też pewne skutki uboczne.

A może co jakiś czas są u Ciebie w domu stosowane syropy? Np. na przeziębienie i grypę, czy tylko kaszel? Tak naprawdę już sam smak tych produktów wskazuje, że nie brakuje w nich cukru. I tak jest w praktyce.

Przyjmuje się, że w jednej łyżeczce popularnych syropów dla dzieci (które mają działanie przeciwkaszlowe) znajduje się około 3,9 g sacharozy. Stanowi to zaś… 80% całego składu (jedna łyżeczka ma natomiast około 5 ml).

stężenie glukozyDziecko prosi Cię o zakup żelek? Na opakowaniu znajduje się informacja, że są one bardzo zdrowe, ponieważ zawierają mnóstwo witamin?

Ok, ale takie produkty mają też w sobie mnóstwo cukru. Warto zatem dwa razy zastanowić się nad tym, czy istotnie kupić pociesze takie żelki.

Kto musi szczególnie uważać?

Są to na pewno osoby, które na co dzień zmagają się z cukrzycą. W ich przypadku dokładna kontrola ilości spożywanego cukru jest wręcz obligatoryjna. Bardzo ważne jest zatem to, by kupować odpowiednie leki.

Jeśli np. cukrzyk zachoruje na grypę, to powinien poprosić swojego lekarza o stosowne medykamenty, które nie będą miały wysokich dawek cukru. Warto także konsultować swoje decyzje z farmaceutami pracującymi w aptekach.

Jakie inne kroki podejmować?

syrop glukozowo fruktozowyNie da się ukryć, że skład sporej części oferowanych leków oraz wyrobów medycznych powinien jak najszybciej ulec modyfikacji.

Po to, by ilość dodawanego cukru była mocno zmniejszona. Jeśli zainteresowała Cię ta sprawa, to warto tutaj podjąć stosowne kroki. Dobrze byłoby np. informować o tym zagadnieniu na swoich mediach społecznościowych. Cały czas bowiem sporo osób nie ma świadomości, jak dużo cukru jest dodawanego do leków i wyrobów medycznych, które powinny pomagać, a nie powodować dodatkowe komplikacje.

Coraz więcej ludzi zwraca się także bezpośrednio do producentów medykamentów (opisując konieczność zmian). Oczywiście, jeden e-mail pewnie nie zmieni nastawienia podmiotów z tej branży, ale duża liczba takich wiadomości może już przynieść oczekiwane skutki.

 

Powiązane artykuły