Home Life Style Pijesz za dużo kawy? Nie przegap tych sygnałów

Pijesz za dużo kawy? Nie przegap tych sygnałów

by Agata Kubiak
kawa

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Ten pierwszy łyk rano dostarcza nam zastrzyku energii. Kofeina zawarta w kawie może również łagodzić zmęczenie i sprawiać, że czujemy się bardziej pobudzeni i czujni.

Nie zawsze zastanawiamy się, zanim sięgniemy po dolewkę, ale eksperci twierdzą, że picie zbyt dużej ilości kawy może przynieść więcej szkody niż pożytku. Oto kilka niepokojących sygnałów, jakie daje ciało, jeśli ma za dużo kofeiny.

Ból głowy po kawie

filiżanka kawyKawa jest popularnym napojem na całym świecie, ale może być również uzależniająca. Kofeina zawarta w kawie powoduje objawy odstawienia, gdy przestajesz ją pić. Najczęstszym objawem odstawienia jest ból głowy.

Picie zbyt dużej ilości kawy może powodować bóle głowy, ponieważ podnosi ona ciśnienie krwi i uwalnia hormony stresu, takie jak kortyzol.

Jeśli doświadczasz bólu głowy po wypiciu kawy, spróbuj ograniczyć jej spożycie lub przełączyć się na kawę bezkofeinową.

Kłopoty z zasypianiem po kawie

objawy przedawkowania kofeinyKofeina stymuluje centralny układ nerwowy i zwiększa produkcję adrenaliny, co może sprawić, że będziesz czuł się czujny i pobudzony przez wiele godzin po jej wypiciu.

Może to zakłócić Twoją zdolność do zasypiania w nocy i spowodować bezsenność oraz inne problemy ze snem.

Wzmożone bicie serca po kawie

Kofeina może powodować zwiększone tętno, zwłaszcza gdy jest dzienne spożycie kawyspożywana w dużych ilościach. Substancja chemiczna w kawie, która to powoduje, to adenozyna.

Działa ona jak środek pobudzający, sprawiając, że komórki mózgowe wysyłają wiadomości szybciej i mocniej niż normalnie. W rezultacie tętno wzrasta, aby nadążyć za całą aktywnością, która dzieje się w mózgu.

Oznacza to, że po spożyciu zbyt dużej ilości kofeiny (zwłaszcza kawy), Twoje serce może bić szybciej niż zwykle.

przedawkowanie kofeinyJeśli zauważysz, że tak się dzieje, prawdopodobnie ustąpi to po około 20 minutach — ale jeśli trwa to dłużej, warto porozmawiać z lekarzem o tym, co jest przyczyną i jak temu zaradzić.

Niepokój po kawie

Kofeina wyzwala uwalnianie adrenaliny i innych hormonów, które mogą sprawić, że poczujesz się rozdrażniony i nerwowy.

Chociaż efekt ten jest zazwyczaj tymczasowy, może być długotrwały, jeśli pijesz zbyt dużo kawy lub innych napojów zawierających kofeinę każdego dnia.

spożyciem kawyTaki stan może sprawić, że zamiast większej wydajności, będziesz zbyt zdenerwowany, aby jasno myśleć i skupić się np. na pracy.

Dlatego picie dużych ilości kawy, może przynieść więcej minusów niż plusów. 

Drażliwość po kawie

Kawa, a raczej kofeina jest środkiem pobudzającym. Może sprawić, że poczujemy się bardziej rozbudzeni i czujni, ale ma też złą stronę.

Kofeina może zwiększyć tętno i ciśnienie krwi, a także powodować bezsenność, bóle głowy lub migreny. A jeśli wypijesz jej zbyt dużo, może sprawić, że poczujesz się rozdrażniony, spięty lub niespokojny.

Może się tak stać, ponieważ kofeina wpływa na poziom serotoniny — neuroprzekaźnika, który sprawia, że czujemy się szczęśliwi — i zmniejsza poziom dopaminy — która pomaga nam odczuwać przyjemność i satysfakcję.

Częste oddawanie moczu po kawie

przedawkowaniu kofeinyKawa ma działanie moczopędne, co oznacza, że zwiększa ilość produkowanego przez Ciebie moczu.

Kiedy pijesz dużo kawy, Twój organizm będzie odczuwał potrzebę oddawania moczu częściej niż zwykle.

Może to spowodować odwodnienie, jeśli nie uzupełniasz poziomu płynów innymi płynami lub źródłami pożywienia, takimi jak zupa, sok lub woda.

Ból w klatce piersiowej po kawie

filiżanki kawyKofeina zawarta w kawie może powodować palpitacje serca — krótkie sesje szybkich uderzeń serca — zwłaszcza jeśli pijesz ją na pusty żołądek lub jeśli wypijasz więcej niż 300 miligramów kofeiny na raz (około trzech filiżanek kawy).

Jeśli ból jest łagodny, spróbuj zażyć aspirynę przed wypiciem kolejnych porcji kofeiny. Jeśli ból w klatce piersiowej jest silny lub uporczywy, natychmiast udaj się do lekarza.

Reakcja alergiczna na kofeinę

picia kawyKofeina jest znanym alergenem, a ludzie mogą rozwijać reakcje alergiczne po jej spożyciu. Objawy te obejmują wysypkę, pokrzywkę, obrzęk twarzy lub warg, trudności w oddychaniu i anafilaksję (ciężka reakcja alergiczna, która może być śmiertelna, jeśli nie jest leczona).

Jak ograniczyć negatywne skutki kofeiny?

Jeśli szukasz sposobów na zmniejszenie negatywnych skutków kofeiny, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić.

picia kawyPierwszym krokiem jest przyjrzenie się temu, ile kofeiny pijesz. Jeśli pijesz o wiele więcej niż inni to czas, aby to stonować. Rozważ zamianę kawy na herbatę lub inne napoje, które nie zawierają kofeiny.

Możesz również spróbować zmienić czas picia napojów zawierających kofeinę. Zamiast pić je zaraz po przebudzeniu, spróbuj poczekać do później pory dnia.

Jeśli wypicie jednego z nich przed snem jest zbyt trudne dla Twoich wzorców snu – lub utrudnia Ci zasypianie – spróbuj całkowicie zrezygnować z kawy lub napojów gazowanych i wypić w zamian kawę bezkofeinową.

Wreszcie, jeśli czujesz, że picie kawy nie pomaga już Twojemu poziomowi energii, a zamiast tego sprawia, że jesteś roztrzęsiony i niespokojny, rozważ zmniejszenie ilości kofeiny przyjmowanej każdego dnia, aby w końcu nie wpływała ona już tak bardzo na Twój organizm!

strony układu pokarmowegoSpróbuj zamienić kawę na zieloną herbatę lub inną herbatę ziołową. Zielona herbata zawiera mniej kofeiny niż czarna, ale nadal zapewnia wiele korzyści zdrowotnych — w tym obniżenie poziomu cholesterolu i poprawę wrażliwości na insulinę.

Jeśli masz wrażliwość na kofeinę, możesz unikać spożywania jakichkolwiek napojów kofeinowych lub ograniczyć się do jednej filiżanki dziennie.

Kawa kofeina regularne picie

nieprzyjemny zapachKofeina działa poprzez przyspieszenie pracy mózgu i ciała. Kiedy spożywasz kofeinę, powoduje ona szybsze bicie serca, wzrost ciśnienia krwi i rozszerzenie źrenic.

Kofeina wpływa również na centralny układ nerwowy, który kontroluje sposób myślenia i poruszania się.

Ludzie piją kofeiny z różnych powodów, np. aby nie zasnąć lub poprawić wyniki sportowe.

Chociaż kofeina ma wiele korzyści, ma również pewne wady. Na przykład, nadmierne spożycie kofeiny może powodować nerwowość, drażliwość i bezsenność u niektórych osób.

U innych może prowadzić do uzależnienia i innych problemów zdrowotnych. Jeśli doświadczasz niepożądanych reakcji organizmu na kofeinę, warto zastąpić kawę, wersją bezkofeinową. 

Powiązane artykuły