Home Zdrowie Kiedy udać się na rehabilitację szyi?

Kiedy udać się na rehabilitację szyi?

by Agata Kubiak
Kiedy udać się na rehabilitację szyi?

Doskwiera Ci ból szyi i zastanawiasz się, czy to dobry moment, aby udać się na rehabilitację? W tym artykule opiszemy, który moment będzie odpowiedni, aby podjąć taką decyzję. W wielu schorzeniach, objawiających się bólem szyi, pomocna może okazać się pomoc fizjoterapeuty.

Przyczyny bólu szyi 

Istnieje wiele przyczyn bólu szyi. Podstawowym powodem, jest przeciążenie kręgosłupa w odcinku szyjnym, spowodowane np. wielogodzinną pracą siedzącą, prowadzeniem mało aktywnego trybu życia czy spaniem w niewłaściwej pozycji. Nadmierne napięcie mięśni prowadzi często do ograniczenia ruchomości kręgosłupa w odcinku szyjnym, co z kolei powoduje odczuwanie bólu, poprzez aktywację bólowych punktów spustowych.

Niektóre osoby mogą cierpieć na chorobę zwyrodnieniową odcinka szyjnego kręgosłupa, która objawia się bólem w okolicach szyi, występującym tuż po przebudzeniu i promieniującym często w inne miejsca.

Rzadziej występującymi przyczynami bólu szyi, mogą być: stenoza kanału kręgowego w odcinku szyjnym, zapalenie stanów kręgosłupa czy schorzenia laryngologiczne i stomatologiczne np. zapalenie ucha czy stawu skroniowo-żuchwowego. Taki ból występuje także czasami przez zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, któremu towarzyszą inne objawy.

Ból szyi – diagnostyka

W przypadku nieustępującego bólu szyi należy udać się do lekarza. Jego podstawowymi narzędziami diagnostyki są: wywiad, badanie palpacyjne i testy sprawdzające funkcjonowanie szyi. W przypadku podejrzeń zmian wykonuje się badanie USG, które diagnozuje zmiany, które zaszły w tamtym obszarze. W większości przypadków, po odpowiedniej diagnostyce, lekarz zleci nam podjęcie rehabilitacji szyi

Rehabilitacja szyi

Fizjoterapeuci zalecają różnego rodzaju ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa i mięśnie go otaczające. Można wyróżnić różne ich typy – wzmacniające, rozciągające i mobilizujące. Ich dobór zależy od dolegliwości pacjenta i stopniem jego zaawansowania. Decyzja o wyborze ćwiczeń powinna być poprzedzona wywiadem i odpowiednią diagnozą.

Zadaniem fizjoterapeuty jest dobór odpowiednich ćwiczeń i zaprezentowanie pacjentowi sposobu ich wykonywania, aby nie pogłębić schorzenia. Wiele z dobieranych ćwiczeń ma różne stopnie trudności, zależne od możliwości pacjenta.

Celem stosowania rehabilitacji szyi jest:

-redukcja bólu wynikającego ze schorzenia, ale i innych, które się z nim wiążą np. w przypadku promieniowania bólu w inne miejsca

-przywrócenie pacjentowi pełnej sprawności ruchowej w danym miejscu, umożliwiające wykonywanie codziennych czynności bez odczuwania bólu

-wzmocnienie grup mięśniowych stabilizujących kręgosłup i zredukowanie ryzyka ponownego wystąpienia bólu

-nauka prawidłowych nawyków

Podsumowanie

W przypadku wielu schorzeń kręgosłupa szyjnego i bólu w okolicach szyi dobrym wyborem będzie udanie się na rehabilitację szyi. Ćwiczenia dobrane w odpowiedni sposób, wyeliminują odczuwanie dyskomfortu i bólu, a także przeprowadzone w odpowiedni sposób, zagwarantują zażegnanie schorzenia i zminimalizują ryzyko jego nawrotu.

 

Powiązane artykuły