Home News Adopcja kota

Adopcja kota

by Agata Kubiak
adopcja kota

Adopcja kota lub innych zwierzaków ze schronisk jest coraz bardziej popularna. Marzeniem wielu jest więc właśnie zabranie nowego towarzysza do domu ze schroniska.

 

Dzięki temu można zagwarantować kociakowi bezpieczne i pełne ciepła miejsce, często przeciwieństwo przepełnionych schronisk i przytułków. Niestety, nie możemy zabrać ze sobą całej gromadki zwierząt więc pozostaje decyzja – który jest tym jedynym?

Jak wybrać kota do domu?

adopcją kotaWybierając kota należy kierować się nie tylko aspektami wizualnymi, które jednak przodują w tej kwestii, ale również należy myśleć racjonalnie.

Weźmy pod uwagę to, jak radzimy sobie ze zwierzętami i jaki ich charakter odpowiada nam najbardziej.

Pracownicy schronisk na pewno dobrze znają swoich podopiecznych i będą w stanie wskazać takiego, który idealnie sprawdzi się jako kolejny członek waszej rodziny.

Oczywiście, jeśli któryś zwierzak szczególnie wpadnie w oko to nie należy się przed tym wzbraniać…

 

Jakiego kota najlepiej adoptować?

Poza kwestią charakteru  czy wyglądu pojawia się równie istotna – kwestia wieku. 

Dorosły kot ze schroniska

adoptując kotaDorosłe osobniki są dużo rzadziej wybierane do adopcji. Większość decyduje się na małe kociaki głównie ze względu na ich wrażenie wizualne.

Niemniej jednak, dorosły kot może być świetnym kompanem.

Ma większe doświadczenie życiowe i już co nieco zna się na rzeczy.

Z reguły taki kot nie wymaga uczenia korzystania z kuwety czy drapaka – sam świetnie sobie radzi.

 

Młody kot ze schroniska

koty oswojoneW przypadku małych kociąt sprawa ma się nieco inaczej. Dużo częściej, szczególnie na początku, zdarza im się coś spsocić  – przecież to kocie dziecko.

Nie zawsze też pamiętają o istnieniu kuwety czy drapaka i nie robi im to większej różnicy, gdzie skorzystają z toalety czy naostrzą pazurki.

Faktem jest jednak, że bardzo sprawnie się tego uczą i mimo tego, że są rozbrykane to szybko przestają sprawiać problemy wychowawcze.

 

Jaką rasę kota wybrać dla rodziny?

To pytanie nurtuje niejedną osobę. Warto zaznajomić się z charakterystyką poszczególnych ras, aby wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada.

Maine Coon

wygląda adopcja kotaTe olbrzymy mają duszę anioła. Świetnie sprawdzą się do domów z małymi dziećmi, czy też takimi, w których często widywani są goście.

Te koty ich uwielbiają i nieustannie lgną do człowieka. Nie przeszkadza im hałas czy gwar przyjęć, bardzo dobrze czują się w centrum uwagi.

 

Kot syjamski

Jeśli myśleliście, że Maine Coon uwielbiają być w centrum uwagi, to jest to nic w porównaniu do kotów syjamskich.

Te piękności wręcz brylują wśród innych. Nieustannie domagają się uwagi i wręcz nachalnie chcą być członkiem rodziny.

 

Kot europejski

koty porzuconeKotów europejskich nie można wrzucać do jednego worka. Co egzemplarz, to inny charakter.

Są większymi indywidualistami niż dwie poprzednie rasy i mimo tego, że lubią towarzystwo ludzi, to to one mają kontrolę nad tym, kiedy przychodzi czas na głaskanie.

Ragdoll

Najprawdopodobniej najspokojniejszy kot z całej czwórki. Jest nieco flegmatyczny i wiecznie ospały, ale świetnie odnajduje się w relacjach z człowiekiem.

Jest bardzo uczuciowym zwierzęciem i tylko szuka okazji na chwilę pieszczot.

 

Koty ze schroniska – co warto wiedzieć?

dorosłe kotyDecydując się na zabranie kota ze schroniska należy pamiętać o tym, że często są to zwierzęta po przejściach, z problemami behawioralnymi lub chorobami.

Taki kociakkociak nie tylko może uszkodzić meble czy dywany, ale zajmowanie się nim i nawiązywanie kontaktu może być nieco bardziej kłopotliwe niż zwykle.

Warto pamiętać o byciu cierpliwym i spokojnym w stosunku do takiego zwierzaka.

Często potrzebują one więcej czasu na zaadoptowanie się w nowym miejscu czy przyzwyczajenie do nowych nawyków. Pamiętajcie – kot to nie zabawka.

 

Jak się przygotować do adopcji kota?

innymi kotamiGotowość na adopcję kota i pojawienie się go w murach domu zdobywa się nie tylko poprzez zakup wyprawki czy zabezpieczenie niebezpiecznych dla zwierzaka miejsc.

Warto przed właściwą adopcją zapoznać się z innymi jej formami, które pozwolą nam w przyszłości lepiej zaadoptować nowego członka rodziny.

Adopcja tymczasowa (dom tymczasowy)

koty miejskieAdopcja tymczasowa to świetna opcja jeśli nie jesteście pewni, czy podołacie posiadaniu własnego kota.

Jest to zagwarantowanie zwierzakowi „hotelu” w postaci własnego mieszkania w oczekiwaniu na ten właściwy dom, co pozwala na nie zajmowanie miejsca w schronisku i życie w lepszych warunkach.

Jest to szansa nie tylko dla kota w kontekście poznania życia poza schroniskiem, ale także dla was.

Dzięki adopcji tymczasowej przede wszystkim dacie lepsze warunki czworonogowi w oczekiwaniu na dom właściwy ale także będziecie mogli obserwować jego zachowania i przyzwyczajenia.towarzyski kot

Nauczy was to funkcjonowania z dodatkowym domownikiem i pomoże w podziale obowiązków.

Adopcja wirtualna

Adopcja wirtualna to tak zwana „adopcja na odległość”. Jeśli nie macie możliwości, warunków bądź z jakiegoś powodu nie możecie przyjąć zwierzaka do swojego domu jest to świetne rozwiązanie.

koty do adopcjiWybieracie kociaka, który skradł wasze serce a następnie finansujecie jego wszystkie potrzeby za pomocą comiesięcznych wpłat na konto schroniska lub fundacji.

Wtedy nie musicie się martwić o zwierzaka bezpośrednio a daje wam on satysfakcję, ponieważ funkcjonuje dzięki waszemu dobremu sercu i miłości do zwierząt. 

Wolontariat w schronisku dla bezdomnych zwierząt

domu tymczasowymGenialną opcją na poznanie zwierzaków przed adopcją, a co za tym idzie – przygotowaniem się do niej, jest wolontariat w wybranym schronisku.

Większość przytułków dla zwierząt nieustannie szuka dodatkowych rąk do pomocy i wtedy pojawiacie się wy – wolontariusze.

Dzięki tej funkcji oczywiście bez odpłatnie pracujecie na rzecz schroniska, ale daje wam to szanse na poznanie zwierzaków i ich potrzeb a także sposobu zajmowania się nimi.

Może to również wpłynąć na zacieśnienie więzi z czworonogami i późniejszą decyzję o wyborze konkretnego zwierzaka.

Rozmowa przedadopcyjna i inne formalności

kot samRozmowa przedadopcyjna jest jednym z kluczowych elementów, który decyduje o tym czy zwierzak zostanie wam wydany, czy też nie.

Opiekun poznaje otoczenie w którym będzie mieszkał kot, wasze przyzwyczajenia, plan dnia itd. To wasz moment, żeby się wykazać – opowiedzieć dlaczego chcecie zwierzaka, jakie są wasze doświadczenia ze zwierzętami i jak planujecie się zajmować nowym czworonogiem.

Zanim jednak w ogóle dojdzie do rozmowy przedadopcyjnej z reguły schroniska wymagają wypełnienia ankiety adopcyjnej na podstawie której wybierane są później osoby, które mogą zostać potencjalnym nowym opiekunem zwierzaka.

starszym kotemPytają w niej o standardowe dane, takie jak miejsce zamieszkania, jego metraż, ilość domowników, warunki pracy, jej system a także kilka innych rzeczy, które istotne są dla danego przytuliska. 

Kiedy już przejdziecie oba te poziomy i zostaniecie wybrani jako nowy dom dla kociaka, pozostaje kwestia umowy adopcyjnej. Nie jest to nic strasznego, jednak wymaga podpisania i ustosunkowania się do niej.

Nie znajdziecie tam nic, co miałoby was zaskoczyć. Wzmianki o warunkach na jakich zostaje przekazany zwierzak, konieczność kastracji/sterylizacji, jeśli do tej pory czworonóg nie był poddany takiemu zabiegowi. 

Powinniście być również przygotowani na wizyty poadopcyjne – jakiś czas po adopcji pracownicy skontrolują czy wszystko odbywa się na takich warunkach, jakie zostały zawarte w umowie.

Pierwsze dni kota w domu po adopcji

Pierwsze dni w nowym miejscu mogą, ale nie muszą być trudne. Tak samo jak człowiek, kot również musi poznać nowe miejsce, aby móc poczuć się w nim swobodnie.

Może to zająć kilka minut, jeśli kociak jest aż nadto rezolutny, ale może zająć również kilka godzin i dni. Warto stworzyć mu bezpieczną przestrzeń do której będzie mógł uciec i odpocząć, jeśli poczuje się zbyt przytłoczony tym, co się dzieje dookoła niego.

Ważny jest przede wszystkim czas i spokojne podejście właściciela, które da podstawy do tego, aby nowy lokator poczuł się dobrze. 

Powiązane artykuły