Home News Jakie zabawki dla 6-miesięcznego dziecka będą najlepsze?

Jakie zabawki dla 6-miesięcznego dziecka będą najlepsze?

by Agata Kubiak
Jakie zabawki dla 6-miesięcznego dziecka będą najlepsze?

Każdy z nas miał kiedyś pół roku, ale w zasadzie trudno sobie przypomnieć, jakie zabawki były wtedy w orbicie naszych zainteresowań. Rodzice często mają niezły orzech do zgryzienia, jeżeli chodzi o wybór właściwych zabawek dla dzieci w wieku około 6 miesięcy. Ten okres życia w przypadku naszych pociech jest bardzo istotny, więc dostosowanie przedmiotów, którymi będą się wówczas otaczać, przekłada się bezpośrednio na ich rozwój intelektualny, emocjonalny oraz ruchowy. Oto kilka przydatnych informacji na ten temat.

  • Zabawki dla 6-miesięcznego dziecka
  • Sprawdzone zabawki edukacyjne dla malucha
  • Półroczne dziecko i zabawy w domu, które rozwijają zdolności motoryczne i zmysły dziecka
  • Jakiego typu zabawki będą najlepsze do półrocznego dziecka

Zabawki dla 6-miesięcznego dziecka

To jest ten czas, kiedy dziecko zostawia za sobą ostatecznie okres wczesnego niemowlęctwa i coraz intensywniej zaczyna poznawać otaczający je świat. Przewracanie się na bok staje się wówczas formą zabawy, a siadanie już się rozpoczęło lub wkrótce nastąpi, wreszcie pewnego dnia… dziecko zacznie raczkować. Półroczne maluchy  zaczynają już jeść prawdziwą żywność, spokojniej sypiają — mama nie musi już zarywać tak często nocek. Zmieniają się szybko ciała, rączki stają się coraz bardziej chwytne, ale nie mniej istotne przemiany dzieją się w mózgach. Dziecko staje się wtedy coraz bardziej otwarte na wrażenia wzrokowe i słuchowe, reaguje też coraz aktywniej szczerym śmiechem albo smutkiem.

Tak, to bardzo ważny okres! To również idealny czas, aby rodzice pomyśleli o nowe stymulujących zabawkach, które z jednej strony wspomogą rozwój malucha (intelektualny i motoryczny), zapewniając mu jednocześnie mnóstwo dobrej zabawy. Więcej informacji na temat zabawek dla maluchów możesz znaleźć na: https://noskinoski.pl/collections/prezent-dla-6-miesiecznego-dziecka.

Sprawdzone zabawki edukacyjne dla malucha

Oczywiście nadal świetnym pomysłem jest po prostu spędzanie czasu ze swoim dzieckiem, śpiewanie mu czy opowiadanie bajek. Wspólne tańce, słuchanie muzyki czy zabawy w stylu „akuku” na pewno nie zaszkodzą. Przytulanki do poduszki, pluszowe misie też nigdy nie wychodzą z mody.  Ale warto też zainwestować w pozytywne i kreatywne zabawki, która pomogą w rozwoju dziecka.

Na pewno strzałem w dziesiątkę będą zabawki kolorowe, a tym samym atrakcyjne dla malucha. To jednak troszkę za mało. W wieku 6 miesięcy dziecko zaczyna aktywnie pracować nad swoją koordynacją wzrokowo-ruchową i umiejętnościami motorycznymi, nawet jeśli jeszcze o tym nie wie. Zabawka prosta i tania, różnokolorowe kółeczka do układania na pręciku, wspomaga cały ten proces. Domowym sposobem można nawet taką zabawę zorganizować za pomocą kilku kolorowych, papierowych kubeczków.

To może niektórych zdziwić, ale przyjacielem małego bobasa są wszelkiego rodzaju lusterka i lustrzane przedmioty — byle bezpiecznie wykonane i niepozwalające na skaleczenie. Maluch co prawda nie będzie jeszcze przez jakiś czas rozpoznawał własnej twarzy, ale na razie wystarczy mu przyjazna twarz, którą zobaczy w odbiciu.

Półroczne dziecko i zabawy w domu, które rozwijają zdolności motoryczne i zmysły dziecka

Małego bobasa zachwycą z pewnością różnokolorowe klocki — oczywiście to nie jest jeszcze czas na klocki drewniane czy plastikowe, ale takie wykonane z gumy czy miękkiej tkaniny jak najbardziej będą właściwe. To przy okazji rodzaj zabawek kontrastowych, uczących rozpoznawania kolorów. Można przy okazji zakupić fajny sorter kształtów — to ciekawa funkcjonalna zabawka, która ma zazwyczaj postać kostki lub kuli. Zadaniem dziecka jest umieszczanie w niej elementów o różnych kształtach. Gumowe klocki to nie jedyna zabawka dla półrocznego dziecka. Istotne jest, by w jego codzienność wdrażać zabawki sensoryczne, które będą stymulować jednocześnie zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się wszelkiego rodzaju kontrastowe książeczki z szeleszczącymi elementami oraz wbudowanymi plastikowymi lusterkami.

Kolorowe koraliki? Jedynie pod warunkiem, że nie będą one małe. Miękkie klocki przypominające kulki sprawdzą się podczas ściskania, turlania i rzucania. Taka kreatywna zabawa z maluchem będzie doskonałą sposobnością do treningu zdolności manualnych.

Jakiego typu zabawki będą najlepsze do półrocznego dziecka

6 miesięcy to ten czas, kiedy niedługo pierwsze mleczaki wybijać się będą na powierzchnię! Bóle dziąseł towarzyszące ząbkowaniu wymagają stymulacji, a dzieci (swoją drogą) uwielbiają badać teksturę i gęstość, badając je ustami. Dobrym pomysłem jest posiadanie zestawu gumowych gryzaków, bezpiecznych i specjalnie zaprojektowanych do żucia. Oczywiście takie małe dzieci mają tendencję do wkładania wszystkiego do ust, dlatego dla warto zaopatrzyć się w zabawki sensoryczne odpowiednie wieku, aby uniknąć ryzyka zadławienia czy zatrucia.

Odpowiednio dobrane gryzaki o ciekawych wzorach i kolorach mogą dodatkowo rozwijać zdolności manualne. Dzieci obracają gumowe gryzaki w rączkach, ćwicząc w ten sposób chwyt.

Decydując się, an zakup zabawek dla malca warto wziąć pod uwagę te pozycje, które będą poddawać dziecko dodatkowej stymulacji sensorycznej, rozwijać logiczne myślenie, zmysł słuchu oraz umiejętności poznawcze.

Powiązane artykuły