Home Life Style Pies w czasie pandemii

Pies w czasie pandemii

by Agata Kubiak

Pies zmienił nasze życie a rok temu koronawirus zmienił nasze życia o 180 stopni. Większość z nas przeszła na tryb pracy zdalnej, przez co w mniejszym lub większym stopniu zaczęła doskwierać samotność. Właśnie wtedy w głowach zaczyna kiełkować myśl „A może zaprosić do domu nowego członka rodziny?”. Świetnie, jeśli taka decyzja jest przemyślana i zaakceptowana przez wszystkich domowników. Pandemia wymusza jednak przeanalizowanie pewnych kwestii związanych z posiadaniem psa w dzisiejszych, niestabilnych czasach.

 

Nie uzależniaj psa od siebie 

Mimo że na tą chwilę wydaje nam się to nierealne, to pandemia kiedyś się skończy. Będzie to trudny czas dla naszych psów, które przyzwyczaiły się do naszej całodobowej obecności. Pamiętajmy o tym, aby spędzać czas także bez psa. Dobrą praktyką jest zamykanie psa w innym pomieszczeniu z wodą i jedzeniem na czas naszej pracy. Będzie to symulowało realne warunki, do których kiedyś wrócimy. Jeśli cokolwiek w tym czasie zaniepokoi cię w zachowaniu psa – nie wahaj zgłosić się po pomoc do behawiorysty!

Kupno czy adopcja?

Jest to podstawowe pytanie, które sobie zadajemy, kiedy myślimy o wzięciu psa podczas pandemii. Hodowle przeżywają teraz rozkwit swojej działalności.

Nie ulegaj jednak modzie na konkretną rasę. Przed decyzją o kupnie zapoznaj się z charakterystyką danego psa i upewnij, że odpowiada twoim wymaganiom.

W schroniskach także wiele zwierząt czeka na nowy dom – często wiąże się to z trudnościami wychowawczymi i koniecznością pracy nad problemami skrzywdzonego czworonoga. Zyskasz jednak wiernego przyjaciela i poczucie satysfakcji z uratowanego psiego istnienia!

Dobrze wykorzystaj wasz wspólny czas

Z pewnością nigdy wcześniej nie miałeś okazji spędzać tyle czasu z psem. Postaraj się wyciągnąć z tego okresu jak najwięcej.

Możesz zacząć zgłębiać swoją wiedzę dotyczącą zachowania psów. Zacznij zauważać sygnały, które twój pies wysyłał ci zapewne każdego dnia, ale wcześniej ich nie zauważałeś.

Uważność sprawi, że wasza relacja się zdecydowanie się poprawi. Czworonożny przyjaciel ma szansę w końcu zostać zrozumiany w 100%. Wykorzystaj ten czas także na naukę nowych sztuczek i umiejętności – sam przekonasz się wtedy jakiego masz w domu bystrzaka!

Pies – motywator do zwiększenia aktywności

Nie oszukujmy się, życie toczy się obecnie głównie w domu. Jeśli musimy gdzieś wyjść to na zakupy do sklepu, staramy się ograniczać kontakty społeczne.

Stając się posiadaczem psa na pewno nasza aktywność fizyczna, zmieni się na lepsze. Nie każdy ma ochotę na samotne spacery, a nasz nowy, czworonożny przyjaciel chętnie będzie nam towarzyszył. Dziennie zyskasz około godzinę aktywnego czasu spędzanego na świeżym powietrzu!

Być może odnajdziesz też w sobie duszę miłośnika natury i każdy wolny weekend zaczniesz spędzać w lasach, odkrywając nowe miejsca na przygody i relaksując na świeżym powietrzu. Uwaga na kleszcze. Pomoże to na pewno zachować równowagę między izolacją, do której jesteśmy zmuszeni, a dbaniem o własne zdrowie i samopoczuciem. Podczas takich wycieczek stosuj jednak zasady bezpieczeństwa:

  • nie pozwalaj na głaskanie psa obcym osobom
  • przy nawiązywaniu nowych znajomości zawsze zachowuj bezpieczny dystans
  • pamiętaj o zabezpieczeniu psa przed kleszczami – pozwoli to zapobiegać niepotrzebnym wizytom u weterynarza
  • Po spacerze umyj łapy pod letnią wodą – unikniesz w ten sposób możliwości wniesienia koronawirusa na psich łapkach

Czy pies może przenosić bądź zarazić się koronawirusem? 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – nie ma takiej możliwości. Owszem, zarówno ludzie, jak i psy chorują na choroby powodowane wirusami z tej samej rodziny, jednak są to dwie różne odmiany. Wywołują one zupełnie inne objawy choroby. W weterynarii koronawiroza jest znana już od dawna i skutecznie leczona.

Jestem na kwarantannie – co robić z psem? 

Przede wszystkim – nie panikuj! Jeśli nie masz nikogo bliskiego, kto mógłby zająć się twoim pupilem w tym czasie istnieją prężnie działające grupy wsparcia.

Na portalach społecznościowych bez trudu odnajdziesz dedykowane grupy pomocowe w twoim mieście. W przypadku zachorowania na COVID-19, zaleca się unikanie kontaktu z własnym zwierzęciem w celu ograniczenia ryzyka przeniesienia choroby na sierści, czy w ślinie.

Przede wszystkim chodzi o ograniczenie kontaktu fizycznego z psem – całowania, przytulania, spania w jednym łóżku. Czasem nie ma możliwości, aby zwierzak przebywał w tym czasie w innym miejscu zamieszkania. Pamiętaj, aby:

  • Nie wpuszczać osoby wyprowadzającej do domu. Psa najlepiej wypuścić na klatkę schodową, skąd zostanie odebrany.
  • Akcesoria spacerowe trzymaj w szczelnie zamkniętym pudełku
  • Zadbaj o zapas karmy w domu

Chcę pomóc bliskiej osobie przebywającej na kwarantannie w opiece nad psem 

Twoi bliscy na pewno docenią chęć takiej pomocy. W tym trudnym czasie nie zapominaj także o swoim bezpieczeństwie. Przede wszystkim, nigdy nie spuszczaj psa ze smyczy. Warto, abyś posiadał własną smycz i obrożę do wyprowadzania psa, którą po spacerze zdezynfekujesz. Spróbuj powstrzymać się od głaskania psa – na sierści także mogą przenosić się wirusy. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, minimalizujesz praktycznie do zera ryzyko zakażenia.

pies

Powiązane artykuły