Home Moda Jak przechowywać perfumy? Jakie warunki lubią zapachy?

Jak przechowywać perfumy? Jakie warunki lubią zapachy?

by Agata Kubiak
perfumy

Perfumy kupujemy przy okazji, na specjalne okazje, gdy trafia się promocja, gdy kończy się ulubiony zapach. Chyba każdy ma przynajmniej kilka flakoników. Perfumy, wody perfumowane, toaletowe. Część osób lubi zapachy w olejkach. Niektóre perfumy używane są rzadko, na ważne dni, a inne na co dzień. Podobnie jak w przypadku kosmetyków istotne znaczenie ma sposób przechowywania perfum. Dzięki temu można przedłużyć ich żywotność. Choć utarło się sądzić, że perfumy są bezterminowe i zawsze pachną równie pięknie, to nie jest to prawda. Perfumy również mogą stracić swój zapachowy blask. Głównym czynnikiem mającym na to wpływ, jest sposób przechowywania. Gdzie jest najlepsze dla nich miejsce?

Od czego zależy żywotność perfum?

Zapachy zamknięte we flakonikach mają termin przydatności. Choć niewiele osób zwraca na niego uwagę. Zazwyczaj informacja z nim ląduje w koszu wraz z kartonikiem. Termin przydatności rzadko umieszczany jest na flakoniku. Najczęściej jest to kartonik. A jego zazwyczaj wyrzuca się po odpakowaniu perfum. Dzięki temu zajmują mniej miejsca, są szybko i łatwo dostępne. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale też traci się dostęp do informacji o terminie ważności.

Żywotność perfum zależy od ich jakości, użytych składników i wzmacniaczy oraz utrwalaczy. Zdecydowanie dłuższy termin ważności mają perfumy na bazie alkoholu. Dlatego w naszej szerokości geograficznej perfumy na bazie alkoholu są najpopularniejsze.

Perfumy w olejkach maja krótszy termin  przydatności, ale świetnie sprawdzają się przy wyborze perfum na co dzień czy wyjazd. Mają minimalistyczną formę i są wygodne w użyciu. Są to najczęściej zapachy orientalne, ze względu na to, że w krajach arabskich to one są numerem 1. Świetnie sprawdzają się również w okresie letnim.

Alkohol to niejedyny konserwant w perfumach. Producenci dbają o to, by perfumy zachowały wyjątkowy zapach jak najdłużej. Natomiast ani alkohol, ani inne konserwanty nie są gwarancją trwałości na wieczność.

Jaka jest średnia żywotność perfum?

Odpowiednie przechowywanie perfum to jedno, ale jest jeszcze jeden ważny element, czyli ich jakość. Wysokiej jakości perfumy, drogie zapachy, od czołowych producentów perfum i znanych marek, mogą zachwycać zapachem przez dziesięciolecia. Obecnie perfumy to również rynek inwestycyjny i zapachy nie ulatniają się tak szybko. Oczywiście mowa tu o bardzo drogich perfumach.

Średnia długość życia zapachów dostępnych w drogeriach to od kilku miesięcy do kilku lat. Mamy wpływ na ich żywotność, gdy wiemy, jak przechowywać perfumy.

Dlaczego warto zostawić kartonik?

Zazwyczaj perfumy pakowane są w dopasowane kartoniki. Rzadko są już spotykane rozwiązania, gdzie połowę wypełnia pustka. Chodzi między innymi o oszczędność i ekologię. Dlatego nie powinny one zajmować dużo więcej miejsca niż flakonik.

Kartonik warto zostawić bo:

  • jest na nim data ważności,
  • chroni przed światłem,
  • zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi,
  • umożliwia ułożenie perfum jednych na drugich.

Kartonik spełnia istotną funkcję w przechowywaniu perfum. Dlatego po otwarciu buteleczki warto nadal z niego korzystać. Choć z pewnością jest to rozwiązanie, które wymaga kilku chwil dłużej na użycie perfum.

Gdzie nie przechowywać perfum?

Myśląc o perfumach i kosmetykach, pierwsze pomieszczenie, które przychodzi na myśl to łazienka. Wiele osób przechowuje perfumy właśnie w niej. Niestety nie jest to dobre miejsce dla zapachów. One potrzebują stałej temperatury. W łazience po kąpieli bywa sauna. Jest też wilgoć. To wszystko ma niekorzystny wpływ na zmiany zachodzące w perfumach.

Aby perfumy długo zachwycały niezmienionym zapachem, najlepiej nie trzymać ich w miejscach narażonych na słońce i blisko grzejników. Z drugiej strony nie powinno się ich przechowywać w zbyt niskiej temperaturze. Niektórzy trzymają perfumy w lodówce, co niekoniecznie wychodzi im na dobre.

Jak przechowywać perfumy- które miejsca są najlepsze?

Najlepiej we wspomnianych kartonikach, w szafkach, które nie są przy grzejnikach i nie pada na nie słońce. Może być to sypialnia, może być to przedpokój, może być to salon. Najlepsza temperatura dla perfum to do 20 stopni C.

Świetnym rozwiązaniem jest toaletka z półką. Można ją ustawić w miejscu, gdzie nie padają promienie słoneczne.

Po czym poznać zmiany w perfumach?

Oprócz zapachu, który może wydawać się zjełczały, perfumy stają się również ciemniejsze. To dwa sygnały, że zaszły w nich nieodwracalne zmiany i konieczne jest wyrzucenie ich. Perfum nie należy wylewać. Całą buteleczkę wrzuca się do odpadów zmieszanych. Poza tym rzecz jasna perfum, które się zepsuły lepiej nie używać. Nie tylko nie pachną już zachwycająco, ale mogą odrzucać i co gorsze bywają przyczyną alergii.

Tak jak wszystko inne na świecie i zapachy są ulotne. Choć kwiatowe, owocowe czy orientalne nuty cieszą zmysł węchu, to każdy zapach ma swój kres.

Artykuł powstał przy współpracy z drogerią internetową Louma.pl

Powiązane artykuły