Home Life Style Katarzynki – magiczne święto kawalerów

Katarzynki – magiczne święto kawalerów

by Agata Kubiak
Katarzynki święto kawalerów

Katarzynki to męski odpowiednik Andrzejek, które z założenia były dedykowane głównie przedstawicielkom płci pięknej. Trzeba jednak przyznać, że o Katarzynkach nie mówi się tak wiele. Warto byłoby zatem dowiedzieć się czegoś o tym wyjątkowym święcie.

święta katarzynaW szczególności należałoby zainteresować się wróżbami, które mogą nam sporo powiedzieć o naszych przyszłych losach.

Zdecydowana większość mężczyzn pragnie dowiedzieć się, czy i kiedy spotka swoją drugą połówkę. Może to właśnie ten moment, aby się o tym przekonać?

Noc z 24 na 25 listopada to wyjątkowy czas wróżb dla mężczyzn.

Katarzynki przypadają zwyczajowo na noc z 24 na 25 listopada. Panowie mają zatem szansę powróżyć sobie nieco wcześniej niż przedstawicielki płci pięknej.

Co warto byłoby zrobić tej wyjątkowej nocy? Na pewno dobrym pomysłem jest wzięcie udziału we wróżeniu.

Wydaje się, że najlepiej będzie zgromadzić kilku kolegów, którzy nie mają jeszcze żon i zdecydować się na wspólne spojrzenie w przyszłość.

zwyczaj celebrowania katarzynekWróżby należy jednak traktować z przymrużeniem oka. Noc z 24 na 25 listopada powinna być przeznaczona przede wszystkim na dobrą zabawę oraz integrację.

Nie należy zatem przejmować się tym, że interpretacja jakiejś wróżby nie jest dla nas zbyt korzystna.

Jest to bowiem prosta droga do tego, aby się zniechęcić i zepsuć sobie cały wieczór.

Katarzynki – święto wróżb

Katarzynki to zwyczajowo święto wróżb. Święto wyjątkowe, bo dedykowane kawalerom! Wszyscy panowie, którzy pragną dowiedzieć się, co czeka ich w niedalekiej przyszłości, powinni zwrócić swoją uwagę na wróżby.

dziewczynko wróżby Mimo, że najwięcej mężczyzn pragnie przekonać się o tym, czy poznają miłość na całe życie, niektórym może zależeć przede wszystkim na tym, aby sprawdzić, czy czeka ich bogactwo.

Na szczęście, katarzynkowe wróżby mogą pomóc nam w uzyskaniu odpowiedzi na naprawdę różne pytania.

Możemy zatem zapytać los o to, czy będziemy bogaci bądź o to, czy znajdziemy oddanych przyjaciół.

Nie każdy mężczyzna musi przecież pragnąć miłości. Niektórym zależy przecież na rozwijaniu kariery oraz swoich pasji.

Przepowiednie miłosne dla mężczyzn

męski odpowiednik andrzejekIstnieje całe mnóstwo przepowiedni oraz wróżb miłosnych. Aby dowiedzieć się, jak będzie miała na imię nasza partnerka, możemy na przykład wbić szpilkę w kartonowe serce, na którego odwrocie wypisane będą imiona żeńskie.

Imię, które przebijemy szpilką będzie najprawdopodobniej nosiła nasza przyszła żona. Kawalerowie mogą również pokusić się o miłosną wróżbę z wosku.

Jeżeli odlany symbol będzie przypominał klucz, być może jest to znak, że posiada się już klucz do jakiegoś kobiecego serca. Warto tylko rozejrzeć się wokół. Jeżeli natomiast woskowy kształt będzie przypominał jakiś środek lokomocji, prawdopodobnie poznamy swoją ukochaną w trakcie jakiejś podróży.

Święto dla kawalerów

cnotliwych kawalerówJak już zaznaczono wyżej, Katarzynki są dedykowane przede wszystkim mężczyznom.

Na tym jednak nie można zakończyć. Panowie, którzy wróżą sobie w noc z 24 na 25 listopada są bowiem najczęściej kawalerami!

Czy to jednak oznacza, że żonaci panowie muszą odmówić sobie zabawy w katarzynkowy wieczór?

Nic bardziej mylnego. Szczęście można wywróżyć sobie przecież nie tylko w miłości. Niemniej jednak, to właśnie kawalerom dedykowanych jest najwięcej ciekawych wróżb.

Skąd Katarzynki?

zapomniane świętoWielu panów może zastanawiać się nad tym, skąd właściwie wziął się pomysł organizowania katarzynek.

Równie zastanawiające może być też to, skąd wzięła się ich nazwa. Odpowiedzi na te pytania są jednak zaskakująco proste.

Otóż wszystko dzięki świętej Katarzynie Aleksandryjskiej, która uważana była w przeszłości za patronkę mężczyzn, zwłaszcza tych poszukujących dobrej żony.

To właśnie w wigilię jej wspomnienia panowie mogą wywróżyć sobie szczęście i miłość. Co ciekawe, Katarzynki cieszyły się ogromnym uznaniem jeszcze w czasach średniowiecznych. Niestety, z czasem święto to stawało się coraz mocniej wypierane przez znane wszystkim Andrzejki.

Wróżby na Katarzynki

przyszłą kochankęDo jednych z ciekawszych wróżb katarzynkowych należy ta z użyciem kubków. Należy przygotować cztery identyczne naczynia.

W środku każdego z nich umieszczamy inny przedmiot. Najlepiej wykorzystać obrączkę, kawałek paproci, pieniążek oraz klucz.

Następnie, jedna osoba odwraca się plecami do kubków, a druga zmienia ich ustawienie.

Chwilę później, odwrócony plecami uczestnik zabawy wskazuje na jeden z kubków. Jeśli będzie w nim ukryta obrączka, najprawdopodobniej szybko się ożeni.

bożego narodzeniaJeżeli w kubku znajdzie się pieniądz, będzie bogaty. Jeśli natrafi na klucz, czeka go niespodzianka. Paproć symbolizuje natomiast wstąpienie do stanu duchownego.

Panowie mogą również ustawiać swoje buty przez całą długość pomieszczenia, w którym się znajdują, aż do samych drzwi.

Ten, którego but przekroczy próg jako pierwszy, najprawdopodobniej szybko się ożeni.

Panowie, którzy chcą się przekonać, co takiego niesie im los, mogą również zdecydować się na umieszczenie pod swoją poduszką przedmiotu, który kojarzy im się z bliską osobą.

śluby czystościTo nie musi być oczywiście wybranka serca. Równie dobrze może być to przyjaciel.

Następnego dnia, zaraz po przebudzeniu należy zanotować wszystko, co pamiętamy ze swojego snu.

Później wystarczy już tylko zapalić świecę i na spokojnie zastanowić się nad interpretacją sennej mary.

Kto wie, może wskazówki zawarte w śnie wpłyną w jakiś sposób na naszą relację z wyjątkową dla nas osobą?

świętej katarzynyWiele zależy jednak od tego, czy i w jaki sposób je odczytamy. Jeżeli jednak nic nam się nie przyśni, nie pozostaje nam nic innego jak skorzystać z innych interesujących wróżb katarzynkowych. Na szczęście, jest ich całe mnóstwo.

Katarzynki współcześnie

Jak zaznaczono wyżej, Katarzynki nie są już tak popularne jak kiedyś. Obecnie o wiele większym zainteresowaniem cieszą się Andrzejki, obchodzone kilka dni później.

Na szczęście, panowie nie muszą się obawiać! Współcześnie, w wieczór andrzejkowy wróży się zarówno pannom, jak i kawalerom. Jeżeli jednak wraz z kolegami chcemy podtrzymać zwyczaj Katarzynek, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby się spotkać i wspólnie sobie powróżyć.

Powiązane artykuły