Home Life Style Andrzejki – dawna tradycja, którą warto odświeżyć

Andrzejki – dawna tradycja, którą warto odświeżyć

by Agata Kubiak
Andrzejki - dawna tradycja, którą warto odświeżyć

Kiedy są andrzejki?

Andrzejki to wspaniały moment, by wspomnieć dawne tradycje i obyczaje, o których niewiele osób już pamięta. W nocy z 29 na 30 listopada organizuje się mnóstwo imprez i zabaw, gdzie z pewnością nie zabraknie wróżb miłosnych.

andrzejkowe wróżbyLosowanie kartek z imionami przyszłych wybranków, przestawianie butów, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy zmieni stan cywilny, a także najbardziej popularne lanie wosku.

Andrzejki lanie wosku

Jest to najpopularniejsza wróżba, zabawa andrzejkowa, która polega na roztopieniu wosku świecy, a później wylaniu go do zimnej wody przez dziurkę od klucza.

Kiedy wosk zastyga, przyjmuje dziwne kształty, które następnie dowolnie się interpretuje.

Trzeba jednak uważać, by nie stopić całej świecy, a pozostały kawałek z knotem zapalić, gdy wyjmie się z wody stwardniały wosk. W świetle rzuci on na ścianę cień, a jego kształt zdradzi przyszłość.

wigilię świętego andrzeja Aby poczuć prawdziwą magię andrzejek, warto do wróżby zastosować naturalny wosk pszczeli, szczególnie że dawniej pszczoły były uznawane za święte stworzenia.

Jest on również bardziej elastyczny od wosku ze zwykłych świec, tym samym stając się dużo lepszym budulcem odlewów.

Mimo wszystko najczęściej do tej zabawy używana jest najzwyklejsza świeca, którą dobrze jest pociąć na kawałki, co znacznie ułatwi roztopienie wosku.

Najpopularniejszymi symbolami woskowymi są:

anioł – sugeruje on, że w nadchodzącym roku wszystko, co może nas potencjalnie spotkać, jest pisane przez los. Ten czas będzie miał wpływ na całe życie, a wszystkie napotkane na drodze osoby mogą stać się lekcją. Jest to bardzo dobra wróżba, która sygnalizuje, że przyszłe sytuacje wzmocnią nas i zmienią, lecz w pozytywnym znaczeniu.
koło – jest to oznaka doskonałości oraz spełnienia. Oznacza, że przyszedł czas na zmiany, zajęcie się niedokończonymi sprawami, pogodzenie się z bliskimi osobami, zwiastuje również szansę na odbudowę dawnych relacji. Może powrócić także przeszłość, lecz tylko od nas samych zależy, czy nauczymy się na starych błędach, a może znów się je powtórzy.
motyl – pozytywny znak świadczący o tym, że nareszcie pokochamy siebie i uwierzymy we własne siły. Pozwoli wyzwolić się z toksycznych relacji i zacząć na nowo żyć, przeistaczając się z poczwarki w pięknego motyla.
but – jest to klucz do samorealizacji, dzięki któremu odkryje się nowe obszary życia, odnajdzie się miejsce, które będzie nas satysfakcjonowało i pozwoli żyć zgodnie z zainteresowaniami.
chmura – widok prawdopodobnie jest przez nią zasłonięty, przez co można odkryć coś, czego nigdy byśmy się nie spodziewali. Czas by spojrzeć na wszystko realnie i przyjąć do wiadomości, że nie wszystko może być takie, jakie się do tej pory wydawało.
góra – sygnalizuje możliwą walkę i nadchodzące trudności. Mimo wszystko jest to dobry znak, ponieważ z wielkim trudem uda się osiągnąć sukces, lecz tylko jeśli na niego właściwie zapracujemy. Mówi nam to o tym, że nie wolno się poddawać i należy walczyć o siebie do samego końca.
gwiazda – jest to gwarancja szczęścia i powodzenia, tym samym nareszcie poczujemy się szczęśliwi. Czekają nas same pozytywne zmiany i wydarzenia w życiu dotyczące każdej sfery. Marzenia nareszcie mają szansę się spełnić!
dom – oznacza poczucie bezpieczeństwa w gronie rodzinnym. Być może czas będzie spędzany głównie przy najbliższych lub pojawi się szansa na powiększenie rodziny. Jest to również najlepszy czas na pogodzenie się z bliskimi osobami lub odnowienie dawnych relacji.
serce – w przypadku bycia w związku serce o gładkich i równych brzegach sugeruje, że z naszym partnerem czeka nas dobra przyszłość, natomiast w singli wkrótce może trafić strzała Amora. Serce o nierównych brzegach może za to okazać się sugestią, by przemyśleć aktualną relację, a dla singli, że nie jest to jeszcze moment na odnalezienie miłości.
pierścionek lub obrączka – te znaki oznaczają nadchodzące zaręczyny lub zmianę stanu cywilnego. Jeśli chodzi o osoby mające drugą połówkę, może to jednak sugerować, że wkrótce czeka je rozstanie.
jabłko – przepowiada możliwy romans i wiele ekscytujących pokus. Z powodu tej znajomości mogą pojawić się różne nieprzyjemności i kłopoty, dlatego lepiej dobrze się zastanowić, czy poddać się tej pokusie. Jest to przestroga przed lekkomyślnością i nadmiernym optymizmem.
wąż – sygnalizuje, że ludzie w pobliżu mogą spiskować przeciwko Tobie. Należy również baczniej przyglądać się swojemu zdrowiu, a także uważać na możliwe konflikty w związku, w którym do głosu może dojść zazdrość. W pobliżu może pojawić się rywal lub ktoś zechce skraść Twoje serce.
książka – jest to szansa na zdobycie cennych informacji, które pomogą Ci w karierze zawodowej. Przepowiada nowe szkolenia, poszerzenie swoich kompetencji i wiele więcej. W kwestii miłosnej może to jednak sygnalizować nudę i monotonię.
sztylet – wokół Ciebie prawdopodobnie znajdą się nieprzychylne osoby, które nie są do końca szczere. Ostrzega również przed tym, by lepiej przyglądać się swojemu zdrowiu, a szczególnie w przypadku dawnych chorób.

Andrzejki wyścig butów

zorganizowania ostatnich hucznych zabaw Zabawa polega na zabraniu od każdej z niezamężnych uczestniczek po jednym bucie i ustawieniu ich wszystkich gęsiego przy ścianie.

W następnej kolejności trzeba przestawiać buty w taki sposób, by ostatni trafił na miejsce pierwszego i tak dalej do momentu natrafienia któregoś z butów na przeciwległą ścianę.

Właścicielka zwycięskiego buta z pewnością jako pierwsza wyjdzie za mąż lub się zakocha.

Andrzejki rzut trzewikiem

ostatnich hucznych zabawUczestnik zabawy odwracał się plecami do drzwi, po czym rzucał za głowę lewy trzewik.

Jeśli but upadł podeszwą do podłogi i jego czubek był skierowany ku drzwiom, sugerowało to zarówno pannom, jak i kawalerom zmianę stanu cywilnego.

Dla bezpieczeństwa lepiej było nie stosować ciężkich butów, by nikt przypadkiem nie został nimi trafiony podczas zabawy.

Andrzejki cztery filiżanki

Jest to wróżba pozwalająca zerknąć w przyszłość z pomocą czterech filiżanek postawionych dnem do góry.

Pod trzy z nich wkładało się liść, obrączkę oraz monetę, natomiast jedna musiała pozostać pusta.

początkowo andrzejki traktowanoPóźniej należy zamieszać filiżanki, by goście nie mieli pojęcia, gdzie znajduje się konkretny przedmiot.

Jak wiadomo, kolejnym krokiem jest wybranie przez gości jednej z filiżanek i odkrycie swojej przyszłości.

Obrączka zwiastowała nadchodzącą miłość, listek szybkie macierzyństwo oraz małżeństwo, moneta bogactwo, a pusta filiżanka nie sugerowała niczego.

Istnieje również możliwość zwiększenia liczby szklanek i dołożenia przedmiotów, np. kluczy sugerujących zmianę miejsca zamieszkania lub sól zwiastującą kłopoty.

Andrzejki najdłuższa obierzyna

wieczór wróżbZabawa polegała na tym, by obierka jabłka podczas obierania pozostała jak najdłuższa, dlatego warto zadbać o to, aby owoce były tej samej wielkości.

Oznaczało to, że zwycięzca będzie miał długi i szczęśliwy związek.

W następnej kolejności rzucało się obierkę za siebie, a jej przyjęty kształt podpowiadał rzucającemu jaki będzie jego lub jej wybranek.

Innym zwyczajem dotyczącym jabłka było podarowanie go drugiej osobie – jeśli osoba go przyjęła, można było darować sobie dalsze wróżenie.

Andrzejki serce z imionami

świętego andrzejaW tym przypadku przygotowywało się kartki w kształcie serc, na których oddzielnie spisywało się imiona chłopców oraz dziewczyn.

Jedna osoba musi trzymać je imionami do siebie, natomiast uczestnik miał za zadanie przebić igłą karteczkę z imionami płci przeciwnej, robiąc w niej dziurkę.

Imię, które zostało przebite, może należeć do przyszłej drugiej połówki.

Jeśli jednak nie trafiło się w żadne imię, wróżba stawała się bezlitosna i sugerowała, że czeka Cię staropanieństwo lub zostanie kawalerem na stałe.

Andrzejki rzucanie monetą

uczestnicy zabawyW tej zabawie trzeba wybrać monetę i pomyśleć o swoim największym marzeniu, a następnie rzucić przedmiot do szklanki z wodą

Naczynie powinno stać w konkretnej odległości, by trafienie do niego nie było zbyt proste.

Jeśli osoba trafiła do szklanki za pierwszym razem – jego marzenie z pewnością się spełni.

Jeśli jednak trafi się do niej za drugim razem, marzenie nadal może się spełnić, lecz szanse są nieco mniejsze niż w poprzednim przypadku.

Powiązane artykuły