Home Zdrowie Rutyna od A do Z – dlaczego powinnaś ją przyjmować?

Rutyna od A do Z – dlaczego powinnaś ją przyjmować?

by Agata Kubiak
Rutyna witamina c

Zbilansowana dieta, zróżnicowane i urozmaicone posiłki dostarczają wielu składników odżywczych naszemu organizmowi. Czasami jednak ich wchłanialność jest niższa lub też potrzebne jest wsparcie z zewnątrz. Wówczas z pomocą przychodzą leki i suplementy diety. W tym artykule zajmiemy się rutyną – jakie są jej właściwości, zastosowanie i co daje w połączeniu z witaminą C. Dowiedz się!

Właściwości rutyny – jeszcze szersze rutyny z witaminą C

Czym jest rutyna?

Rutyna to organiczny związek chemiczny pochodzenia roślinnego – bioflawonoid. Pozyskuje się ją zazwyczaj z ziela gryki oraz z kwiatów perełkowca japońskiego, czyli z roślin, które nie występują na co dzień w naszej diecie. Swoją nazwę rutyna wzięła natomiast od tego, jak po raz pierwszy wyizolowano ją właśnie z ziela ruty zwyczajnej. W suplementach diety i lekach rutynę najczęściej łączy się z witaminą C, by jeszcze bardziej poprawić jej właściwości. Są one wówczas dostępne w formie tabletek standardowych, tabletek musujących, kapsułek i syropu dla dzieci. Sprawdź: rutyna w Nowa Farmacja.

Naturalne źródła rutyny – gdzie występuje?

Rutyna występuje naturalnie we wspomnianych już kwiatach perełkowca japońskich, ziołach gryki, rucie zwyczajnej, w liściach eukaliptusa, kwiatach lipy i czarnego bzu, w liściach i kwiatach głogu, ziołach dziurawca, mięcie pieprzowej, berberysie pospolitym, kaparach, czarnych oliwkach i szczawiu. Jest ona obecna również w owocach cytrusowych (pomarańcze, limonki, cytryny), w jabłkach, winogronach i w jagodach oraz w takich warzywach, jak marchew, cebula, pomidory czy słodkie ziemniaki.

Każde z powyższych źródeł jest inne, więc inna jest też wchłanialność rutyny przez organizm.

Właściwości rutyny – jeszcze szersze rutyny z witaminą C

Rutyna działa kompleksowo na nasz organizm. Przede wszystkim wzmacnia, uelastycznia i uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejszając ich kruchość. Poprawia też przepływ krwi, reguluje ciśnienie tętnicze, hamuje powstawanie obrzęków, żylaków i obniża ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz chorób serca, zawału czy udaru mózgu. Obniża też poziom złego cholesterolu we krwi. Ponadto działa antyoksydacyjnie, eliminuje wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się organizmu.

Apteczne preparaty z rutyną i witaminą C mają silne właściwości przeciwutleniające i pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, działając przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Rutyna sprawia, że witamina C jest lepiej wchłaniana, a jej działanie jest dłuższe.

To jeszcze nie wszystko, bo rutyna przydaje się jako środek przeciwbólowy po operacji, do leczenia wrzodów żołądka, do leczenia hemoroidów oraz schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, a nawet do przyspieszenia gojenia się ran, zmniejszenia widoczności siniaków, przebarwień, 

Poza wspomnianymi już suplementami diety rutyna + witamina C warto jeszcze dodać, że składniki te występują również w wielu kosmetykach przeznaczonych do cery naczynkowej oraz do likwidowania rozstępów i pajączków.

Suplementacja rutyny – co trzeba o dawkowaniu?

Pisaliśmy już o tym, że rutyna – czy to sama, czy z witaminą C – występuje w różnych postaciach i w różnym stężeniu. Decydując się na jej suplementację, dawkowanie dostosowujemy do swojego wieku oraz ogólnego stanu zdrowia. Zazwyczaj jest to od 25 do 100 mg na dobę u dorosłych i od 25 do 50 mg na dobę u dzieci. Można zacząć od mniejszej dawki, sprawdzając, jak zareaguje na nią organizm, by później przejść do większej.

Podsumowując, rutyna ma wszechstronne zastosowanie i można ją stosować profilaktycznie, jak i na konkretne przypadłości. Wybierz formę, która najbardziej Ci odpowiada! Powodzenia!

Powiązane artykuły