Nikt nie musi wierzyć w to, że zapach jest wizytówką każdego użytkownika. Każdy, kto choć raz chwycił z tyłu szafy szal lub koszulę nasączoną ulubionymi perfumami, wie aż za dobrze, że zapach przyczepionych do nich perfum wyzwala lawinę wspomnień.
Jednak perfumy, które naprawdę lubimy, nie „pozostają” na naszej skórze, kiedy rozpylamy je w powietrzu lub gdy czujemy je na czyjejś skórze – nie pachną tak samo lub nie wszystkie!
Przyjrzyjmy się więc, jak to się dzieje, że czasami perfumy nie pachną dobrze na naszej skórze.
Osoby borykające się z powyższymi problemami często starają się intensywnie nawilżyć skórę przed nałożeniem perfum.
Czy jest to skuteczna metoda? Wszystko zależy od tego, czym nawilżamy naszą skórę. Robimy sobie krzywdę, jeśli sięgam po balsam, który z natury dodaje zapachu. To nie tylko zniszczy zapach perfum, ale także spowoduje podrażnienie skóry.
Wybieraj trwałe perfumy
Piękny zapach ulubionych perfum przez cały dzień jest czymś, o czym marzy chyba każdy.
Na szczęście istnieją takie rodzaje, które umożliwiają spełnienie tego życzenia. Kluczem do intensywnego zapachu jest stężenie olejków eterycznych.
To one są odpowiedzialne za przyjemną woń wydobywającą się z opakowania. Im większa ich ilość, tym mocniejszy i dłużej utrzymujący się zapach.
Zazwyczaj są rozpuszczone w etanolu, który oprócz tego, że jest dobrym nośnikiem, to również zabezpiecza produkt przed rozwojem drobnoustrojów. Obecność alkoholu sprawia, że perfumy mają dłuższą datę. Przede wszystkim należy dokonać rozróżnienia między perfumami, wodą toaletową i perfumami.
Bo jest inaczej! Mają różne stężenia olejków eterycznych, co sprawia, że niektóre z nich są bardziej trwałe i dłużej utrzymują się na skórze. W sklepach internetowych i drogeriach najczęściej kupujemy perfumy i wody toaletowe, ale często także spraye i wody kolońskie.
Czyste perfumy są bardzo drogie i mają ograniczoną ilość. Zawierają około 25-43% stężenia olejku eterycznego. Ich zapach może utrzymywać się przez cały dzień i utrzymywać się na ubraniach przez wiele dni.
Stężenie wody toaletowej wynosi około 10-15%, więc najdłużej utrzymujące się z nich mogą utrzymywać się na skórze nawet do dziesięciu godzin.
Woda toaletowa ma niższe stężenie oleju o 5-10%. Nie mają bardzo długiego terminu przydatności do spożycia, a jednocześnie subtelny zapach doskonale sprawdza się w sytuacjach, w których nie chcemy być przytłoczeni zapachem lub chcemy go z czasem zmienić.
Eau de Cologne zdecydowanie nie jest tak trwała, to tylko 3-5%.
Aplikuj perfumy w odpowiednie miejsca
Na ciele jest kilka miejsc zwanych najcieplejszymi, w których naczynia krwionośne znajdują się płytej pod skórą. Łatwo je znaleźć, ponieważ krew wyraźnie pulsuje w tych częściach ciała, dając ciepło.
Są to nadgarstki, szyja, za uszami, wewnętrzne łokcie, kolana i skronie – to najlepsze miejsca do rozpylania perfum – zapach będzie wyczuwalny i stopniowo ożyje.
Oczywiście nie musisz spryskiwać wszystkich tych miejsc – wystarczą dwa lub trzy. Jeśli rozpylasz perfumy na nadgarstku, pamiętaj, aby nie ocierać się o siebie. Ma to negatywny wpływ na zapach.
Włosy były kwestią sporną z powodu alkoholu i balsamu w perfumach. Pierwszy składnik może wysuszyć włosy, a drugi może je przetłuścić. Jednak prawda jest taka, że zapach doskonale utrzymuje się na włosach.
Tylko wąchając perfumy nie raniąc włosów można wejść w tzw. Spryskaj aromatyczną chmurę lub spryskaj szczotkę lub grzebień przed szczotkowaniem włosów.
Nie pocieraj skóry
Perfumy należy aplikować na kilka minut przed ubraniem się – to pozwoli im odpowiednio zadziałać na naszą skórę.
Zapach szybko odparowuje z ubrań, więc nie zapomnij nałożyć swojego ulubionego zapachu na swoje ciało. Warto pamiętać, że zapachy stopniowo wyparowują z naszej skóry przez wiele godzin i ciągle się zmieniają.
Jeśli więc mamy ważne spotkanie, spotkanie z klientem lub umówioną wizytę, perfumy nałożymy na około pół godziny przed nim – większość perfum ujawnia swój pełny, najlepszy bukiet zapachowy dopiero po tym czasie.
Ostatnia zasada: nanieś perfumy na skórę z odległości 10-20 cm i pozwól im się wchłonąć – nie pocieraj spryskanego miejsca.
Pamiętaj o nawilżeniu skóry
Wbrew pozorom trwałość zapachu zależy również od właściwości naszej skóry. Bardzo ważne jest jego pH, zapach, który sami dobierzemy oraz nawilżenie skóry.
Jeśli perfumy zostaną nałożone na suchą skórę, szybciej odparują. Jeśli więc nasza skóra ma tendencje do przesuszenia, powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawilżenie (przydadzą się tu kremy, olejki i pianki nawilżające), a po drugie postawić na trwalsze, a przez to bardziej intensywne zapachy.
Powinny one trwać dłużej i być bardziej zauważalne. Istnieją również teorie, że trwałość zapachu zależy również od konsystencji perfum. Te bardziej skoncentrowane i bardziej tłuste powinny dłużej utrzymywać się na skórze.
Nie wspominając o tym, że perfumy są trwalsze niż woda toaletowa, a oryginalne perfumy są trwalsze niż podróbki niewiadomego pochodzenia.
Perfumuj ubrania
Wszyscy wiemy, że aplikujemy perfumy na naszą skórę, a to stworzy Twój niepowtarzalny zapach. Można je jednak stosować również na ubraniach, zwłaszcza jeśli są wykonane z naturalnych materiałów.
Zapach może utrzymywać się na nich do następnego prania, co z kolei stwarza zagrożenie przy częstszej zmianie rodzaju zapachu. Należy również wziąć pod uwagę, że perfumy nie rozpraszają się na ubraniach, tak jak na ludzkiej skórze.
Odświeżającą letnią wodę toaletową zaleca się nakładać na odzież bawełnianą i lnianą w czasie upałów, ponieważ w czasie upałów szybko odparowuje ze skóry. W upalne dni ubrania są bardziej odpowiednie do noszenia perfum, także dlatego, że mogą zapobiegać nieprzyjemnym reakcjom na skórze.
Jeśli masz mocniejsze perfumy i delikatniejsze ubrania, na przykład jedwabne, pamiętaj, aby nie ryzykować. Mogą zostawić na niej brzydkie plamy lub całkowicie ją zniszczyć.
Oto jednak sugerowane rozwiązanie: dodaj kilka kropli wybranego zapachu do neutralnego płynu do mycia ciała i umyj nim delikatne rzeczy. W szafie możesz również trzymać kawałek bawełny aromaterapeutycznej lub pustą butelkę.