Home Zdrowie Pierwsza wizyta u stomatologa

Pierwsza wizyta u stomatologa

by Agata Kubiak
Pierwsza wizyta u stomatologa

Dorośli mają często bardzo złe wspomnienia z wizyt w gabinecie stomatologicznym, których doświadczali jako dzieci lub nastolatkowie. Zdarza się, że głęboko zakorzeniony uraz sprawia, iż rodzice zupełnie nieświadomie przekazują strach swoim pociechom lub nie widzą potrzeby w oswojeniu ich z nową sytuacją. Konsultacja stomatologiczna jest jednak konieczna – jak więc przygotować dziecko do pierwszej wizyty, kiedy powinna ona nastąpić i co zrobić, by nie stała się dla niego przeżyciem traumatycznym, które będzie mu towarzyszyć w dorosłości?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty. Kiedy?

Zdania na temat najlepszego czasu na pierwszą wizytę dziecka w gabinecie stomatologicznym są podzielone. Jedni uważają, że taką konsultację warto przeprowadzić już między 6. a 12. miesiącem życia malucha, drudzy jako odpowiedni termin wskazują 2-3 lata, jeszcze inni podają, że najkorzystniej udać się do dentysty wtedy, gdy w jamie ustnej dziecka pojawią się pierwsze cztery mleczaki. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się umówienie wizyty około pierwszego roku życia, najpóźniej do 18. miesiąca.

Wizyta adaptacyjna

Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje obecnie rodzicom i ich dzieciom tak zwane wizyty adaptacyjne. Są to specjalnie zaplanowane spotkania, podczas których mały pacjent poznaje nowe otoczenie, przyzwyczaja się do pomieszczenia dentystycznego, buduje zaufanie do lekarza. W czasie takiej wizyty stomatolog lub pielęgniarka mają też szansę opowiedzieć o swojej pracy, nauczyć dzieci prawidłowej higieny jamy ustnej i wyjaśnić, dlaczego regularne dbanie o zęby jest tak istotne. Spotkanie przebiega w miłej i przyjaznej atmosferze, której zadaniem jest wzbudzenie w maluchach dobrych emocji i pozostawienie przyjemnych wspomnień.

Dlaczego konsultacje stomatologiczne są tak ważne?

Niestety obserwuje się ostatnio tendencję do lekceważenia problemów z mleczakami. Rodzice uważają, że nie ma potrzeby leczenia zębów mlecznych, skoro te i tak dziecku wypadną. Jest to bardzo poważny błąd, za który nasze pociechy w przyszłości mogą zapłacić wysoką cenę. Konsultacje stomatologiczne we wczesnym etapie życia pozwalają na regularną obserwację i kontrolę stanu uzębienia, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości – na natychmiastowe wdrożenie leczenia. Stan mleczaków ma ogromny wpływ na zdrowie wyżynających się w ich miejscu zębów stałych. Nieleczona próchnica czy niewypełnione ubytki mogą prowadzić do groźnych powikłań, w tym bolesnych stanów zapalnych czy chorób ogólnoustrojowych.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty?

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym to ważne wydarzenie zarówno dla niego, jak i rodziców. Aby nie było dla nikogo stresujące i pozostawiło pozytywne wspomnienia, warto się do niej dobrze przygotować, pamiętając o kilku zasadach:

Nie opowiadaj dziecku o swoich złych doświadczeniach

Wspomnienie pierwszych wizyt u dentysty często budzi w dorosłych bardzo złe skojarzenia. Nie warto jednak nasycać nimi dzieci, które są świetnymi obserwatorami i nieustannie chłoną nasze emocje. Aby zapobiec choćby niechcianemu przekazaniu im naszych urazów z przeszłości, lepiej nie opowiadać dziecku o własnych przykrych doświadczeniach z gabinetu stomatologicznego. Lepiej skupić się na pozytywach, dzięki którym nasza pociecha podejdzie do wizyty z entuzjazmem.

Wytłumacz, jak ważne są wizyty u dentysty

Dziecko nie powinno czuć strachu przed dentystą, ale musi wiedzieć, że regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są konieczne. Warto tłumaczyć najmłodszym, dlaczego kontrole stomatologiczne są tak ważne: dzięki nim zęby będą zdrowe, a uśmiech piękny. Im dziecko starsze, tym mocniejszych argumentów można użyć, uświadamiając również o konsekwencjach, jakie niesie ze sobą zaniedbanie higieny jamy ustnej.

Towarzysz swojemu dziecku podczas wizyty

Nowe miejsce, nowe zapachy i obecność nieznanych ludzi mogą wzbudzić w małym pacjencie niepokój i stres. Ważne jest, by rodzic nie tylko stale towarzyszył dziecku podczas wizyty, ale też był w nią żywo zaangażowany – udzielał odpowiedzi na pytania, opowiadał, uspokajał. Warto wziąć ze sobą do gabinetu ulubioną zabawkę naszej pociechy, aby umilić czas oczekiwania i dodać otuchy w nowym otoczeniu.

Umów się na wizytę adaptacyjną

Wizyty adaptacyjne odgrywają ogromną rolę w budowaniu pozytywnych skojarzeń z dentystą. Są nieocenioną pomocą dla rodziców, którzy pragną pomóc swoim dzieciom w oswojeniu się z nową sytuacją i zależy im na tym, by najmłodsi nie bali się kontroli stomatologicznych. Wizyty adaptacyjne są przeprowadzane według ściśle określonego scenariusza przez wykwalifikowany personel. Dzięki nim dzieci nie tylko przyzwyczajają się do gabinetu, ale także uczą się właściwej i odpowiedzialnej pielęgnacji jamy ustnej.

Wybierz odpowiedniego lekarza

Nie każdy stomatolog ma predyspozycje do leczenia zębów dzieci. W pracy z najmłodszymi ważne jest podejście, odpowiednia aparycja, umiejętność budowania zaufania i łagodzenia ich strachu. Przed umówieniem pierwszej wizyty warto więc zorientować się, który z lekarzy będzie odpowiedni. Zasięgnij opinii znajomych, poszukaj informacji na stronach internetowych lub zatelefonuj do wybranego gabinetu.

Nie czekaj, aż zęby zaczną boleć

Z pierwszą konsultacją u dentysty nie warto czekać, aż zęby zaczną boleć. Wtedy wizyta będzie się kojarzyć dziecku z czymś nieprzyjemnym i bolesnym. Pamiętaj też o regularności – kontrole dentystyczne w przypadku najmłodszych powinny odbywać się co 3-4 miesiące. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zęby twojego dziecka są zdrowe.

Artykuł powstał przy udziale Fachowy Dentysta – kliniki stomatologicznej w Warszawie Bemowo, świadczącej kompleksowe usługi stomatologiczne

 

Powiązane artykuły