Home Zdrowie Czy nadwaga wpływa na długość życia?

Czy nadwaga wpływa na długość życia?

by Agata Kubiak
Czy nadwaga wpływa na długość życia?

Eksperci są zgodni – otyłość negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Większość dorosłych Polaków posiada nadprogramowe kilogramy, niepokojący jest także fakt, że u wielu ludzi młodych wskaźnik BMI jest znacznie przekroczony. Dostępność jedzenia typu fast food oraz szybkie tempo życia, sprzyjają złej diecie. Przy nadwadze nie chodzi jedynie o kwestie estetyczne, lecz o szereg problemów z funkcjonowaniem całego organizmu. Czy dodatkowe kilogramy wpływają na długość życia? O tym dowiesz się w naszym artykule, a odpowiedź może okazać się nieco zaskakująca.

 

Jak zbędne kilogramy wpływają na zdrowie?

Otyłość to choroba, która przyczynia się do wielu innych przykrych konsekwencji zdrowotnych. Znacznie zwiększa ryzyko cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, rozwoju miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, zwyrodnienia kręgosłupa i stawów. Bywa jednym z głównych czynników zawałów i udarów. Nie sposób wymienić wszystkiego – dolegliwości związanych z dużą masą ciała jest naprawdę sporo.

Do jakiego lekarza udać się w przypadku dużej nadwagi?

Dziedziną medycyny, która zajmuje się problemem otyłości, jest bariatria. Lekarze, którzy specjalizują się w tym zakresie, potrafią kompleksowo leczyć osoby dotknięte nadmiarem tkanki tłuszczowej. Ponieważ ta nie znika samoistnie, w walce o zdrową sylwetkę warto sięgnąć po pomoc specjalisty.

Źródło otyłości nie musi leżeć w stylu życia chorego – lub przynajmniej nie tylko. Wyróżnia się także przyczyny o podłożu genetycznym. Mówimy wtedy o naturalnej „tendencji do tycia”, która nie może być jednak sama w sobie wymówką dla złych nawyków.

Osoby posiadające zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej powinny ustalić, skąd bierze ich problem. Niewątpliwie łatwiej o to z pomocą endokrynologa oraz dietetyka. Ten pierwszy dowie się, czy za naszymi dodatkowymi kilogramami stoją hormony, ten drugi – czy winna temu jest dieta. Również bariatra może wykonać szereg przydatnych badań diagnostycznych – m.in. gastroskopię, kolonoskopię, USG jamy brzusznej.

Nadwaga a otyłość – jaka jest różnica?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Jak dotąd, wymieniliśmy szereg powodów, by wnioskować, że zbyt wysoki wskaźnik BMI znacznie skraca długość życia. Czy jednak na pewno tak jest?

Przede wszystkim należy rozróżnić pojęcie nadwagi i otyłości. Choć używane są często jako synonimy, stanowią dwie oddzielne jednostki chorobowe. To, czy możemy mówić o jednej lub drugiej, wyznacza wartość BMI:

  • poniżej 16 – wygłodzenie
  • 16-16.99 – wychudzenie
  • 17-18.49 – niedowaga
  • 5-24.99 – prawidłowa waga
  • 25-29.99 – nadwaga
  • 30-34.99 – otyłość pierwszego stopnia
  • 35-39.99 – otyłość drugiego stopnia
  • powyżej 40 – otyłość trzeciego stopnia.

Jak widać, „nadwaga” wiąże się po prostu z mniejszą ilością kilogramów w stosunku do „otyłości”. Eksperci zauważają, iż otyłość drugiego i trzeciego stopnia rzeczywiście znacząco wpływa na skrócenie długości życia. A jak sprawa się ma z innymi kategoriami?

Czy nadwaga skraca długość życia?

Z niedawnych badań na obywatelach USA wynika, że otyłość pierwszego stopnia nie ma związku z długością życia. Co więcej, osoby z nadwagą żyją statystycznie dłużej od ludzi z prawidłowym wskaźnikiem BMI! Jak to możliwe? Jednym z wyjaśnień jest to, że niewielki nadmiar tkanki tłuszczowej pozwala przyswajać więcej witamin i odżywia organizm.

Warto traktować te rewelacje z przymrużeniem oka. Według ogólnej wiedzy medycznej każde odchylenie od przyjętej normy wagowej jest niekorzystne dla zdrowia. Nawet osoby z lekką nadwagą powinny się leczyć, choćby poprzez zmianę stylu odżywiania i zwiększoną ilość ruchu. Posługiwanie się nierzetelną, uproszczoną analizą statystyk będzie w tym przypadku błędne – lekarze jasno wskazują, że powinniśmy unikać niepotrzebnych tkanek tłuszczowych.

Można przy tym założyć, że lekka nadwaga, która nie jest otyłością, nie wpływa znacząco na długość życia większości ludzi, lecz nie ma też pozytywnego wpływu na ogólny stan organizmu. Należy pamiętać, iż jest to sprawa bardzo indywidualna i prosta odpowiedź na to pytanie będzie zawsze zbyt generalizująca. Nie zmienia to również faktu, że nieprawidłowy wskaźnik BMI wpływa realnie na komfort życia.

Warto jeszcze wspomnieć, że nieleczona nadwaga bardzo często, przeobraża się w otyłość, która znacznie zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu.

Podsumowując, niezależnie od różnych ciekawostek, które możemy przeczytać w sieci, to prawidłowy wskaźnik BMI powinien być punktem odniesienia dla każdego człowieka dbającego o własne zdrowie.

Jak medycyna może pomóc w walce z nadwagą i otyłością?

W przypadku skrajnej otyłości lekarze decydują się na operację bariatryczną. Wykonywane są różne działania chirurgiczne, przede wszystkim związane z układem pokarmowym. Coraz większą popularnością cieszy się zabieg endoskopowego zakładania balona żołądkowego (balon Orbera). Zgodnie z nazwą, polega on na umieszczeniu balona w żołądku. Pacjent po zjedzeniu niewielkiego posiłku będzie odczuwał dzięki temu sytość.

Jeśli zbyt duża waga zależna jest od uwarunkowań endokrynologicznych, być może to odpowiednia farmakologia będzie najlepszym narzędziem do leczenia. Niezależnie od głównych czynników powstawania otyłości lub nadwagi, koniecznym wspomaganiem procesu przywracania zdrowej sylwetki będzie dostosowana dieta. Szczególnie skuteczne są indywidualne plany żywieniowe, uwzględniające nasze specyficzne potrzeby. Przygotuje je dla nas doświadczony dietetyk.

Publikacja powstała dzięki współpracy z nowoczesną placówką diagnostyczno-zabiegową – Centrum Medyczne Skopia w Krakowie.

 

Powiązane artykuły