Home Zdrowie Wszywka alkoholowa jako metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej

Wszywka alkoholowa jako metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej

by Agata Kubiak
leczenie choroby alkoholowej

Uzależnienie od alkoholu sprawia, że jednostka pijąca alkohol problemowo traci kontrolę nad własnym piciem oraz życiem. Bardzo często choroba alkoholowa rujnuje całe życie jednostki oraz jej najbliższej rodziny.

 

Aby podjąć pierwsze skuteczne kroki w walce z tą chorobą, osoba uzależniona musi zdać sobie sprawę z własnego problemu. To oraz wewnętrzna motywacja do zmiany powodują, że jednostka jest w stanie wykonać pierwszy krok, aby podjąć leczenie choroby alkoholowej. Jednym z narzędzi wykorzystywanych w walce z tym uzależnieniem jest wszywka alkoholowa. Jej działanie ma zniechęcić jednostkę do spożywania wyrobów alkoholowych.

 

Wszywka alkoholowa – substancja wspomagająca leczenie choroby alkoholowej

Zastosowanie wszywki alkoholowej to terapia awersyjna, która polega na wzbudzeniu wstrętu do alkoholu u osoby uzależnionej od tej substancji.

Wszywkę alkoholową zaleca lekarz, jednak na podanie Esperalu pacjent musi wyrazić świadomą zgodę. Zazwyczaj metoda ta stosowana jest u osób, które podjęły już decyzję o zaprzestaniu picia i pragną dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia silnego głodu alkoholowego lub innej sytuacji, w której będą odczuwały wzmożoną potrzebę spożycia alkoholu. Należy podkreślić, że wszywka alkoholowa nie wpływa na postrzeganie osoby uzależnionej. Jednostka ta nadal odczuwać będzie chęć skosztowania wyrobów alkoholowych. Esperal może natomiast pomóc w zrezygnowaniu z alkoholu. Po wypiciu alkoholu podczas posiadania pod skórą leku, w ciągu kilku minut osoba doświadcza bardzo nieprzyjemnych dolegliwości, które zniechęcając do próbowania alkoholu.

Należy podkreślić fakt, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Aby podjąć skuteczne leczenie, które przyniesie długotrwałe efekty w postaci długiego okresu trzeźwości należy podjąć przede wszystkim terapię leczenia uzależnień.

 

Wszywka alkoholowa – czy ta metoda walki z chorobą alkoholową jest skuteczna?

Wszywka alkoholowa sama w sobie nie wpływa na działanie organizmu. Jednak w przypadku połączenia tego leku z alkoholem, osoba odczuwa nieprzyjemne dolegliwości takie jak drgawki, wymioty, bóle głowy, kołatanie serca czy skoki ciśnienia.

Działanie wszywki alkoholowej określone zostało na okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po okresie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli istnieje taka konieczność. Przez cały okres działania leku w organizmie, do krwi pacjenta uwalniana jest substancja czynna, która hamuje rozkład alkoholu w wątrobie.

Skuteczność tej metody zależy również od wewnętrznej motywacji pacjenta oraz jego chęci do zmiany. Pacjenci, którzy zgłosili się na zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej tylko i wyłącznie z powodu namowy innych osób, bardzo szybko mogą się “złamać” i sięgnąć po alkohol mimo świadomości jak poważne konsekwencje ich czekają.

Dlatego podejmując leczenie choroby alkoholowej ważna jest samoświadomość i wewnętrzna chęć do zmiany stylu życia.

 

Wszywka alkoholowa – jak wygląda zabieg?

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej trwa około 30 minut. Odbywa się on w znieczuleniu miejscowym i jest w pełni bezpieczną i mało inwazyjną procedurą medyczną. Zabieg ten odbywa się w sterylnych warunkach, a za jego wykonanie odpowiada lekarz chirurg. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad w celu zebrania niezbędnych informacji. Specjalista chce poznać stan zdrowia pacjenta, jego schorzenia, przyjmowane leki oraz styl życia w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Następnie chirurg kwalifikuje lub nie pacjenta na zabieg.

Podczas zabiegu , lekarz umieszcza w ciele pacjenta lek zawierający disulfiram. Zbiór ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek umieszcza w okolicach łopatek lub pośladków tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Z tabletek do krwii pacjenta uwalniana jest substancja czynna, która odpowiedzialna jest za hamowanie enzymu, który odpowiada za procesy metaboliczne alkoholu.

Aby zabieg mógł zostać wykonany pacjent nie może być pod wpływem alkoholu a także nie może spożywać alkoholu na mniej niż dwanaście godzin przed planowanym podaniem wszywki alkoholowej. W innym przypadku pacjent może narazić się na poważne konsekwencje zdrowotne i odczuwanie przykrych dolegliwości.

Pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Po podaniu leku nie wymaga też rekonwalescencji. Praktycznie od razu jest w stanie wrócić do aktywności zawodowej oraz wykonywania codziennych obowiązków. Odradza się jednak aktywność fizyczna oraz podnoszenie ciężkich przedmiotów przez okres około dwóch tygodni.

Wszywkę alkoholową można w każdej chwili usunąć z organizmu człowieka.

Koszt założenia wszywki alkoholowej to około kilkuset złotych. Ceny wahają się w zależności od miejsca wykonywania zabiegu. Założenie wszywki alkoholowej nie jest refundowane.

Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest:

 • okres ciąży, karmienia piersią lub planowania ciąży – należy zgłosić się do lekarza, który podejmie ostateczną decyzję jednak nie jest wskazane podawanie leku w powyższym stanie
 • uczulenie na disulfiram lub którykolwiek składnik leku
 • Posiadanie schorzenia układu sercowo – krążeniowego, w tym nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca czy niewydolności krążeniowej
 • stan upojenia alkoholowego w momencie zabiegu
 • spożywanie alkoholu na mniej niż dwanaście godzin przed rozpoczęciem procedury wszycia Esperalu
 • posiadanie myśli samobójczych, prób samobójczych, zaburzeń psychicznych lub psychozy – z wyłączeniem ostrej psychozy alkoholowej

Szczególną wrażliwością i determinacją powinny wykazać się osoby, które posiadają wszywkę alkoholową oraz chorują na cukrzycę, epilepsję, choroby układu oddechowego czy choroby serca. W przypadku spożycia przez nie alkoholu mogą one bardzo pogorszyć swój stan zdrowia oraz stadium choroby.

 

Mam wszywkę alkoholową i wypiłem/wypiłam alkohol, co teraz?

Odpowiedź na pytanie co teraz dotrze do ciebie bardzo szybko. Już po kilku do kilkunastu minut po spożyciu alkoholu odczuwać będziesz nieprzyjemne dolegliwości takie jak:

 • wymioty
 • nudności
 • biegunka
 • zawroty głowy
 • bóle głowy
 • drgawki
 • bóle mięśni
 • kołatanie serca
 • skoki ciśnienia
 • przyśpieszona akcja serca
 • lęk
 • niepokój

Objawy mogą trwać nawet do kilkunastu godzin. Im większa dawka alkoholu tym silniejsze objawy i dłuższy okres ich trwania. W wypadku, gdy osoba spożyje bardzo dużą ilość alkoholu może doprowadzić to do nieodwracalnych schorzeń takich jak marskość wątroby, zapaść a w ekstremalnych warunkach nawet śmierć. Zgon z tego powodu zdarza się jednak relatywnie rzadko. Niemniej jednak istotnym jest fakt, że osoba posiadająca wszyty Esperal powinna unikać spożywania alkoholu nawet w najmniejszych ilościach. Nieprzyjemne dolegliwości może wywołać nawet cukierek, który zawiera alkohol.

Osoba, która zdecydowała się na przyjęcie wszywki alkoholowej musi uważać na spożywane produkty oraz używane kosmetyki i środki higieniczne. Stosowanie perfum lub kosmetyków na bazie alkoholu może wywołać reakcję alergiczną.

 

Powiązane artykuły