Home Zdrowie Jak szybko schudnąć?

Jak szybko schudnąć?

by Agata Kubiak
Jak szybko schudnąć?

Zastanawiasz się jak schudnąć szybko i skutecznie? Chcesz uniknąć efektu jo-jo? Podpowiadamy, jaka dieta będzie skuteczna i jakich zasad się stosować, aby skutecznie zrzucić zbędne kilogramy.

Przyczyny nadwagi i otyłości

Aby zrozumieć proces utraty wagi, warto sobie uświadomić co jest przyczyną nadwagi. Jaka jest właściwie różnica między otyłością a nadwagą? Otyłość jest chorobą, uznaną przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).tkanki tłuszczowej

Nadwaga jest z kolei stanem, kiedy organizm otrzymuje z pożywieniem więcej energii niż tego potrzebuje do podstawowych czynności, jak aktywność, czy podstawową przemianę materii. Nadwaga często poprzedza otyłość.

Przyczyn otyłości jest mnóstwo i często u każdego chorego występuje kilka przyczyn jednocześnie. Do przyczyn otyłości zalicza się między innymi: przyczyny środowiskowe, przyczyny psychologiczne, przyczyny hormonalne, czy przyczyny genetyczne.

dieta kapuścianaPrzyczyny środowiskowe, to te czynniki, które są związane z codziennym życiem.

Często wynikają one z wychowania. Można tutaj zaliczyć na przykład nieprawidłowe zakupy spożywcze, niechęć do próbowania nowych produktów, czy niechęć do aktywności fizycznej.

Do przyczyn psychologicznych zalicza się przede wszystkim obniżony nastrój i depresję.

Często zajada się emocje, aby poczuć się lepiej, choćby na moment. Kolejny możliwy powód to zespół kompulsywnego jedzenia, kiedy pod wpływem emocji zjada się pokarm w zbyt dużych ilościach.

utrata masy ciałaW przypadku przyczyn hormonalnych, do najczęstszych przyczyn zalicza się tzw. Zespół Cushinga.

Chorzy wytwarzają nadmiar kortyzolu, który wywołuje ochotę jedzenia.

Jeśli chodzi o przyczyny genetyczne, to warto podkreślić, że najczęściej problemem nie jest posiadanie „grubych kości”. Częściej pojawiającym się problemem są błędne nawyki żywieniowe, które wynosimy z domu.

Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas odchudzania?

niezdrowe przekąskiPrzede wszystkim nie powinno się nadmiernie ucinać ilości spożywanych kalorii. Głodówka nie jest sposobem na trwałe zrzucenie kilogramów.

Na początku swojej drogi z odchudzaniem, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który odpowiednio dobierze kalorykę.

Nie powinno się również traktować diety, jako czegoś tymczasowego. Warto uświadomić sobie, że dietą nazywamy nasz styl odżywania.

Bycie na diecie nie jest zatem niczym tymczasowym, a o zdrowe odżywianie najlepiej dbać przez całe życie.

Jak bardzo szybko schudnąć?

ćwiczenia aeroboweJeśli chcesz szybko schudnąć, zadbaj o mniejsze spożycie kalorii, ograniczenie wysoko przetworzonej żywności, regularną aktywność fizyczną i nawodnienie organizmu.

Wprowadzając w życie te cztery aspekty, nie tylko schudniesz, ale już po kilku dniach poczujesz się lepiej.

Jak szybko i skutecznie schudnąć? Zachowanie balansu

niskiej zawartości węglowodanówAby skutecznie tracić kilogramy, zapomnij o głodówkach.

Wprowadź w swoje życie aktywność fizyczną. Mogą to być ćwiczenia na macie, przejażdżka na rowerze albo godzinny spacer.

Na diecie nie trzeba stosować drastycznych wyrzeczeń. Jeśli na co dzień spożywa się raczej mało warzyw, nie można nagle jeść samych sałatek.

Jeśli ciężko sobie wyobrazić życie bez słodyczy, całkowite ich wyeliminowanie to również błąd. Takie zachowania mogą budzić frustrację i jak najszybszą chęć zakończenia diety.

spalanie kaloriiWarto ograniczyć te wysokokaloryczne przekąski, ale jeśli się już zdarzą to najlepiej uczciwie wliczyć je do spożytych w danym dniu kalorii.

Co zrobić, by szybko schudnąć i uniknąć efektu jo-jo?

Na początku przygody z odchudzaniem należy wykonać plan odchudzania. W jego przygotowaniu może pomóc doświadczony dietetyk.

Plan odchudzania powinien określać ilość spożywanych kalorii. Wówczas warto monitorować postępy, jakie zachodzą w ciele w danym czasie. Jedynie trwała zmiana nawyków może pomóc w zapobieganiu powstania efektu jo-jo.

Prawidłowe nawodnienie organizmu

rośliny strączkoweNiestety często zapominamy o prawidłowym nawodnieniu.

Człowiek powinien spożywać dziennie przynajmniej 2 litry wody.

To bardzo istotne, ponieważ odpowiednia ilość spożytej wody pobudzi metabolizm, a więc wspomoże odchudzanie.

Dzięki regularnemu piciu wody, z pewnością zauważysz również zmniejszenie opuchlizny w ciele oraz piękną, nawilżoną cerę.

Wybór diety – chudnięcie na lata, a nie na chwilę?

proces odchudzaniaWybór odpowiedniej diety to bardzo ważny aspekt. Należy wybierać dietę według indywidualnych preferencji.

Trudno jeść duże ilości nabiału, jeśli cierpi się na nietolerancję laktozy. Albo nie można diety opierać na dużej ilości glutenu, jeśli choruje się na celiakię.

Do nawyków, które z pewnością warto wprowadzić na całe życie, a nie tylko na moment należą: regularna aktywność fizyczna dobrana według preferencji, duża ilość warzyw i owoców oraz prawidłowe nawodnienie.

Spożycie mniejszej ilości kalorii niż organizm spala

organizmowi witaminAby schudnąć, konieczne jest spożywanie mniejszej ilości kalorii, niż spala organizm. Można na przykład założyć ograniczenie każdego dnia 500 kalorii.

Zwykle dorosła kobieta potrzebuje ok. 2000-2500 kalorii dziennie, a dorosły mężczyzna około 3000-3500 kalorii.

Zapotrzebowanie kaloryczne może się różnić w zależności od stopnia aktywności fizycznej.

Im bardziej aktywny tryb życia prowadzimy, tym więcej kalorii organizm potrzebuje. Jeśli każdego dnia zrezygnuje się z jednej przekąski, ograniczenie 500 kalorii nie będzie trudne.

Jak szybko schudnąć – ogranicz węglowodany

zdrowo schudnąćPodczas odchudzania warto ograniczyć spożycie cukru. Cukier nie wnosi żadnych wartości odżywczych, a jest bardzo wysoko kaloryczny.

Warto zatem zmniejszyć ilość spożywanych przekąsek słodkich, czy słodzonych napojów.

Dodatkowo warto zamienić białe pieczywo, na pieczywo razowe albo biały makaron na makaron pełnoziarnisty. Biała mąka jest przykładem węglowodanów prostych, które nie sycą na długo. Tym sposobem łatwo sięgać po kolejne przekąski

Ograniczenie spożycia cukru

Słodycze są największą pułapką dbania o prawidłową masę ciała. Niewinne ciasteczko może miećrestrykcyjnej diety mnóstwo kalorii.

Warto jest ograniczyć spożycie słodkich przekąsek lub zamienić je na mniej kaloryczną i zdrowszą alternatywę.

Pamiętaj, że szkodliwy cukier kryje się pod różnymi formami: cukier biały, cukier brązowy, cukier trzcinowy czy syrop glukozowo-fruktozowy. Lepszymi zamiennikami cukru są natomiast: ksylitol, aspartam czy erytrytol.

Jak szybko schudnąć – wprowadź do swojej diety białko, zdrowe tłuszcze i warzywa

Zmiana nawyków żywieniowych to klucz w drodze do wymarzonej sylwetki. W diecie obowiązkowo powinny znaleźć się zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego, czyli na przykład oliwa z oliwek, awokado, orzechy. Koniecznie trzeba wprowadzić dużą ilość warzyw, które zadbają o odpowiednią ilość błonnika.

przyrostu masy ciałaBłonnik pomaga w utrzymaniu sytości na dłużej i ułatwia ograniczenie podjadania między posiłkami. Do diety warto wprowadzić warzywa strączkowe, które są bogate w białko.

Tłuste mięso warto ograniczyć na rzecz drobiu, ryb i owoców morza, które zawierają dużo białka i zdrowych kwasów tłuszczowych. Z diety warto wykluczyć żywność wysoko przetworzoną, czyli jedzenie typu fast-food czy chipsy.

Regularny wysiłek fizyczny

Ludzkie ciało jest stworzone do ruchu, dlatego aktywność fizyczna sprawia, że czujemy się lepiej. Wysiłek fizyczny jest konieczny nie tylko dla sylwetki, ale przede wszystkim dla zdrowia. Aktywność fizyczna powinna być dobrana do indywidualnych upodobań.

Zastanów się co sprawia Ci przyjemność i rób to częściej. Może wybierzesz regularne spacery albo pływanie? A może spróbujesz nowej dla siebie aktywność i zapiszesz się na zajęcia z jogi albo tańca? Najważniejsze jest czerpanie przyjemności z wysiłku i regularne praktykowanie.

Jak szybko schudnąć 5 kg?

Schudnięcie 5 kilogramów wbrew pozorom może być proste i przyjemne. Potrzebna jest motywacja i skrupulatne stosowanie się do wymienionych wyżej zasad. Ograniczenie słodyczy, wprowadzenie aktywności fizycznej, która sprawi przyjemność i prawidłowe nawodnienie to podstawowe z nich.

Pamiętaj, że chudnięcie nie powinno jednak nastąpić zbyt szybko. Tygodniowo jest bezpiecznie tracić 0,5 do 1 kg masy ciała. Takie tempo chudnięcia zredukuje ryzyko wystąpienia efektu jo-jo i nie spowoduje kłopotów zdrowotnych.

Powiązane artykuły