Home Moda Kolczyki z perłami – jak je kupić mądrze?

Kolczyki z perłami – jak je kupić mądrze?

by Agata Kubiak
Kolczyki z perłami

Odkąd biżuteria z tymi kamieniami stała się szalenie modna, kolczyki z perłami to dziś w „must have” w biżuteryjnym kuferku każdej kobiety. To również idealny pomysł na prezent, dlatego perłami zaczęli interesować się także mężczyźni. Niestety rzetelna wiedza na ich temat nie jest łatwo dostępna, a Internet jest pełen pseudoporadników, zazwyczaj wprowadzających w błąd potencjalnego nabywcę.

O tym jak ważna jest wiedza przy zakupie perłowej biżuterii, kolczyków z perłami w szczególności świadczy choćby fakt iż cechy jakościowe tych kamieni mogą wpłynąć na cenę powiększając ją lub pomniejszając nawet stukrotnie. Tajemnicą poliszynela są ogromne zarobki handlarzy biżuterią, którzy żerują na niskiej świadomości klientów oferując im tanie kamienie w „atrakcyjnych” cenach. Cena i owszem, jest atrakcyjna, ale tylko jeśli nie odniesiemy jej do jakości. Wielu klientów korzystających z takich „okazji” dowiaduje się potem, iż kupili bezwartościowe kamienie w cenie absurdalnie wysokiej.

Jak się za to zabrać?

Jeśli zapragniemy kupić perłowe kolczyki, dla siebie lub na prezent, warto jest przede wszystkim zapoznać się z rzetelną wiedzą o perłach. W polskim Internecie znakomitym źródłem wiedzy jest sklep GEMLORD.PL, gdzie znajdziemy artykuły pisane przez rzeczoznawcę i pasjonata tych kamieni. Warto też obejrzeć ofertę wielu sklepów, aby mieć pojęcie o tym co oferuje nam handel.

Jednym z najważniejszych czynników ograniczających nasze możliwości wyboru jest budżet, który możemy przeznaczyć na zakup. Od ustalenia budżetu właśnie powinniśmy zacząć nasze starania zakupowe. Budżet określi nam drogę, którą powinniśmy podążać.

Kupujemy kolczyki z perłami – jakie kompromisy warto rozważyć

Tylko zamożni klienci mogą sobie pozwolić na kolczyki z pereł naprawdę luksusowych, a takimi będą ich morskie gatunki o wysokiej jakości i dużych rozmiarach. Czy to oznacza, że pięknem tych kamieni cieszyć się mogą tylko nieliczni? Niekoniecznie. Jeśli podejdziemy do zakupu mądrze, możemy obniżyć cenę piękna nawet kilku- kilkunastu, a nawet kilkudziesięciokrotnie i wciąż będzie to piękno zachwycające.

Na czym możemy oszczędzić? Przy zakupie kolczyków z perłami warto rozważyć następujące kompromisy:

  1. Białe złoto możemy zastąpić srebrem. Kolczyki ze srebra będą kilkukrotnie tańsze, a jednocześnie wizualnie nie do odróżnienia. Obydwa metale w wyrobach biżuteryjnych pokrywa się bowiem warstwą rodu, co czyni oba typy wyrobów identycznymi z wyglądu. Niestety, żółte złoto dobrej alternatywy nie ma.
  2. Możemy zrezygnować z pereł kulistych, zastępując je np. formami spłaszczonymi (tzw. guziki) lub wydłużonymi (owale, krople, gruszki). To znowu przyniesie spore oszczędności, a przy dobrej jakości kamieni, ich piękno może naprawdę zachwycać.
  3. Nie upierajmy się przy perłach morskich. To zazwyczaj największy błąd popełniany przez klientów o ograniczonym budżecie. Znacznie lepszych wyborów możemy dokonać szukając pięknych kamieni słodkowodnych niż decydując się na tanie morskie. Niska cena ZAWSZE tu oznaczać będzie niską jakość, a zatem mierną urodę.

Z czego nie powinniśmy rezygnować nigdy

Szukając kolczyków z perłami powinniśmy szczególną uwagę zwracać na jakość kamieni. To właśnie perły są najważniejszą ozdobą w tego typu biżuterii i to ich piękno najbardziej wpłynie na ostateczny efekt, który taką biżuterię będzie charakteryzować.

W tym momencie warto uświadomić sobie czym jest jakość i jak wpływa ona na urodę. W przypadku pereł istnieje kilka czynników ocennych, z których najważniejszym jest połysk. Zaskakującym jest, iż większość klientów nie uświadamia sobie tego faktu, a przecież to właśnie połysk jest najważniejszą cechą biżuterii. Biżuteria musi błyszczeć! Z tej jednej jedynej cechy nie powinniśmy rezygnować nigdy – zrezygnujmy ze złota, kamieni kulistych, ich morskiego pochodzenia, ale zawsze szukajmy kolczyków z perłami o pięknym połysku.

Orient – rzadkie piękno

Dość rzadką cechą pereł bardzo wpływającą na ich urodę jest zjawisko zwane orientem. Powstaje ono w wyniku rozszczepienia światła na powierzchni kamienia. Na powierzchni klejnotów obserwujemy wówczas swoistą grę barw, która nadaje im wyjątkowego uroku. Warunkiem niezbędnym do powstania orientu jest wysoki połysk, zatem jeśli uda nam się znaleźć perły z orientem, to możemy być pewni ich wyjątkowej jakości.

Jakich kolczyków z perłami unikać?

Na koniec jeszcze jedna uwaga co do tego jak nie kupić czegoś co na pierwszy rzut oka będzie wyglądało na tanią i tandetną biżuterię. Warto zdać sobie sprawę z tego, iż do kolczyków przeznaczane są najlepsze perły i takich egzemplarzy nie wierci się na wylot. Na wylot wiercone są trochę słabsze kamienie – z przeznaczeniem na naszyjniki. Są one kilkukrotnie tańsze od tych, które przeznaczono na kolczyki.

Niektórzy jubilerzy wykonują z takich przewierconych kamieni kolczyki. O ile może to być uzasadnione określonym projektem (na przykład gdy poniżej perły ma wisieć jeszcze jakiś ozdobny element), to w większości wzorów taka praktyka wynika li tylko z oszczędności. W perle zostaje widoczny otwór, lub przykrywa się go „zaślepką”. Naszym zdaniem to po prostu przejaw złego gustu i zwykła chęć pomnożenia zysków kosztem estetyki biżuterii.

Niby efektowne kolczyki, ale całość psują „zaślepki” zakrywające wywiercone w kamieniach otwory i wskazujące na ich niską cenę.)

Niby efektowne kolczyki, ale całość psują „zaślepki” zakrywające wywiercone w kamieniach otwory i wskazujące na ich niską cenę.)

Gdzie znaleźć perły ponadprzeciętnej urody w niskich cenach?

Naszym zdaniem idealnym miejscem do zakupu jest sklep Gemapolis:

https://gemapolis.pl/kategoria-produktu/kolczyki/

Sklep prowadzony jest przez rzeczoznawcę i ma naprawdę imponującą ofertę. Sprzedawca oferuje gwarancję najniższej ceny twierdząc, że przy tej jakości nie da się już kupić taniej. Sprawdziliśmy – i to rzeczywiście prawda. Polecamy!

Powiązane artykuły