Home Zdrowie Mizoginizm

Mizoginizm

by Agata Kubiak
Mizoginizm

Mizoginizm. Kobiet i mężczyźni od początku istnienia funkcjonowali obok siebie. Łączyli się w pary, mieli dzieci. Zakochany mężczyzna dla swojej kobiety jest, w stanie zrobić wszystko.

temat kobietPoeci, muzycy i malarze bardzo często w płci pięknej dostrzegali swoje natchnienie. Również słynni reżyserzy filmowi miewają swoje muzy.

Są jednak mężczyźni, którzy wobec kobiet mają zupełnie inne odczucia. Pomimo popędu seksualnego, kobieta dla takiego przedstawiciela płci brzydkiej, będzie zawsze gorsza.

nienawidzi kobietBędzie ją ignorował i poniżał, a innych facetów będzie faworyzował. Taki mężczyzna to mizogin, a taką przypadłość nazywamy mizoginizmem.

Czym jest mizoginizm? Skąd się bierze? Czy można rozpoznać osobę, która jest dotknięta tą przypadłością? Czy mizoginizm da się wyleczyć? W poniższym tekście odpowiemy na to pytanie.

Czym dokładnie jest mizoginizm?

przedstawicielek własnej płciMizoginizm lub mizoginia to pogarda, nienawiść wobec dziewcząt lub kobiet. Mimo że 95 procent przypadków mizoginii dotyczy mężczyzn, to problem ten jest również obecny wśród kobiet, których dotyczy 5 procent przypadków.

Skąd się bierze mizoginizm i jakie są tego przyczyny?

uprzywilejowanie mężczyznSama nazwa ma swoje źródło w starożytnej grece (misos-nienawiść, gyne-kobieta), również mizoginizm jest znany od starożytności.

Współcześnie, u osób indywidualnych, jako powód występowania mizoginii podaje się jedną z następujących przyczyn:

choroba psychiczna – mizoginizm może mieć podłoże psychiatryczne, jak każdy inny lęk

– zazdrość – wynika z przekonania o swojej niższej pozycji w społeczeństwie. Przecież to kobiety rodzą dzieci, są zdecydowanie atrakcyjniejsze niż mężczyźni

– strach – mizogin boi się kobiet. Powodem może być brak pewności siebie w kontakcie z płcią piękna lub po prostu bardzo rzadki kontakt z kobietami

– przykre doświadczenia – chodzi głównie o kontakty łóżkowe. Stosunek skończył się zbyt wcześnie, co spowodowało brak satysfakcji u kobiety, lub nastąpiło zaburzenie erekcji u mężczyzny

– wychowanie – wzorce zachowania, podpatrzone przez dziecko, przenoszą się na osobę dorosłą. Jeśli mężczyzna widział, jak ojciec nie szanuje matki lub był wychowany przez matkę despotkę, bardzo często staje się mizoginem.

wręcz nienawiśćOprócz mizoginii istnieje również gynefobia, która, mimo że bliska, jest zupełnie innym schorzeniem psychicznym.

Nie należy mylić tych dwóch pojęć. Gynofobia, to lęk przed kobietami i jest zaburzeniem psychicznym.

Osoba dotknięta tą przypadłością odczuwa lęk na sam widok płci pięknej. Mizogin nie boi się kobiety, tylko gardzi nią.

Jak rozpoznać mizogina?

przyjmowaniem leków działającychW środowisku, w którym przebywamy, możemy mieć do czynienia z mizoginami, nie wiedząc o tym.

Na szczęście istnieje wiele zachowań, które są niezwykle charakterystyczne dla osoby dotkniętej tą przypadłością:

– jeśli mizogin jest szefem, widać wyraźnie jak faworyzuje płeć brzydką. Bardzo często za to samo zachowanie, mężczyzn nie dotyka żadna kara, kobiety zaś otrzymują reprymendę.

Dobrym przykładem jest również wysokość zarobków. W takim przypadku kobiety, zatrudnione u mizogina będą zawsze zarabiały mniej, pomimo że będą miały identyczne stanowiska pracy jak ich koledzy.

również kobietyBywają również sytuacje, że mizogin zatrudnia kobietę tylko w jednym celu, aby okazywać swoją pogardę i wyższość wobec niej

– prosta rozmowa z kobietą, również pomaga rozpoznać mizogina, który w jej trakcie będzie uważał, że zawsze ma rację. Kobieta, która będzie miała zdanie zupełnie inne, będzie irytowała taką osobę

– mizogin, otwarcie i często dyskryminuje kobiety.

– osoba dotknięta schorzeniem mizoginii, w towarzystwie kobiet jest wyobcowana. Swoim zachowaniem jasno pokazuje kompletny brak szacunku do płci pięknej, a nawet potrafi całkowicie ignorować obecność kobiet.

– mizogin, wobec swojej partnerki będzie zachowywał się tak, aby czuła ona maksymalny dyskomfort. Bardzo często to kobiety zrywają taką relację. Istnieją również przypadki, że mizoginii mają własną rodzinę.

W takim przypadku faworyzowany jest syn lub synowie. Córki zaś to osoby drugiej kategorii. Również przemoc fizyczna i psychiczna wobec partnerki lub córki ma miejsce w przypadku związku z mizoginem, który nie odczuwa wyrzutów sumienia.

Mizogin stara się również całkowicie zdominować życie swojej partnerki – stosuje kary różnego rodzaju, tak fizyczne, jak i psychiczne, a nawet dobiera znajomych, kontroluje pocztę i telefon partnerki. Bardzo często, tego typu zachowania przybierają chorobliwe rozmiary.

Czy w Twoim otoczeniu jest jakiś mizogin?

choroby psychiczneZnajomi ludzie towarzyszą nam na każdym kroku, w pracy, w szkole lub w sklepie. Bardzo często nie zawracamy sobie głowy innymi i jesteśmy skoncentrowani na swoich sprawach.

Pamiętajmy jednak, że mizogin bardzo często wyrządza krzywdę psychiczną, bądź fizyczną, płci pięknej.

Może naszej osoby to nie dotyka, jednak „po drugiej stronie” zawsze cierpi inny człowiek. Jeśli z naszych obserwacji nasuwają się niepokojące wnioski, warto odbyć szczerą rozmowę.

Mizogin może nie zdawać sobie do końca sprawy z tego, że właśnie tak się zachowuje, a tym samym krzywdzi inną osobę. Warto z taką osobą udać się do specjalisty, który pomoże nakreślić problem i pomóc.

Czy można wyleczyć mizogina?

płci żeńskiejNajważniejszą rzeczą w przypadku leczenia mizoginizmu jest chęć jego podjęcia przez osobę zainteresowaną. Powoduje to, że leczenie jest tak poważnym i jak bardzo trudnym tematem.

Osoby dotknięte tą przypadłością, bardzo często nie zdają sobie sprawy, że owa przypadłość w ogóle istnieje, a co dopiero ich dotyka.

Jeśli, mimo wszystko, uda się mizogina skłonić do leczenia, przeprowadza się psychoterapię, która jest dopasowywana zawsze indywidualnie do określonego pacjenta.

Terapia taka jest jednocześnie wspomagana przez różnorakie techniki relaksacyjne.

Słynni mizogini.

ofiarami przestępstwMizogini byli i są również wśród sławnych ludzi (pisarzy, filozofów itd.). Nie jest to przypadłość, która dotyczy konkretnych grup społecznych. Najsłynniejszymi mizoginami byli:

– Fryderyk Nietzsche – jeden z najsłynniejszych filozofów, który stworzył teorię mówiącą, że szczęście kobiety stanowi „on chce”, a szczęście mężczyzny „jak chce”

– Oscar Wilde – irlandzki poeta i prozaik. Według niego mężczyzna może być szczęśliwy z kobietą, jeśli jej nie kocha

rodzenie dzieci– Jan Jakub Rousseau – kolejny filozof na liście, który twierdził, że mężczyzną sprawia przyjemność seks z kobietą, ale oprócz tego płeć brzydka kobiet nie potrzebuje.

Rousseau twierdził również, że kobieta jest całkowicie zależna od mężczyzny a każdym aspekcie życia.

Jak widać, mizoginizm był i jest obecny w społeczeństwie. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawę z jego obecności, a tym samym dajemy ciche przyzwolenie na jego funkcjonowanie.

chorobliwa niechęćMizogin, który będzie się źle zachowywał wobec kobiet i nie spotka go żadna krytyka, będzie utwierdzany w przekonaniu, że jego zachowanie jest jak najbardziej słuszne.

Powinniśmy pamiętać o tym, widząc w przyszłości zachowanie różnych osób, które może innym wydawać się chamskie i złe, ale dla nas powinno być sygnałem, że ta osoba potrzebuje pomocy, choć niekoniecznie może o tym wiedzieć.

Nie pozostawajmy obojętni. Współczesna nauka znajduje odpowiedzi na coraz więcej zagadnień, również zawiązanych z chorobami psychicznymi.

Czasami, zamiast krytykować, wystarczy się zatrzymać i zastanowić, przecież skoro coś nie dotyka nas, nie oznacza, że nie istnieje.

Powiązane artykuły