Home Zdrowie Zaburzenia depresyjne – różne typy depresji

Zaburzenia depresyjne – różne typy depresji

by Agata Kubiak
Zaburzenia depresyjne

Depresja to nie tylko chwilowe uczucie smutku czy zniechęcenia, które dotyka nas wszystkich od czasu do czasu. To poważne zaburzenie nastroju, które może znacząco wpłynąć na każdy aspekt życia osoby dotkniętej. Istnieją różne typy zaburzeń depresyjnych, a zrozumienie ich specyfiki jest kluczowe dla właściwej diagnozy i leczenia.

W tym artykule omówimy trzy główne typy depresji: depresję większą, depresję sezonową oraz zaburzenie afektywne dwubiegunowe, zwracając szczególną uwagę na informacje i wsparcie dla osób zmagających się z tymi trudnościami.

 

Depresja większa

Depresja większa, znana również jako kliniczna depresja, to stan, w którym osoba doświadcza głębokiego smutku i zniechęcenia prawie codziennie przez co najmniej dwa tygodnie. To więcej niż tylko „zły dzień”; depresja większa wpływa na zdolność do pracy, nauki, spania, jedzenia i cieszenia się życiem.

Jak rozpoznać depresję większą?

Objawy mogą obejmować:

 • Utratę zainteresowań i przyjemności z aktywności, które wcześniej sprawiały radość
 • Znaczące zmiany w apetycie i wadze
 • Problemy ze snem, takie jak bezsenność lub nadmierne spanie
 • Zmęczenie lub brak energii niemal każdego dnia
 • Poczucie bezwartościowości lub nadmierne poczucie winy
 • Trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji
 • Myśli samobójcze lub próby samobójcze

Wsparcie i leczenie

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję większą, pierwszym krokiem jest skonsultowanie się z lekarzem lub psychologiem. Leczenie może obejmować terapię, leki antydepresyjne, a także wsparcie w zmianie stylu życia. Ważne jest, aby pamiętać, że pomoc jest dostępna i depresja większa jest w pełni uleczalna.

Depresja sezonowa

Znana także jako zaburzenie afektywne sezonowe (SAD), depresja sezonowa najczęściej występuje w miesiącach zimowych, kiedy jest mniej światła słonecznego. Objawy są podobne do depresji większej, ale mają charakter sezonowy.

Objawy depresji sezonowej

 • Niedobór energii, uczucie zmęczenia
 • Zwiększony apetyt, szczególnie na słodycze i węglowodany
 • Przybieranie na wadze
 • Potrzeba większej ilości snu niż zwykle
 • Trudności z utrzymaniem normalnego rytmu życia

Metody leczenia

Światłoterapia, czyli ekspozycja na sztuczne światło, może być skutecznym leczeniem depresji sezonowej. Ponadto pomocne mogą okazać się również leki antydepresyjne i terapia poznawczo-behawioralna. Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, który pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia.

 

Zaburzenie afektywne dwubiegunowe

Zaburzenie dwubiegunowe charakteryzuje się ekstremalnymi zmianami nastroju, od manii (ekstremalnie podniesiony nastrój) do depresji (bardzo niski nastrój). To zaburzenie wpływa na emocje, energię, zachowania, a także zdolność do wykonywania codziennych zadań.

Rozpoznawanie objawów

 • Epizody manii: nadmierna aktywność, przyspieszone myślenie, nadmierna pewność siebie
 • Epizody depresji: objawy podobne do depresji większej
 • Szybkie zmiany nastroju

Leczenie i wsparcie

Leczenie zaburzeń depresyjnych, w tym zaburzenia dwubiegunowego, u osób starszych często wymaga indywidualnego podejścia, uwzględniającego ich specyficzne potrzeby i możliwe współistniejące schorzenia.

zaburzenia depresyjne typyStabilizatory nastroju, antydepresanty oraz odpowiednio dopasowana terapia psychologiczna mogą znacząco pomóc w zarządzaniu tym stanem.

Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół, regularne wizyty u specjalistów oraz ciągła edukacja na temat zaburzeń depresyjnych odgrywają kluczową rolę w efektywnym leczeniu.

Dla osób starszych ważne jest, by ich środowisko życiowe było świadome specyfiki ich stanu zdrowia. Rodzina i opiekunowie powinni być poinformowani o tym, jakie symptomy mogą wskazywać na pogorszenie stanu zdrowia psychicznego oraz jakie kroki podjąć, gdy takie symptomy się pojawią. Przygotowanie planu działania na wypadek kryzysu może znacznie zmniejszyć stres związany z niespodziewanymi zmianami stanu zdrowia.

Edukacja na temat zaburzeń depresyjnych jest również fundamentalna. Wiedza na temat tego, jak różne typy depresji wpływają na umysł i ciało, może pomóc osobom starszym i ich opiekunom lepiej rozumieć potrzebę stosowania leczenia i przestrzegania zaleceń medycznych.

To także pomoże zminimalizować stigmatyzację związaną z zaburzeniami psychicznymi i może zachęcić osoby starsze do otwarcia się i rozmowy o swoich doświadczeniach.

Ponadto, utrzymanie regularnych kontaktów z lekarzem prowadzącym jest niezmiernie ważne. Lekarz może monitorować efekty leczenia i, jeśli to konieczne, dostosować dawkowanie leków lub rodzaj terapii. Wizyty te są także okazją do omówienia wszelkich obaw związanych z leczeniem, a także do oceny ogólnego stanu zdrowia, co jest szczególnie ważne w przypadku seniorów.

Nie należy również lekceważyć znaczenia wsparcia emocjonalnego. Regularne spotkania z rodziną, przyjaciółmi oraz uczestnictwo w grupach wsparcia mogą znacząco poprawić jakość życia osób starszych z depresją. Dzieląc się swoimi uczuciami i doświadczeniami, mogą one czuć się mniej izolowane i bardziej zrozumiane.

Pamiętanie o tym, że pomoc jest dostępna i że każdy stan można zarządzać z odpowiednim wsparciem, jest kluczowe w zachowaniu nadziei i motywacji do walki z depresją. Każda osoba zasługuje na to, aby czuć się lepiej i żyć pełnią życia, niezależnie od wieku.

Powiązane artykuły