Home Moda Szatynka czy brunetka jakie to kolory włosów i czym się różnią?

Szatynka czy brunetka jakie to kolory włosów i czym się różnią?

by Agata Kubiak
Szatynka czy brunetka

Kolory włosów, takie jak szatynka i brunetka, są często używane do opisania odcieni ciemnych włosów, ale różnią się między sobą subtelnie.

Szatynka odnosi się do koloru włosów, który jest jasniejszy od ciemnobrązowego, ale ciemniejszy niż blond. Włosy szatynek charakteryzowane są przez ciepłe, złote lub miodowe odcienie, które mogą być szczególnie widoczne na słońcu.

Często przyjmuje się, że włosy szatynek mają odcień, który naturalnie miesza ciemne i jasne tony, tworząc wrażenie głębi i ciepła.

szatynowe włosyBrunetka, z kolei, dotyczy włosów o głębokim, ciemnobrązowym kolorze, bliskim czerni. Włosy brunetek są zazwyczaj jednolite w swoim ciemnym kolorze, bez wyraźnych ciepłych odcieni, które widać u szatynek.

Odcień ten jest intensywny i może mieć zimne lub neutralne tony, co sprawia, że jest wyrazisty i pełen głębi.

Różnice między szatynką a brunetką nie ograniczają się tylko do percepcji koloru. Wynikają one również z tego, jak światło wpływa na odbiór koloru włosów.

włosy brunetki Włosy szatynek mogą wydawać się lżejsze w pełnym słońcu i zyskują na wielowymiarowości dzięki naturalnym refleksom.

Włosy brunetek pod słońcem zyskują na połysku, ale rzadziej zmieniają znacząco swój odcień.

Obie nazwy kolorów włosów są popularnie używane w codziennym języku oraz w branży fryzjerskiej, a rozróżnienie między szatynką a brunetką pozwala na bardziej precyzyjne określenie preferencji kolorystycznych klientek.

Jakie są modne kolory dla szatynek?

Modne kolory włosów dla szatynek są różnorodne i dostosowane do ich naturalnie ciepłych tonacji. W 2023 roku obserwowane są konkretne trendy, które idealnie komponują się z ciepłymi odcieniami włosów szatynek.

 1. brązowe włosyKarmelowy blond: Włosy szatynek często są koloryzowane na karmelowy blond, co dodaje im ciepła i blasku. Ten odcień jest idealny dla osób, które pragną delikatnie rozjaśnić swoje naturalne ciemne włosy, zachowując jednocześnie ciepłą bazę.
 2. Miedziane odcienie: Miedziane tony są wybierane, by podkreślić złociste refleksy w włosach szatynek. Ciepłe odcienie miedzi dodają głębi i dynamiki, szczególnie kiedy są eksponowane na słońcu.
 3. Brąz z czerwonymi refleksami: Włosy z czerwonymi refleksami są popularne wśród szatynek, które chcą dodać swojej fryzurze nieco życia i oryginalności. Czerwone akcenty mogą być subtelne lub wyraźne, w zależności od preferencji.
 4. kolor włosówCiemny brąz z odcieniem orzechowym: Orzechowe tony są ciepłe, ale bardziej stonowane, co czyni je idealnym wyborem dla szatynek szukających zmiany, ale niechcących zbyt radykalnego rozjaśnienia.
 5. Balejaż: Technika balejażu, polegająca na delikatnym rozjaśnianiu poszczególnych pasm, jest stosowana do dodania głębi i wymiaru włosom szatynek. Umożliwia subtelne wkomponowanie jaśniejszych tonów, bez konieczności całkowitej zmiany koloru.
 6. Czekoladowy brąz: Jest to głęboki, bogaty odcień, który doskonale komplementuje naturalne ciepłe tony szatynek. Czekoladowy brąz dodaje elegancji i klasy, jednocześnie będąc bardzo naturalnym wyborem.

Każdy z tych kolorów może być dostosowany do indywidualnego stylu i preferencji osoby, która chce odświeżyć swój wizerunek. Fryzjerzy często doradzają, jakie techniki koloryzacji będą najlepiej współgrały z naturalnym kolorem włosów oraz typem urody, by osiągnąć najbardziej satysfakcjonujący efekt.

Brunetka – jakie kolory będą pasować?

Dobór odpowiednich kolorów dla brunetek jest kluczowy, aby podkreślić głębię i intensywność ich naturalnego odcienia włosów. W 2023 roku obserwuje się kilka trendów, które są szczególnie polecane dla osób o ciemnych włosach.

 1. odcień włosówBurgund i głęboka czerwień: Te intensywne, ciepłe odcienie czerwieni są idealne dla brunetek, gdyż kontrastują z ciemnymi włosami, dodając wyrazistości i charakteru.
 2. Złocisty brąz: Wprowadzenie złocistych lub miodowych refleksów do ciemnych włosów może ożywić fryzurę i dodać jej ciepła oraz blasku.
 3. Ciemny brąz z mahoniowymi refleksami: Mahoniowe akcenty w ciemnych włosach tworzą subtelny, ale wyraźny kontrast, który jest zarówno stylowy, jak i elegancki.
 4. Czarny z niebieskim połyskiem: Dla brunetek poszukujących bardziej odważnych rozwiązań, czarny kolor z subtelnie niebieskim połyskiem może dodać nowoczesności i oryginalności.
 5. Czekoladowe tony: Ciepłe odcienie czekolady są naturalnym i bezpiecznym wyborem dla brunetek, które chcą odświeżyć swój wygląd, zachowując przy tym naturalność.
 6. Balayage i ombre: Techniki te pozwalają na delikatne lub bardziej zdecydowane rozjaśnienie końcówek lub poszczególnych pasm, co dodaje fryzurze wymiaru i dynamiki.
 7. Platynowe pasemka: Dla odważniejszych brunetek, kilka dobrze rozmieszczonych platynowych pasemek może stworzyć zaskakujący i modny efekt, szczególnie popularny w ostatnich trendach fryzjerskich.

ciemne odcienie włosówTe kolory i techniki koloryzacji są polecane przez stylistów, aby maksymalnie wykorzystać naturalne piękno ciemnych włosów i dodać wyrazistości brunetkom.

Zastosowanie tych kolorów zależy od indywidualnych preferencji, typu urody oraz odwagi w eksperymentowaniu z wyglądem.

Fryzjerzy mogą doradzić, która opcja będzie najlepsza, zważając na kondycję włosów i oczekiwany efekt końcowy.

Szatynka – jaki kolor oczu pasuje?

Kolor włosów i oczu jest często analizowany pod kątem harmonii i kontrastu, co pozwala na wydobycie naturalnego piękna każdej osoby. Szatynki, charakteryzujące się włosami w odcieniach od jasnobrązowego do ciemnobrązowego, mogą eksperymentować z różnymi kolorami oczu, które są im szczególnie polecane.

 1. szatynowy kolor włosówNiebieskie oczy: Są idealne dla szatynek, gdyż kontrast między ciepłym kolorem włosów a chłodnym odcieniem oczu tworzy efektowny, przyciągający wzrok efekt.
 2. Zielone oczy: Zielony kolor oczu jest rzadkością i w połączeniu z włosami w odcieniu szatynki daje niezwykle pociągający i zmysłowy wygląd. Zielone oczy są często postrzegane jako tajemnicze i magnetyczne, co doskonale komponuje się z ciepłymi tonami włosów szatynek.
 3. Brązowe oczy: Ciepłe odcienie brązowych oczu naturalnie współgrają z włosami szatynek, tworząc spójny i harmonijny wygląd. Różnorodność odcieni brązowych oczu, od jasnych po ciemne, pozwala na dopasowanie do konkretnego odcienia włosów.
 4. naturalny blaskPiwne oczy: Odcienie piwnych oczu, mieszające brąz z zielonymi czy złotymi refleksami, są szczególnie polecane dla szatynek. Takie połączenie kolorystyczne dodaje głębi spojrzeniu i wzmacnia naturalne piękno.
 5. Szare oczy: Choć rzadsze, szare oczy również doskonale współgrają z włosami w odcieniach szatynki. Szarość oczu, będąca neutralna, świetnie komponuje się z ciepłymi tonami włosów, tworząc subtelny, ale wyrafinowany wygląd.

Wybór koloru oczu, który pasuje do szatynek, zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji oraz od tego, jakie wrażenie chce się wywrzeć na otoczeniu.

Niezależnie od wyboru, szatynki mają szerokie możliwości podkreślenia swojego wyglądu dzięki różnorodności kolorów oczu, które mogą znacząco wpłynąć na całościowy image.

Powiązane artykuły