Home Life Style Kolor oczu, a osobowość

Kolor oczu, a osobowość

by Agata Kubiak
kolor oczu

Od czego zależy kolor oczu? 

Kolor, jaki posiadają nasze oczy zależy od ilości i typu pigmentu występującego w naszych tęczówkach. U ludzi występuje wiele możliwych fenotypów barw oczu.

Są one zależne od zmiennych proporcji eumelaniny produkowanej przez melanocyty w tęczówce. Za kolor oczu odpowiadają 3 główne elementy: zawartość pigmentów (melaniny) nabłonka tęczówki, zawartość melaniny w zrębie tęczówki i zagęszczenie komórek zrębu tęczówki.

Rodzaje barw wśród różnych tęczówek są zazwyczaj zależne od zawartości melaniny w obszarze zrębu tęczówki. Upraszczając – w głównej mierze barwnik tęczówki jest zależny od melaniny odpowiadająca również za nasz kolor włosów, czy skóry.

Warto wspomnieć, że barwa oczu jest uwarunkowana genetycznie – jest cechą dziedziczną, na którą wpływ ma wiele genów. Wymienia się 2 główne oraz pomniejsze odpowiadające za mnogą ilość możliwych wariacji kolorów tęczówek.

U ludzi wykryto 3 loci, które są powiązane z kolorem oczu: EYCL1, EYCL2 oraz EYCL3. Te 3 geny odpowiadają 3 fenotypowym barwom tęczówek (brązowy, zielony oraz niebieski). W zależności od spójności występujących genów kolor będzie jednolity, w przypadku, gdzie 3 locie będą się różnić barwami otrzymamy kolor mieszany.

 

Najpopularniejsze barwy oczu 

Według niektórych klasyfikacji ustalono aż 80 wariantów koloru oczu, jednak najczęściej występującymi w naszym społeczeństwie barwami są: 

  1. Brązowe
  2. Ciemnobrązowe
  3. Piwne
  4. Bursztynowe
  5. Zielone 
  6. Szare
  7. Niebieskie  

 

Kolor oczu, a stan zdrowia 

W medycynie wyróżnia się kilka przypadków, gdzie stan zdrowia bezpośrednio wpływa na niestandardowy kolor oczu. Jednym z nim jest albinizm, zwanym również bielactwem. Ma ono podłoże genetyczne, kiedy w organizmie brakuje lub niedobór melaniny.

Charakterystycznymi cechami wyglądu osoby dotkniętej albinizmem jest biała lub bladoróżowa skóra, białe włosy, fioletowe, bladoróżowe, w ekstremalnych przypadkach czerwone tęczówki, a także źrenice. Brak melaniny sprawia, że albinosi muszą stale chronić się przed promieniami słonecznymi, gdyż są narażeni na bolesne poparzenia. 

Chorzy również doświadczają oczopląsów pojawiających pomiędzy 2, a 3 miesiącem życia, a przez tęczówki, które przepuszczają niemal całe światło do oczu albinosi borykają się ze światłowstrętem oraz cechują się słabym wzrokiem.

Kolor oczu bezpośrednio nie wpływa na częstotliwość występowania chorób, czy niebezpiecznych mutacji. Jednakże są pewne przypadki, gdzie spełnienie pewnych warunków może powiązać barwę tęczówek z występującymi u nas zaburzeniami.

Dobrym przykładem jest czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry, który częściej występuje u osób posiadających jasną karnację. Bardzo często zdarza się, że taka osoba jest również właścicielem niebieskich oczu, ponieważ te dwie cechy są uwarunkowane przez ilość melaniny obecnej w organizmie.

Dlatego w dużym skrócie można powiedzieć, że osoby o jasnych oczach częściej chorują na czerniaka, chociaż sam kolor tęczówek nie jest bezpośrednim źródłem choroby.

Kolejną, niespotykaną barwą tęczówek spowodowaną przez wadę wrodzoną jest heterochromia, zwana różnobarwnością tęczówek. Kondycja ta polega na niestandardowym rozmieszczeniu barwnika w wielu obszarach tęczówki jednego oka lub też różnobarwieniu tęczówki obu oczu.

Jest to niezwykle rzadka, ale i niezagrażająca zdrowiu wada, w przyrodzie dotykająca zarówno ludzi jak i zwierzęta. Szacuje się, że obecnie 1 procent światowej populacji posiada heterochromię.

W wielu środowiskach lekarskich mówi się, że posiadacze jasnych oczu są silniejsi w walce z depresją, czy też różnymi lękami lub bólami.

Również warto wspomnieć o osobach cechujących się ciemnymi oczami, które w naturze pełnią funkcję okularów przeciwsłonecznych – tacy ludzie mają lepszy wzrok w słoneczne dni, niż osoby o jasnych oczach. Jednak ta druga grupa może pochwalić się lepszym polem widzenia w ciemności, ponieważ ich tęczówki pochłaniają więcej światła.

 

Kolor oczu, a osobowość

W Szwecji, na Uniwersytecie Orebro grupa naukowców przeprowadziła badanie, które miało odpowiedzieć na pytanie „Co kolor oczu mówi o twoim charakterze?”.

Miało ono na celu wykazać zależność wynikającą z koloru oczu, a cechami charakteru. Osoby przeprowadzające badanie odkryły, że w powstawaniu barw tęczówek biorą udział te same geny odpowiadające za płaty czołowe, które są odpowiedzialne m.in. za funkcje poznawcze i cechy osobowości.

Z tego badania jasno wynika, że niektóre cechy będą wspólne dla 90 procent społeczeństwa o brązowej barwie oczu, jednakże każdy człowiek jest indywidualną jednostką, gdzie szereg jej cech będzie zależeć od wielu czynników.

Także w niektórych przypadkach można wskazać podobieństwa charakteru między właścicielami oczu brązowych, jednak trzeba pamiętać, że dzielona barwa tęczówek nie daje stuprocentowego zapewnienia o posiadaniu wspólnych cech. 

 

Jakimi cechami charakteru mogą się pochwalić ludzie o niebieskich, zielonych czy piwnych oczach?

Ludzie o niebieskich oczach są odbierani jako uśmiechnięte, entuzjastyczne i pozytywne. Są przykładem optymisty, który otacza się tylko grupą prawdziwych przyjaciół, dla których zrobią wszystko.

Cechują się dużą siłą wewnętrzną, spokojem i wrażliwością. Są typem analityka, każdy ich krok musi być przemyślany i zaplanowany, a ryzyko lub pójście na żywioł nie wchodzi w grę.

Nikt nie dorówna im pod względem systematyczności, ambitności czy umiejętności organizacji. Nie przepadają za zmianami, preferują mieć stały grunt pod nogami. 

Posiadacze zielonych oczu uznawane są za niezwykle pociągających, seksownych i tajemniczych. Cechują się wyrafinowaniem, niezwykłą inteligencją i prawie nieomylną intuicją. Są wybitne, flirciarskie i niedające o sobie zapomnieć. Są uparte, idą po trupach do celu, nie zważając na żadne przeszkody.

Zazwyczaj są oazą spokoju, jednak potrafią wykazać się skrywanymi pokładami energii jak i również kreatywnością. Zielonoocy są nieufni i ostrożni w relacjach, ale jak ktoś zdobędzie ich zaufanie i serce są szczere, oddane oraz lojalne aż do końca. 

Osoby o piwnych oczach uważane są za towarzyskich, lubiących adrenalinę, huczne zabawy oraz różnorodne rozrywki. Swoich wybranków traktują poważnie, priorytetowo, są wierni i stali w uczuciach. Są oddani przyjaciołom, godni zaufania i można bez obaw powierzyć im swoje tajemnice. 

Jednakże łatwo ich zdenerwować, przez co wybuchają i mogą powiedzieć wiele niemiłych słów w stronę rozmówcy, których będą bardzo żałować. 

Powiązane artykuły