Ciasto marchewkowe, podobnie jak wiele innych ciast warzywnych cieszy się ostatnio coraz większym zainteresowaniem.
Nie ma się temu co dziwić, bo jest ono niezwykle smaczne, ale również i zdrowe.
Poza tym nie istnieje jeden uniwersalny przepis na ciasto marchewkowe, którego trzeba się trzymać.
Dzięki temu każdy z nas może nieco modyfikować bazowy przepis tak, aby odpowiadał on naszym osobistym preferencjom.
Nie da się jednak ukryć, że podstawowym składnikiem ciasta marchewkowego powinna być marchewka.
Ciasto po upieczeniu można przełożyć kremem bądź udekorować polewą, ale nie jest to oczywiście konieczne.
Ciasto marchewkowe – historia
Wielu osobom wydaje się, że ciasto marchewkowe to bardzo nowoczesny wypiek.
Jak się jednak okazuje, marchewka była wykorzystywana do słodkich wypieków jeszcze w średniowieczu.
Nie ma się temu co dziwić, gdyż warzywo to ma naturalnie dość słodki smak. W średniowieczu, cukier był zaś dobrem luksusowym.
Później jednak, o wypiekach z dodatkiem marchewkowym jakby zapomniano.
Na szczęście, ciasto to stało się na nowo popularne w czasach II wojny światowej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii.
W Stanach Zjednoczonych stało się ono bardzo modne w latach 60 XX wieku.
Można stwierdzić, że obecnie ciasto marchewkowe króluje na wielu polskich i zagranicznych stołach. Podaje się je zarówno na co dzień, jak i od święta.
Ciasto marchewkowe – charakterystyka
Ciasto marchewkowe to wypiek, który nie mógłby oczywiście zostać przygotowany bez podstawowego składnika, jakim jest marchew.
Najlepiej będzie wykorzystać do wypieku jedną ze słodszych odmian tego warzywa.
Świetnie, jeżeli będziemy mogli użyć samodzielnie wyhodowanej marchwi. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, wystarczy udać się do najbliższego sklepu.
Oprócz marchewki, do wypieku niezbędne będą również jajka bądź siemię lniane w wersji wegańskiej.
Nie obejdzie się także bez mąki, choć wcale nie musi być to tradycyjna mąka pszenna. Warto zaznaczyć, że ciasto marchewkowe jest stosunkowo proste w przygotowaniu.
Z tego też względu, z jego zrobieniem poradzi sobie każdy. Wydaje się, że od przygotowywania ciasta marchewkowego można by zacząć swoją przygodę z amatorskim cukiernictwem.
Wypiek ten bardzo rzadko się bowiem nie udaje.
Poza tym jest to wyjątkowo smaczny i uniwersalny deser. Ciastu marchewkowemu nie można odmówić również walorów zapachowych, zwłaszcza jeśli wzbogacimy je o korzenne przyprawy, takie jak na przykład cynamon.
Wypiek ten jest także zdrowy, a kawałek ciasta z powodzeniem może stanowić jedną z pięciu zalecanych porcji warzyw dziennie.
Ciasto marchewkowe – właściwości
Jak już zaznaczono wyżej, ciasto marchewkowe bez wątpienia można uznać za zdrowe. Nie sposób nie zauważyć, że wyróżnia się tym na tle wielu innych słodkich wypieków.
Sama marchew jest bogata w liczne witaminy i minerały. Mowa tu, chociażby o witaminie A, która odgrywa szczególną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu narządu wzroku.
Zapobiega między innymi kurzej ślepocie, czyli pogorszonemu widzeniu po zmierzchu. Poza tym, witamina ta jest niezbędna dla zachowania zdrowej skóry.
Jak się okazuje, w cieście marchewkowym nie brakuje także witamin z grupy B. Mowa tu między innymi o witaminach B1 oraz B3.
Są one nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
Poza tym ciasto marchewkowe jest zazwyczaj bogate w wapń, jak również w kwas foliowy. Co ciekawe, wypiek ten uchodzi za lekkostrawny.
Ponadto, jeżeli wzbogacimy ciasto o dodatek imbiru, cynamonu, czy kurkumy, będzie ono miało także właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że ciasto marchewkowe jest dosyć kaloryczne.
Nie możemy więc spożywać wypieku w ilościach nieograniczonych. Kawałek ciasta podany z filiżanką kawy lub herbaty powinien w zupełności nam wystarczyć.
Ciasto marchewkowe – przepisy
Istnieje wiele przepisów na ciasto marchewkowe. Warto byłoby jednak znać przepis bazowy, który w razie potrzeby będzie można urozmaicać. Zostanie on zaprezentowany poniżej:
Składniki na ciasto marchewkowe:
- 250 g mąki pszennej zwykłej, pełnoziarnistej bądź owsianej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 150 g cukru, ksylitolu bądź pół szklanki miodu
- 250 ml dowolnego oleju, najlepiej nierafinowanego
- 3 jajka L
- 400 g startej na drobniutkich oczkach marchewki
- opcjonalnie 50 g posiekanych orzechów włoskich bądź migdałów
- opcjonalnie łyżeczka cynamonu, pół łyżeczki kardamonu i pół łyżeczki imbiru
Przygotowanie ciasta marchewkowego:
Przygotowanie ciasta marchewkowego jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać ze sobą mokre oraz suche składniki w oddzielnych miskach.
Do mieszania składników mokrych najlepiej byłoby użyć miksera.
Nie jest jednak konieczne ubijanie białek, choć jeśli chcemy możemy to zrobić. Jeżeli jednak nie mamy czasu, ubijanie piany naprawdę nie jest koniecznością. Po zmieszaniu składników w oddzielnych miskach należy je ze sobą połączyć.
Następnie, masę przelewamy do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki bądź tortownicy. Kolejnym krokiem jest włożenie ciasta do piekarnika. Powinien być on rozgrzany do 180 stopni Celsjusza. Ciasto marchewkowe powinno piec się przez około 40 minut.
Co jakiś czas, przy pomocy patyczka możemy sprawdzać czy jest gotowe. Przyjmuje się, że patyczek włożony w ciasto powinien być suchy.
Po wyjęciu ciasta z piekarnika należy odczekać chwilę z jego krojeniem.
Do konsumpcji najlepiej byłoby przystąpić po przynajmniej 20 minutach. Jeżeli zamierzamy przełożyć ciasto marchwiowe kremem, warto byłoby zacząć to robić po około dwóch godzinach.
Rozgrzane ciasto może bowiem sprawić, że krem szybko wypłynie, a nie jest to pożądane.
Ciasto marchewkowe z mascarpone – przepis
Ciasto marchewkowe może zostać oczywiście przełożone kremem, który może zostać przygotowany z rozmaitych składników.
Najpopularniejszy jest jednak krem na bazie mascarpone. Można nim przełożyć ciasto marchewkowe przygotowane z przepisu bazowego zaprezentowanego powyżej. Jeżeli chodzi zaś o sam krem, będą nam niezbędne takie składniki jak:
- 250 g mascarpone
- 500 ml śmietanki 36%
- 3 łyżki zmielonego na puder ksylitolu bądź cukru pudru
Wykonanie takiego kremu jest niesamowicie proste. Najpierw warto ubić śmietankę, a później należy dodać do niej serek mascarpone oraz cukier.
Warto spróbować kremu, aby ocenić, czy jest dla nas wystarczająco słodki.
Następnie, po wystudzeniu ciasta, należy je przekroić wzdłuż. Wówczas możliwe będzie przesmarowanie wypieku marchewkowego kremem na bazie sera mascarpone.
Jeżeli chcemy, możemy także udekorować kremem wierzch ciasta, a następnie posypać je płatkami migdałowymi. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji.
Wegańskie ciasto marchewkowe – przepis
Jednym z częściej poszukiwanych przepisów jest ten na wegańskie ciasto marchewkowe. Jak wiadomo, osoby będące na diecie wegańskiej opierają swoją dietę wyłącznie o produkty pochodzenia roślinnego. Poniżej zaprezentowano przepis idealny dla wegan.
Składniki na proste ciasto:
- 400 g marchwi startej na drobnych oczkach
- 2,5 łyżki siemienia lnianego
- 3/4 szklanki letniej wody
- 350 g zmielonych na mąkę płatków owsianych
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 250 g ksylitolu bądź brązowego cukru
- 200 ml oleju rzepakowego
- 80 g orzechów pekan, drobno posiekanych
Ciasto marchewkowe przygotowanie:
W pierwszej kolejności należy zalać siemię lniane wodą i odstawić na chwilę. Potem należy zmieszać osobno mokre i suche składniki, a następnie je ze sobą połączyć.
Ciasto wymaga pieczenia przez około 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.