Adaptogeny, czyli jeden z naturalnych sposobów na wzmocnienie organizmu
Rzeczywistość pandemiczna jest bez wątpienia trudna do zniesienia na dłuższą metę. Znaczna część społeczeństwa narzeka na nadmiar stresu, który towarzyszy nam każdego dnia. Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób naturalnie podnieść poziom energii. Rośliny adaptogenne mają właściwości stabilizujące organizm, regulujące sen, a w wielu przypadkach wspomagają również koncentrację.
Czym są adaptogeny?
Adaptogeny to substancje aktywne zawarte w niektórych roślinach. Wyciągi z nich normalizują ludzki ustrój, a ich nadrzędną właściwością jest adaptacja organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych. Roślina adaptogenna nie jest toksyczna, zwiększa adaptację na stres oraz przywraca organizm do naturalnej równowagi. Adaptogeny stymulują organizm do działania poprzez zmniejszanie odczuwania zmęczenia. Wspomagają wydajną pracę organizmu.
Do najpopularniejszych roślin adaptogennych należą:
Żeń-szeń (Panax ginseng)
– poprawia kondycję fizyczną, wzmacnia pamięć i zdolność do przyswajania wiedzy oraz łagodzi stres. Żeń-szeń zawiera ginsenozydy, które działają przeciwmiażdżycowo, ponadto w naturalny sposób hamują tworzenie się kwasu mlekowego w mięśniach.
Ashwangardha (Withania somnifera)
– jej działanie skupia się na przywracaniu harmonii w funkcjonowaniu układu nerwowego. Działanie tej rośliny chwalą sobie osoby cierpiące na hashimoto i niedoczynności tarczycy. Ponadto wspomaga regenerację i ułatwia zasypianie.
Różeniec górski (Rhodiola rosea)
– zawiera kwasy organiczne, flawonoidy i garbniki. Działają one głównie antystresowo, ale wzmacniają również kondycję fizyczną i psychiczną.
Zażywanie adaptogenów to przydatne uzupełnienie zdrowej diety
Adaptogeny mogą służyć nam jako całkowicie naturalny suplement diety. Kluczowy aspekt jest taki, że rośliny te nie zawierają toksyn, a regularne ich stosowanie podnosi wydolność organizmu. Już wiele lat temu korzystali z nich przede wszystkim sportowcy. Ważnym podkreślenia jest tu fakt, iż adaptogeny nie leczą schorzeń, ale pomagają im zapobiegać. Za najbardziej przyswajalne uważa się te w formie płynnej, a korzyści z włączenia ich do swoich nawyków żywieniowych jest sporo:
– chronią wątrobę
-utrzymują prawidłowy poziom cukru we krwi
-wspomagają właściwy metabolizm
-wzmacniają odporność organizmu
Adaptogeny działają lepiej niż kawa
Wyciągi z roślin adaptogennych mają znaczną przewagę nad najbardziej popularnymi substancjami stymulującymi. Chodzi tu oczywiście o kofeinę i nikotynę. Obie te substancje wpływają na nas pobudzająco: kawa rozbudza, zaś nikotyna zarówno rozbudza jak i uspokaja. Mowa tu jednak o chwilowym skoku witalności organizmu.
Zupełnie inaczej jest w przypadku adaptogenów. One w przeciwieństwie do sztucznych dostarczycieli energii normalizują pracę organizmu. Wprowadzają organizm na wyższe obroty nie uzależniając. Pomagają utrzymać dobrą kondycję psychiczną i fizyczną długofalowo i całkowicie naturalnie.
Czy istnieją przeciwwskazania co do przyjmowania adaptogenów?
Adaptogeny nie są szkodliwe i nie powodują skutków ubocznych, jednak przed zakupem preparatu warto skonsultować jego zawartość z lekarzem.
Kiedy przyjmowanie adaptogenów nie jest wskazane?:
– podczas zażywania leków antydepresyjnych
– przy długotrwałym przyjmowaniu niektórych leków na receptę
– gdy występuje uczulenie na któryś ze składników preparatu
– przy częstym spożywaniu alkoholu
– gdy kobieta jest w ciąży
– gdy kobieta karmi piersią