Home Zdrowie Co odstrasza komary

Co odstrasza komary

by Agata Kubiak
komary

Komary wiosną i latem

Komary wiosną i latem, gdy chcemy przyjemnie spędzić czas z bliskimi na łonie natury, nie zawsze jest to możliwe. Główną przeszkodą są właśnie komary. Uznawane są one za jedne z najbardziej znienawidzonych owadów. W wyniku ich ukąszenia możemy skarżyć się na podrażnioną, swędzącą skórę.

Nie jest to jedyna niedogodność płynąca z ukąszenia przez tego małego owada. Ważnym aspektem są również choroby, pasożyty czy wirusy, które komary mogą przenosić. Uciążliwe bzyczenie w sypialni może dodatkowo przyczyniać się do problemów ze snem, czy też po prostu działać na nerwy. Co więc możemy zrobić, aby móc normalnie funkcjonować przez tak irytujących „towarzyszy”? No cóż, najlepiej zacząć od dobrego poznania przeciwnika.

Żywotność komarów 

Zaczynając od początku – kopulacja dorosłych komarów zwykle ma miejsce kilka dni po wyjściu ze stadium poczwarki. Charakterystyczną cechą dla komarów jest to, iż łączą się one w duże roje. Żywotność samic komarów osiąga mieści się mniej więcej w przedziale 5 do 7 dni. Jako pokarm możemy wyróżnić nektar, bądź inne źródła cukrów. O dziwo, to same samice komarów jako pokarm wykorzystują właśnie krew. Pożywiając się, samice w momencie kiedy pobiorą odpowiednią ilość krwi, mogą odpocząć przez kilka kolejnych dni.

Podczas tego okresu następuje trawienie krwi oraz rozwój jaj. Możemy tu wyróżnić główny czynnik zewnętrzny, którym jest temperatura. Możemy tu zobaczyć zależność, iż w wysokiej temperaturze może trwać to zaledwie dwa-trzy dni. Gdy już jaja zostaną złożone, samica wraca do żerowania. Jeśli ten okres obfituje w „dorodne” łowy, następuje inicjacja procesu rozwoju kolejnych jaja.

Jeśli zaś chodzi o samce, giną oni w niedługim czasie od zapłodnienia samic. Możemy również zobaczyć zależność, iż samice komarów żyjące w niewoli mogą przeżyć nawet do miesiąca. Na wolności ten okres jest znacznie krótszy – mieści się w przedziale: tydzień – dwa tygodnie. Do głównych czynników wpływających na żywotność komarzyc należą m.in., wilgotność, temperatura, jak również dostępność do pożywienia.

komary

Co na komary?

Dużym przywilejem, na jaki możemy sobie współcześnie pozwolić, jest walka z komarami na sposoby domowe. Wykazują one porównywalną skuteczność w porównaniu do środków chemicznych. Głównym punktem przemawiającym właśnie na wykorzystanie takich domowych sposobów, jest to, iż nie stanowią one substancji inwazyjnych w kontekście zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt. Dzięki użyciu naturalnych preparatów jesteśmy w stanie pozbyć się komarów z naszego otoczenia, czy też znacznie zminimalizować ich liczbę.

Komary w ogrodzie

W sytuacji, gdy w naszych ogrodach czy tarasach roi się od komarów, czy też innych insektów, walka o wytępienie niechcianych „lokatorów” zdaje się być nie do wygrania. Ale czy, aby na pewno? Doskonałe sposoby,, dzięki którym możemy znacznie ułatwić sobie życie są proste i skuteczne, zaś większość składników, które potrzebujemy w celu stworzenia pułapek czy odstraszaczy zapachowych znajdują się już w naszych domach!

Co odstraszy komary?

Komary ze swojej natury są niezwykle zdeterminowane, a przy tym również uciążliwe. Kiedy zabijasz jednego, chwilę potem obok znajduje się już sześć kolejnych. Oprócz sprawdzonych drogeryjnych specyfików, możemy wyróżnić również wszelkiej maści spraye i bransoletki (sposób działania opiera się na wydzielaniu określonego zapachu, który, pomimo że dla człowieka jest niewyczuwalny, dla komara zaś stanowi czynnik drażniący). Możemy również wyróżnić lampki przeznaczone do wkładania bezpośrednio do gniazdka, np. zapachowe, czy też zdolne to emisji światła UV.

komary

Jak skutecznie odstraszyć komary?

Na początku należy zwrócić uwagę na te najprostsze sposoby. Należy do nich zabezpieczenie mieszkania w taki sposób, by komary nie miały możliwości się do niego nie dostać. Skupmy się, więc na środkach zapobiegawczych. Jakich?

Do najprostszych możemy zaliczyć montaż siatki przeciw owadom na obszarze okien. Moskitiery, które możemy wykorzystać w walce z komarami są niezwykle delikatne i cienkie – przez co oprócz względów zabezpieczających, stanowią również estetyczną całość dopełniającą mieszkanie. Kolejną zaletą jest również to, iż nie ograniczają dostępu tlenu, co bywa niezwykle przydatne w przypadku wietrzenia pomieszczeń przed snem. Moskitiery stanowią również tanie rozwiązanie, a ich montaż jest niezwykle prosty, przez co stają się jeszcze bardziej atrakcyjniejsze. Dodatkowo moskitiery umożliwiają ochronę mieszkania również przed pozostałymi owadami, np. muchami, czy szerszeniami.

Następnym prostym sposobem, który możemy zastosować w codziennym życiu jest gaszenie światła przed otwarciem okien. Świecenie światła podczas wietrzenia pomieszczeń zdaje się być oczywistym zaproszeniem czy to dla komarów, czy też innych insektów.

Naturalne metody na komary

Rośliny odstraszające komary

Owady są niezwykle wyczulone na zapachy. Ta prawidłowość może działać w dwie strony – niektóre zapachy je przyciągają, inne zaś odstraszają. Tak również jest w przypadku komarów. Stawiając na balkonie, czy parapecie określonych roślin umożliwia odstraszanie komarów, dzięki odpowiednim wariantom zapachowym, które wydzielają. Możemy tu wyróżnić:

a) Geranium – zwana również „anginką”, charakteryzuje się lekkim cytrusowym zapachem, sprzyjającym odstraszaniu komarów.

b) Mięta –  ta roślina zasadzona w doniczce sprawdzi się zarówno na oknie, czy też w wariancie ziołowym,  jak i  również stanowiąc naturalny odstraszacz komarów. Uwalniając swój zapach, sprzyja kojąco na domowników, jak i  zniechęca owady, które chciałyby wtargnąć nieproszone do domu.

c) Komarzyca – stanowi znacznie skuteczniejszy sposób na komary niż niejeden środek chemiczny. Rozwijając się w  donicy balkonowej zdaje się być niczym naturalna bariera ochronna przed komarami.

d) Kocimiętka – roślina będąca obiektem uwielbiana kotów, antagonistycznie stanowi roślinę znienawidzoną przez komary. Dzięki niej będziemy w stanie spokojnie przespać całą noc bez uporczywego brzęczenia nad głową.

e) Koper włoski – roślina wymagająca donicy o sporej głębokości. Stawiając ją na balkonie, możemy pozbyć się uciążliwych komarów w mieszkaniu.

f) Lawenda wąskolistna – roślina przyjemna wizualnie, sadzona zazwyczaj bezpośrednio w ogrodzie. Charakteryzuje się również zniewalającym zapachem, niezwykle skutecznym w przypadku komarów, czy też innych insektów. Możemy również zasadzić ją w sposób doniczkowy, ustawiając na meblach ogrodowych, czy półce na ścianie domu.

komary

Olejki odstraszające komary

Do sprawdzonych olejków wykazujących właściwości odstraszające komary oraz inne owady należą: olejek goździkowy, olejek patchouli (paczulowy), olejek trawy cytrynowej.

Komary a bezpieczeństwo naszych dzieci

Ważnym zadaniem każdego rodzica jest ochrona jego pociechy przed potencjalnym zagrożeniem. Jednym z nich są właśnie komary, pragniemy naszym dzieciom oszczędzić wszelkich nieprzyjemności związanych z podrażnioną i swędzącą skórą, czy chorobami które komary mogą przenieść. Najbezpieczniejszym sposobem, który możemy zastosować w trosce o nasze pociechy są właśnie olejki zapachowe. Dzięki ich użyciu, nie tylko minimalizujemy zużycie środków chemicznych, ale również w skuteczny i nieinwazyjny sposób chronimy nasze dzieci.

Powiązane artykuły