Home Life Style Jak dawać prezenty? Kilka ogólnych zasad

Jak dawać prezenty? Kilka ogólnych zasad

by Agata Kubiak
prezenty

Każdy lubi prezenty. Drobne upominki czy podarunek prosto z serca buduje relacje z drugą osobą. W dzisiejszych czasach wiele stron proponuje nam inwencję i nietuzinkowe prezenty tj. lot balonem czy przejażdżka quadem. Ale niezależnie od tego, co stanowi konkretny wybór prezentu, kluczowe pytanie zawsze pozostaje takie samo – jak dawać prezenty? Wręczanie prezentów może uszczęśliwić, ale jaki jest ten najlepszy prezent? Czy cena prezentu ma znaczenie? Jak przyjmować prezenty? Jak powinno wyglądać dawanie prezentów, aby nie popełnić gafy?

Obdarowywanie drugiej osoby daje radość i jest przyjemne

Prezent, upominek, podarunek – nie ważne jest nazewnictwo, za to istotna jest sama czynność, jaką jest dawanie. Czy w przypadku prezentów i podarunków ma znaczenie, czy jest to mały prezent, tani prezent, czy jest to jeden prezent czy komplet? A może liczy się sam gest i złożenie życzeń drugiej osobie? Okazuje się, że w samym dawaniu i otrzymywaniu prezentów dobrze mieć odpowiednie doświadczenie i wiedzę.

Przygotowywanie i przekazanie prezentu może być związane z jakąś okazją – Boże Narodzenie, Urodziny, Święta Wielkanocne, Dzień Dziecka, Dzień Matki itp. Możesz wręczyć też wiele dóbr tj. książki, biżuterię, słodycze, kosmetyki czy kwiaty. Tak naprawdę to najpopularniejsze opcje związane z prezentami.

Oczywiście, najlepiej dobrać rodzaj podarunku do tego, kim jest dla nas dana osoba. Czy udajemy się do ukochanej kobiety? Czy składamy życzenia rodzinie? Czy osobą obdarowaną ma być dziecko? Jest wiele aspektów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, o czym przekonacie się niżej.

Najlepsze jednak w prezencie jest to, że cieszy on obie osoby – zarówno tę, która daje, jak i tę, która przyjmuje. Dzięki temu, że wręczamy prezenty, możemy spełniać marzenia drugiej osoby, dać jej wiele radości i przyjemności, a także samemu czerpać ogromną satysfakcję z jej szczęścia.

Jak dawać prezenty?

Zazwyczaj z prezentem, jaki chcemy kupić, największy problem stanowi inwencja. Gdy kogoś znamy, zazwyczaj wiemy o czym marzy, ale gdy mamy obdarować np. dalszą rodzinę albo kolegę z pracy – pojawia się problem związany z tym, co kupić danej osobie. Opcji jest tak naprawdę sporo.

Możemy posiłkować się inspiracjami z sieci np. tym, co dla was przygotowaliśmy. Możesz kierować się zawodem danej osoby. Jeśli chcesz kupić prezent dla pielęgniarki, zajrzyj tutaj, a jeśli chcesz obdarować znajomą księgową, możesz zajrzeć tutaj. Jeśli jesteś osobą, która zawsze ma problem z wymyśleniem odpowiedniego prezentu, przynajmniej możesz skorzystać z podpowiedzi na naszej stronie.

Co do savoir-vivre’u wręczania prezentów jest kilka ogólnych zasad, jakimi warto się kierować. Po pierwsze, nie kupuj prezentu zbyt praktycznego. Jeśli komuś potrzebne są np. garnki czy żelazko, ich zakup niekoniecznie będzie na miejscu. Lepiej kupić coś praktycznego z kategorii elektroniki, z czego wszyscy korzystają co jakiś czas np. słuchawek czy pendrive’a.

Po drugie, prezent nie powinien być zbyt osobisty, zwłaszcza jeśli osoba obdarowana nie jest członkiem twojej bliskiej rodziny. Szefowi raczej nie prezentuj konkretnych perfum, nie znając jego preferencji, a w przypadku siostry unikaj kupna bielizny.

Trzecią kwestią jest wartość prezentu. Ani zbyt tani prezent, ani zbyt drogi nie będzie tu dobrym rozwiązaniem. Powinniśmy oscylować wokół środka. Drogi prezent predestynuje to wzajemności, a nie każdy ma tak wysoki status zarobkowy jak ty, dlatego nie można przytłaczać drugiej osoby.

Ostatnią sprawą jest pamiętanie, aby prezentem nie sugerować osobie obdarowanej problemów np. nie zakupuj diety dla osoby z nadwagą. Pozwól jej samej zająć się sobą.

Przy okazji pamiętaj też, aby do zakupionego prezentu kupić kartkę z życzeniami – zawsze jest to w dobrym tonie. I pamiętaj, aby nie pozostawiać ceny na swoim prezencie.

Obdarowany też musi się zachować

Prezent dobrze dobrany, sprawia radość, ale co zrobić, jeśli ofiarowany nam upominek niekoniecznie nas cieszy? Wbrew pozorom, wprawić osobę obdarowywaną w dobry nastrój, wcale nie jest takie łatwe. Każdy z nas ma swoje marzenia i oczekiwania.

Jeśli ktoś daruje ci prezent, zawsze za niego podziękuj i doceń starania danej osoby. Nieporozumienia się zdarzają, ale przecież chodzi tu o gest, a mniej o samą formę prezentu. Liczy się to, że dana osoba o tobie pamiętała, że chciała cię obdarować, chciała sprawić ci przyjemność. Dlatego, nawet jeżeli prezent, jaki dostałeś, nie spełnia twoich oczekiwań, postaraj się nie dawać po sobie poznać, że po jego otrzymaniu jesteś zawiedziony. Zawsze doceń gest i podziękuj.

Wiele osób zastanawia się, kiedy otworzyć prezent. W przypadku Bożego Narodzenia czas jest mniej więcej jasny i przypada zazwyczaj po kolacji, gdy wszyscy zasiadamy pod choinką i otwieramy prezent od „Mikołaja”. W przypadku innych okazji tj. np. urodziny najlepiej otwierać prezent od razu, aby osoba wręczająca mogła obserwować naszą reakcję na otwarcie prezentu.

A co w sytuacji, gdy ktoś nagle nas obdarowuje, a my nic dla niego nie mamy w zamian? Pamiętaj, że tu dobre wychowanie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem. Podziękuj za prezent, przeproś, że nie masz sam podarunku dla tej osoby, podkreśl, że doceniasz chęci i nie spodziewałeś się upominku.

W całym ambarasie z prezentami przede wszystkim pamiętaj, że zawsze jest on wyrazem uznania, sympatii, pamięci. Dawanie prezentów nas łączy w pozytywnej energii, dlatego niezależnie od tego, czy popełnisz faux-pas, zawsze możesz wybrnąć z tego z uśmiechem.

Powiązane artykuły