Home Podróże Dominikana wakacje w karaibskim raju na Ziemi

Dominikana wakacje w karaibskim raju na Ziemi

by Agata Kubiak
Dominikana

najpiękniejszych plażDominikana to jeden z największych krajów na terenie Karaibów. Wielu odwiedzających twierdzi też, że należy do państw najpiękniejszych.

Czekają na nas tutaj białe plaże, błękit morza i niezwykle przyjaźni mieszkańcy (oraz ich bogata kultura). Dzisiaj wyjaśnimy, dlaczego warto się wybrać na wakacje na Dominikanie.

Wakacje na Dominikanie – co warto wiedzieć?

Jako Karaiby określa się archipelag oraz przylegający do niego region linii brzegowych. Nie powinno więc dziwić, że Dominikana leży na wyspie. Konkretnie rzecz ujmując zajmuje dwie trzecie Hispanioli.

karaibskie plażeWybierając się w podróż do tego kraju musimy więc nastawiać się na długi lot i z dużym prawdopodobieństwem, kilka przesiadek.

Tutaj warto jednak podkreślić, że piękno lokalnej przyrody wynagrodzi wszelkie trudy podróży.

Oprócz plaż wakacje na Dominikanie oferują szereg innych atrakcji. Pamiętajmy, że znajdujemy się w strefie zwrotnikowej.

Będziemy więc mieli okazję do zwiedzenia lasów tropikalnych w ich pełnej okazałości. Zobaczymy drzewa mahoniowe i hebanowe. Pomiędzy nimi będą latać papugi, a w korzeniach zobaczymy liczne gatunki niewielkich gadów.

piaszczyste plażeWarto też zwrócić uwagę na fakt, że nie mniej różnorodne jest życie morskie. Wśród raf koralowych otaczających wyspę ujrzymy tropikalne ryby, skorupiaki, a nawet delfiny.

Słowo warto też oczywiście wspomnieć o mieszkańcach tego kraju. Aż 73% stanowią Kreole – potomkowie europejskich kolonizatorów i czarnoskórych niewolników.

Językiem urzędowym jest tutaj hiszpański. Powinniśmy jednak wiedzieć, że mieszkańcy posługują się własnym dialektem. Od mowy, którą usłyszymy na ulicach Madrytu, różni się on więcej niż zauważalnie.

rajskie plażeDo dominujących języków obcych należą angielski i francuski. Ten pierwszy w końcu posiada status współczesnej łaciny.

Popularność tego drugiego wynika prawdopodobnie z faktu, że Dominikana dzieli wyspę z francuskojęzyczną Republiką Haiti.

Dominikana – pogoda, temperatura

Pogoda na Dominikanie kształtuje się według zupełnie innego schematu niż na naszej szerokości geograficznej.

Nie ma tutaj jesieni w naszym rozumieniu tego słowa, a już tym bardziej zimy. Panuje klimat zwrotnikowy gorący z dwoma porami deszczowymi w ciągu roku.

last minutePierwsza trwa od maja do sierpnia a druga od listopada do maja. Temperatury na przestrzeni roku są dosyć stabilne, ale jednocześnie minimalnie niższe w miesiącach zimowych.

W grudniu czy styczniu możemy liczyć na dwadzieścia sześć stopni w dzień i dwadzieścia dwa w nocy.

Z kolei na przykład w lipcu czeka na nas dwadzieścia dziewięć stopni w dzień (oczywiście średnio) i o pięć mniej nocą.

Pogoda na Dominikanie – kiedy wybrać się na wakacje?

Z powyższych jasno nam wynika, kiedy wybrać się na wakacje na Dominikanę. „Przerwa” pomiędzy porami deszczowymi trwa we wrześniu i październiku. Wtedy też możemy liczyć na bardzo przyjemną temperaturę w dzień i zaledwie niewielkie ochłodzenie w nocy. Do tego woda przez większość czasu również będzie ciepła.

Dominikana – plaże

biura podróży last minuteDominikana posiada plaże wręcz idealne. Takie, które widzimy na pocztówkach i o których niejednokrotnie śnimy.

Pokrywa je śnieżnobiały i niewiarygodnie miękki piasek. Podczas opalania się za nami będą delikatnie szumiały palmy.

Przed nami natomiast roztoczy się piękny widok na błękit Morza Karaibskiego.

W takich warunkach do szczęścia często brakuje tylko drinka podawanego w wydrążonej skorupie kokosa. Tak się składa, że w wielu tutejszych barach plażowych właśnie tego typu napoje są podawane.

Do najciekawszych plaż na ternie kraju należą:

 • Plaża Dorada w okolicach Puerto Plata
 • Ustronna plaża w Las Galeras
 • Playa Ricon
 • Kite Beach (szczególnie polecana miłośnikom sportów wodnych)
 • Macao w okolicach Punta Cana

Dominikana – ceny

miłośników sportów wodnychPrzed sprawdzeniem cen, warto się zastanowić, w jakiej walucie będziemy płacić. Lokalne pieniądze to peso dominikańskie (DOP).

Każde peso dzieli się na sto centavos, które oczywiście są odpowiednikiem naszych groszy czy amerykańskich centów.

W kantorze możemy otrzymać banknoty o dosyć szerokim wachlarzu nominałów – 20, 50, 100, 200 czy nawet 2000. Z kolei na monetach zobaczymy od 1 do 25 peso.

U nas peso dominikańskie jest raczej trudno dostępne. Z kolei w tym kraju ciężko będzie nam wymienić złotówki czy euro.

wymagane dokumentyDlatego właśnie przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w dolary amerykańskie. Republika Dominikany jest krajem turystycznym, więc wymienimy je bez problemu właściwie na każdym kroku.

Walutą Stanów Zjednoczonych w wielu miejscach można też najzwyczajniej w świecie płacić.

Ceny noclegów na Dominikanie

Tutaj warto podkreślić, że ze względu na turystyczny charakter kraju znajdziemy dziesiątki różnych typów noclegów. Bagpackerzy w wielu miejscach będą mogli skorzystać z tak zwanych sal wspólnych w hostelach.

ciekawe wycieczki fakultatywneTutaj ceny oscylują w okolicach siedemdziesięciu złotych. Za prywatny pokój już zapłacimy od 110 złotych w górę.

Jeśli z kolei szukamy luksusu, czekają na nas pokoje w luksusowych hotelach. Tutaj już musimy się nastawiać na ceny w okolicach czterystu złotych.

Dominikana – ceny jedzenia

Noclegi to zawsze jest jedna z największych składowych w wakacyjnym budżecie. Oprócz wygodnego łóżka podczas urlopu potrzebne jest nam oczywiście też jedzenie. Pod spodem przedstawiamy ceny podstawowych produktów w Republice Dominikany:

 • biały chleb 6-7 złotych
 • litrowy karton mleka 4.2-4.8 złotego
 • dwanaście jajek około 7 złotych
 • sery 28-35 złotych za kilogram
 • wędlina około 35 złotych za kilogram
 • butelka wody mineralnej około 3 złotych
 • lokalne piwo – około 9 złotych
 • pomarańcze – około 10 złotych za kilogram

Dominikana – szczepienia i inne kwestie zdrowotne

zarezerwuj wakacjeDominikana w tym momencie nie wymaga obowiązkowych szczepień. Lista szczepień zalecanych jest jednak dosyć długa. Wymienić tutaj należy:

 • żółtą febrę
 • tężec
 • dyfteryt
 • wirusowe zapalenie wątroby (typ A i B)
 • zapalenie opon mózgowych (typ A i C)

rajski urlopJeśli planujemy dłuższy pobyt na terenie kraju, warto również zaszczepić się na dur brzuszny. Osobną kwestią jest możliwość zarażenia malarią. W niektórych częściach kraju zażywanie przez turystów leków profilaktycznych jest zalecane.

Dominikana – szczepienia przeciw Covid-19

W tym momencie do wjazdu na teren Dominikany nie są wymagane szczepienia przeciwko covid-19 ani testy na obecność tej choroby.

 

Z czego słynie Dominikana?

palmy kokosoweDominikana jest krajem karaibskim i słynie z wielu rzeczy. Niektóre z najbardziej znanych to symbole narodowe.

Republika Dominikańska ma cztery symbole narodowe: flagę, herb, hymn i drzewo.

Kolory flagi to niebieski i biały z czerwonym trójkątem pośrodku, który reprezentuje wolność. W środku ma biały krzyż, który reprezentuje chrześcijaństwo.

Herb ma dwie kolumny reprezentujące hiszpański kolonializm i trzy korony reprezentujące francuski kolonializm.

Hymn to „Quisqueyanos valientes”, co oznacza „Odważni dominikanie”.

A drzewo nazywa się Quisqueya Palm lub Cordia Sebestena, co oznacza „Palma Dominikańska”.

stanowią ofertyJakie są rzeczy do zrobienia na Dominikanie?

Na Dominikanie jest wiele rzeczy do zrobienia. Od plaż po góry, ten kraj ma wiele do zaoferowania.

Dominikana to kraj, który ma długą historię i tradycję przyjmowania gości z całego świata. Znana jest z naturalnego piękna i bogatej kultury. Niezależnie od tego, czy szukasz pełnych przygód wakacji, czy po prostu chcesz odpocząć na jednej z pięknych plaż, ten kraj ma coś dla Ciebie.

1) Poznaj Santo Domingo: Santo Domingo jest stolicą Dominikany i tam mieszka większość ludzi. To miasto oferuje wiele miejsc do odwiedzenia, takich jak muzea, kościoły, parki i place z pomnikami, a także kluby nocne, takie jak teatry i kluby nocne.

2) Odwiedź Jarabacoa: Jar

dominikany dominikanaGdzie znajduje się Republika Dominikany?

Republika Dominikany znajduje się na Karaibach, graniczy z Haiti i Oceanem Atlantyckim.

Dominikana to hiszpańskojęzyczny kraj na wyspie Hispaniola, którą dzieli z Haiti. Jest to górzysta i wulkaniczna wyspa w Indiach Zachodnich, graniczy z Oceanem Atlantyckim.

Powiązane artykuły