Home Life Style Zwierzęta w domu

Zwierzęta w domu

by Agata Kubiak
zwierzęta

Zwierzęta w domu, jakie są korzyści ?

Zwierzęta to bez wątpienia na swój sposób wyjątkowi członkowie rodziny. Jednak większość z nas sprowadza ich obecność w naszym życiu jedynie do rozrywki. A to nie jest do końca właściwe podejście.  

 

Posiadanie zwierząt w domu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie

 

Zarówno to fizyczne jak i psychiczne. Nie da się ukryć, iż zwierzęta domowe są źródłem nieustannej radości domowników. Niezależnie czy jest to pies, kot, chomik czy świnka morska. Przy zwierzętach…

Nigdy nie czujemy się samotnie. Bo przecież zawsze pod ręką jest przyjaciel, który nie odmówi uwagi. Gdy mamy gorszy dzień, wystarczy tylko zaczepić czworonoga, a ten przez najbliższych parę minut nie pozwoli nam się nudzić. Głaskanie, przytulanie i wspólne wygłupianie się bardzo szybko poprawi nam nastrój. Podczas takich zabaw organizm wytwarza hormon szczęścia, czyli endorfinę. Odpowiednia jej ilość redukuje stres i obniża ciśnienie krwi. Dzięki temu czujemy się spokojniejsi, a to poważny atut dla naszego organizmu.

Nie będziemy narzekać na brak ruchu. Zwierzęta wymagają naszej uwagi każdego dnia. Zaś my mamy świadomość obowiązków, jakie należy przy nich spełnić. Sprzątamy klatki, chodzimy na spacery, karmimy i bawimy się z nimi. Takie aktywności wzmacniają naszą odporność, poprawiają krążenie.

Sprawniej przejdziemy rehabilitację. I nie tylko. Istnieje wiele badań, których wyniki są jednoznaczne. Obecność zwierzęcia sprzyja w łagodzeniu wielu dolegliwości. Z pomocy zwierząt korzysta się podczas leczenia zaburzeń efektywnych, fobii, nerwic czy autyzmu. Zooterapia jest dosyć popularną metodą uzdrawiania pacjentów.  Bo to właśnie zwierzęta pobudzają wszystkie zmysły i rozwijają zdolności poznawcze pacjenta. Każde zwierzę jest nośnikiem ogromnej czułości. A tego nigdy za wiele.

zwierzęta w domu

Obecność zwierząt w domu pozytywnie wpływa na dzieci

 

Dzieje się tak na wielu płaszczyznach. Zaczynając na codziennych czynnościach, a kończąc na rozwoju emocjonalnym. Co obecność zwierząt da najmłodszym członkom rodziny?

Przede wszystkim nauczy ich obowiązkowości. Jeśli nasze dziecko już od najmłodszych lat będzie obcować z żywym stworzeniem, to szybciej przywyknie do pracy. Przekona się, że aby móc cieszyć się zabawą z kotem, należy najpierw posprzątać mu kuwetę. Będzie wiedzieć, że należy zadbać o kupienie karmy, czy wyczesanie. Pamiętajmy, aby z wiekiem stopniowo dodawać dzieciom obowiązków wobec zwierząt. Dzięki temu młody człowiek dość szybko będzie stawał się samodzielny.

Wzrośnie ich pewność siebie i poczucie własnej wartości. Dziecko w mgnieniu oka zauważy, jak ważna dla innych jest jego obecność.  Nie jest przecież istotne, czy mamy w domu rybki, czy chomika. O każde stworzenie należy dbać i okazywać mu swoją uwagę. Młodego człowieka niesamowicie zbuduje świadomość, że ktoś na niego czeka.  Dla swojego zwierzaka jest przecież ważnym życiowym oparciem.

Posiadanie zwierząt wyrabia w dzieciach empatię. Już od najmłodszych lat są one w stanie zauważać granicę, których się nie przekracza. Przykładem może być wizyta u weterynarza. Dziecko dostrzegające obolałą po jakimś zabiegu istotę stanie się bardziej czułe. Ponadto, wyrobi w sobie wiele pozytywnych cech charakteru takich jak wyrozumiałość, szacunek do świata, oraz życzliwość.

 

zwierzęta

Posiadanie zwierząt sprzyja osobom starszym

 

Ileż to razy osoby będące na emeryturze narzekają na brak zajęcia i towarzystwa. Seniorzy żyjący w samotności często popadają w marazm i brak chęci do działania. Prawdą jest, że pies czy kot nie zastąpi im zmarłego małżonka, jednak może ubarwić życie poprzez:

zwierzęta

Zmniejszenie uczucia izolacji. Osoby w podeszłym wieku nawet mimo kontaktu z młodszymi krewnymi odczuwają dyskomfort i poczucie pustki. Kontakt ze zwierzakiem jest w stanie znacząco je zmniejszyć. „Już samo pogawędzenie z kotem” wprawi osobę starszą w lepszy nastrój i zredukuje poziom stresu. Wspominaliśmy już o endorfinach, tu mają one szczególne znaczenie.

Skłonienie do większej aktywności. Bo z psem trzeba wyjść nawet, jeśli się szuka wymówek. Takie spacery stają się rutyną, która utrzymuje w formie fizycznej. Kotu przecież też sam żwirek się nie zmieni. A to sprawia, że w żuciu pojawia się regularna gimnastyka. Seniorzy mający czworonoga statystycznie żyją dłużej w lepszym zdrowiu.

Nawiązywanie kontaktu z innymi właścicielami zwierząt. Dużo naturalniej przychodzi rozmowa w parku z kimś, kto też regularnie przyprowadza tu psa. Może okazać się, że w ten sposób lepiej pozna się swojego sąsiada. Wspólnie rozwiąże jakiś problem lub po prostu spędzi czas z rówieśnikiem. Punktem wyjścia w rozmowach będą  zwierzęta, ale kto wie, co będzie potem?

zwierzęta domowe

Jakie zwierzę wybrać?

 

Poznaliśmy już korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie w domu zwierząt. Czas więc zastanowić się, które z nich będzie odpowiednie dla nas. Przy wyborze pupila należy wziąć pod uwagę przede wszystkim warunki, jakie jesteśmy w stanie mu stworzyć. I tu należy zadać sobie kilka pytań:

W jakim celu przygarniam zwierzaka?

Czy nie jest to chwilowa fanaberia?

Czy jestem w stanie się nim odpowiednio zaopiekować?

Jeśli odpowiedzieliśmy już sobie na powyższe pytania, to możemy przystąpić do wyboru gatunku, jaki zasili nasze domowe szeregi.

Tu możliwości jest wiele. Najbardziej popularne zwierzęta domowe to: psy, koty, żółwie, ptaki (np. papugi) chomiki, króliki i ryby. Wydaje się, że niemal każdy ma warunki, by sobie na te zwierzęta pozwolić.  Nie każdy dysponuje jednak odpowiednią ilością czasu, jaki trzeba będzie na nowego członka rodziny poświęcić. Nie warto brać psa, jeśli nie będziemy w stanie kilka razy dziennie z nim wychodzić. A już na pewno nie wolno brać go „na próbę”.

Zwierzęta to istoty żywe, które wszystko czują i na swój sposób przeżywają. Co z tego, że przez dwa miesiące pomieszka z nami piękny oczarek niemiecki. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że i tak go oddamy, to nie można narażać go na stres związany z potencjalną zmianą domu. Bo czy my chcielibyśmy zostać wzięci przez kogoś „na próbę”?

zwierzęta

Inna sprawa, że dla dużych zwierząt potrzebny jest swego rodzaju wybieg w postaci podwórka. Zaś my, możemy dysponować małym mieszkaniem. Wówczas ciekawym wyborem będzie żółw, chomik lub królik. One żyją nieco krócej. Nie oznacza to jednak, że nie będą świetnymi kompanami do zabaw dla dzieci.

zwierzęta

Bez względu na to, na jakie zwierze się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, że bierzemy za nie odpowiedzialność. A to zobowiązanie i po prostu poważna sprawa. Decydujemy przecież o czyimś życiu. Nie bagatelizujmy tego. Nie zmienia to jednak faktu, że zwierzęta odmieniają nasze życie na lepsze. Jeśli ktoś już raz zdecyduje się na zabranie zwierzątko do domu, to istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że po prostu je pokocha, najprawdopodobniej z wzajemnością.

 

Powiązane artykuły