Home Life Style Irobot roomba – czy warto?

Irobot roomba – czy warto?

by Agata Kubiak
I robot

I robot roomba w dzisiejszych czasach mamy coraz mniej czasu na przyjemności, a doba wydaję się być krótsza niż kiedyś. Sprzątanie kosztuje nas sporo czasu i energii, a przecież jest to czynność, którą musimy wykonywać niemalże codziennie. Czy warto zatem skorzystać z pomocy robota sprzątającego? Sprawdź zalety oraz wady takiego rozwiązania.

 

Czym jest IRobot?

irobot roomba

irobot roomba robot sprzątający

IRobot jest firmą działającą na rynku robotów sprzątających od prawie 20 lat. W 2002 roku na rynku pojawił się model Roomba, który zrewolucjonizował branże robotów sprzątających. Od tamtej pory IRobot opracowało kilkanaście nowych modeli, które zaskakiwały klientów nowymi funkcjami i technologiami w nich zawartymi.

 

Charakterystyka robotów sprzątających

irobot roomba

irobot roomba robot sprzątający

Roboty sprzątające to urządzenia służące do sprzątania powierzchni płaskich. Składają się z dwóch elementów, małego odkurzacza oraz stacji dokującej. Dzięki bezprzewodowej oraz automatycznej pracy, produkty IRobot potrafią zaoszczędzić sporo naszego czasu.

Dzięki inteligentnemu oprogramowaniu, roboty potrafią samodzielnie ustalić trasę odkurzania, orientować się w przestrzeni oraz omijać meble i leżące na podłodze przedmioty. Produkty IRobot nadają się do sprzątania wielu powierzchni. Idealnie poradzą sobie z zabrudzeniami na dywanach, wykładzinach, płytkach ceramicznych czy drewnianych podłogach.

 

Budowa

odkurzacz automatyczny

odkurzacz automatyczny

Pomimo niewielkich gabarytów, roboty sprzątające potrafią przewyższać mocą zwykłe odkurzacze. Dzięki wbudowanemu akumulatorowi potrafią pracować bez ładowania nawet do dwóch godzin! Produkty IRobot wyposażone są w zbiorniki na kurz i śmieci, które pozwalają na szybkie opróżnienie po skończonej pracy.

Roboty możemy kontrolować przy pomocy pilota bądź specjalnej aplikacji na smartfona. Możemy również ustalić, czy robot ma sprzątać automatycznie wykryty brud, czy podążać po ustalonych trasach o określonej porze. Możliwość dowolnej konfiguracji sprawia, że możemy dostosować pracę robota do swoich potrzeb.

 

IRobot – zalety i wady

Czy warto zaopatrzyć się w robota sprzątającego? Sprawdźmy, jakie są zalety takiego rozwiązania:

– Robot sprząta samodzielnie, więc możemy dzięki temu oszczędzić sporo czasu

– Urządzenia pracują względnie cicho, nie przeszkadzają one w innych czynnościach, niektóre modele mogą pracować nawet w nocy

– W razie napotkanego problemu robot bezpośrednio nas o tym poinformuje

– Odkurzacze IRobot sprawdzają się przy różnym rodzaju zabrudzeń

– Dzięki wbudowanemu akumulatorowi, niektóre modele mają możliwość ciągłej pracy nawet do dwóch godzin, przy czym czas ładowania wynosi maksymalnie 3-4 godziny

– Robot sprzątający zajmuje mało miejsca, po zakończeniu pracy udaje się do stacji dokującej, gdzie czeka na następne zadanie

– Niektóre z robotów posiadają również funkcje mopowania, dzięki czemu nasza podłoga może być starannie zadbana.

 

Tak jak każdy produkt, tak i ten, ma jakieś wady:

– Pomimo wielu czujników czasem zdarza się, że robot obija się o meble czy ściany

– Zdarza się również, że robot podczas sprzątania zaplącze się w kable bądź spadnie ze schodów

– Dla wielu osób sporym minusem jest cena, najnowsze modele potrafią kosztować nas kilka tysięcy złotych

– Nie zawsze jest w stanie dotrzeć w każde miejsce

– Przed rozpoczęciem sprzątania musimy odpowiednio uprzątnąć podłogę tak, by robot mógł swobodnie pracować. Problematyczne może być to szczególnie gdy mamy dzieci, i zabawki czasem walają się po podłodze czy dywanie.

 

IRobot – Koszt

Test robota odkurzającego

robota odkurzającego

Na stronie producenta możemy znaleźć kilkanaście różnych modeli, które różnią się od siebie nie tylko cechami, ale również ceną. Obecnie koszt najtańszej wersji robota oscyluje w granicach tysiąca złotych.

Dobrą informacją jest, że nawet w przypadku najtańszego modelu oprócz podstawowych czynności, jakie wykonuje robot, mamy dostęp do sporej ilości funkcji, takich jak komunikacja głosowa, możliwość ustalania harmonogramu pracy czy automatycznego wykrywania brudu.

Droższe modele, w cenie od 1.5 do 3 tysięcy złotych, wyposażone są dodatkowo w m.in.: możliwość tworzenia map i lepszej nawigacji w danym obszarze, dokładnym sprzątaniu sierści i włosów czy zmywalnych pojemnikach na brud.

Najnowszy model Roomba s9+ jest wyposażony w większe szczotki oraz posiada 4 razy więcej mocy względem poprzednich modeli.

 

Czy warto zaopatrzyć się w robot sprzątający IRobot?

Jest to kwestia indywidualna, bowiem nie w każdych warunkach robot sprawdzi się w stu procentach. Oprócz ceny głównym powodem do zastanowienia jest wielkość i aranżacja naszych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Roboty sprzątające najlepiej pracują na pustej powierzchni, więc spora ilość mebli czy zawiły układ ścian mogą sprawiać mu problemy.

Zdecydowanie jednak jest to urządzenie warte zakupu. Żyjemy obecnie w czasach, gdzie technologia potrafi pomóc nam w codziennych czynnościach. Dzięki robotowi jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo czasu, który codziennie poświęcaliśmy na sprzątanie. Dodatkowo jest to idealna opcja dla ludzi, którzy nie przepadają za sprzątaniem. Ich rolą będzie jedynie zaprogramowanie robota, który zrobi za nich resztę.

robot odkurzający

Powiązane artykuły