Home Podróże Kiedy i jaki test covid powinniśmy wykonać przed wakacyjnym wyjazdem

Kiedy i jaki test covid powinniśmy wykonać przed wakacyjnym wyjazdem

by Agata Kubiak
test covid

Kiedy i jaki test covid 19 powinniśmy wykonać przed wakacyjnym wyjazdem

Test COVID po kilkumiesięcznym zamknięciu granicy większość krajów zdecydowała się otworzyć na turystykę. Znowu możemy podróżować, otwierają się atrakcje turystyczne i hotele, linie lotnicze przywracają stare i otwierają nowe połączenia.

Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie kraje otworzyły swoje granice bez dodatkowych zasad. Wyjeżdżając do niektórych krajów, przed podróżą nadal musimy wykonać test na antygen koronawirusa lub PCR.

Podpowiadamy, ile kosztujesz, jakie testy musisz wykonać i o czym należy pamiętać.

W jakich krajach/regionach ten test jest przydatny? Obecnie Polacy muszą zostać przebadani na koronawirusa, np. przy wjeździe do Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Chorwacji i wielu innych krajów. Warto też pamiętać, że niektóre kraje będą przeprowadzać testy na lotnisku, więc nie musimy się z góry martwić. Na przykład w Egipcie (gdzie test PCR kosztuje 30 USD), a także na Maderze i we Francji możemy oboje sami wybrać-wykonać test przed przyjazdem (za własne pieniądze) Lub test na lotnisku.

Negatywny wynik testu na covid 19

Oczywiście zawsze są jakieś wyjątki od obowiązku badania – na przykład osoby przekraczające granicę. Jednak w większości przypadków osoby zaszczepione i tak zwane osoby, które przeżyły, to osoby, które zaraziły się COVID-19. Na naszej stronie znajdziesz listę krajów/regionów, które wprowadziły takie wyjątki.

Generalnie te testy nie muszą być wykonywane przez dzieci w określonym wieku. Może się to jednak różnić w zależności od kraju.

Na przykład w Grecji wszystkie dzieci są zobowiązane do przystąpienia do testu bez względu na wiek, ale na przykład w Hiszpanii dzieci poniżej 6 lat są zwolnione, w Chorwacji dzieci poniżej 12 lat, a w Słowenii dzieci poniżej 15 lat. stary Na przykład w Szwecji wszyscy nieletni nie muszą martwić się egzaminami.

covid 19

Koszt testu pcr covid 19?

Kontynuujmy dyskusję na najważniejsze pytania – gdzie powinniśmy być, co robić i ile testów wykonać? Przecież po wpisaniu w wyszukiwarce „prywatnego testu koronawirusa” znajdziesz wiele adresów i cen już od 50 zł. Dlaczego więc w innych miejscach cena może sięgać nawet 600 zł? Czym różnią się te testy?

Różnice testu na covid 19

Przede wszystkim musimy rozróżnić rodzaje testów, których jest co najmniej kilka. Jako podróżnicy interesują nas głównie dwa rodzaje genetyki (zwane również cząsteczkami), a mianowicie słynny test PCR i test antygenowy. Ta pierwsza jest droższa, a ta druga zdecydowanie tańsza. W obu przypadkach wymazy pobierane są z nosogardzieli i choć samo badanie nie należy do najprzyjemniejszych, to trwa kilka sekund.

Cena testów na covid 19

Cena testów PCR może się różnić w zależności od instytucji i miasta, ale zwykle waha się w granicach 400-500 zł. Jednak niektóre laboratoria w okresie specjalnej promocji oferowały nawet cenę 350 zł, a niektóre nawet podniosły cenę do 540 zł. Testowanie antygenów jest znacznie tańsze, a zazwyczaj można je przetestować za 120 zł. Jednak w większości przypadków cena jest na poziomie 150-200 zł. Niestety nie wszystkie kraje akceptują tego typu testy, ale przynajmniej niektóre kraje pozwalają na to bez żadnych problemów – np. Włochy, Chorwacja czy Hiszpania.

Testy antygenowe są również wystarczające do zniesienia kwarantanny po powrocie do Polski.

Warto też pamiętać, że punkty testowe tworzone są na większości lotnisk w Polsce, więc test można wykonać bezpośrednio przed podróżą (oczywiście trzeba mieć wystarczająco dużo czasu na przyjazd). Ceny i szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych różnych lotnisk.

Na przykład na Lotnisku Chopina opłata za test PCR wynosi 520 zł, a opłata za test antygenu 200 zł. W Krakowie wykonamy PCR za 320 zł i detekcję antygenu za 165 zł. We Wrocławiu za badanie PCR zapłacimy od 370 zł do 490 zł, a za badanie antygenu 150 zł.

covid 19Gdzie udać się na testy na covid 19 ?

Nie podamy Ci konkretnego adresu, ponieważ nie ma znaczenia, gdzie przeprowadzasz test.

Najlepiej po prostu porównać ceny, zobaczyć, które laboratoria w naszym mieście mają punkty, umówić się na wizytę i upewnić się, że wyniki dotrą przed wyjazdem.

Pełną listę placówek przeprowadzających testy na koronawirusa można znaleźć na rządowej stronie internetowej. W niektórych miastach znajdują się również stacje testowe drive-through, a my możemy testować bez wysiadania z autobusu. Obecnie ta usługa jest dostępna m.in. w Krakowie, Warszawie i zawsze sprawdzaj wyżej wymienione lotniska.

Ogólnie rzecz biorąc, ze względu na długie godziny otwarcia (lub 24-godzinne punkty kontrolne) są najrozsądniejszym wyborem do testowania. Zawsze wydają oni zaświadczenie w języku angielskim o przebiegu testu.

Proszę jednak zwrócić uwagę na portale, które obiecują prowadzić badania za niską cenę, ale nie podają informacji, czy i z jakim laboratorium współpracują. Jeśli kuszą Cię niskie ceny, przynajmniej sprawdź je przed przelewem środków!

Testy pcr czy mogę kupić test antygenowy w supermarkecie lub aptece?

W ostatnich miesiącach testy antygenowe pojawiły się również w sklepach i aptekach. Kosztują około 40-50 zł i bez problemu zrobimy je w domu. Niestety taki test w żaden sposób nie pomoże nam przekroczyć granicy ani uchronić nas od izolacji po powrocie do Polski. Wszystkie testy do celów podróży, niezależnie od rodzaju, muszą być przeprowadzane przez profesjonalne laboratoria.

Przed wejściem na pokład lub w trakcie tranzytu musimy okazać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu. Mogą one być wydawane tylko przez instytucje medyczne, zwróćcie uwagę, żeby na teście były wszystkie istotne informacje. Niestety tego typu test wykonywany w laboratorium jest zawsze droższy niż test zakupiony w supermarkecie.test covid

Covid 19. Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy również pamiętać o wydrukowaniu certyfikatu. Chociaż wersja mobilna jest akceptowana w większości krajów/regionów, wersja drukowana zdecydowanie nie jest emitowana, więc warto ją mieć dla spokoju ducha.

Należy również pamiętać, że są jeszcze miejsca, w których vouchery elektroniczne nie są brane pod uwagę. Tak jest na przykład w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dzieci poniżej 12 roku życia

Podróżowanie po Europie wciąż wiąże się z koniecznością przedstawiania ujemnych testów na obecność koronawirusa. Zazwyczaj zwolnione są z tego małe dzieci, ale nie ma jednolitych reguł. Do Chorwacji bez badania wjadą dzieci do 12 lat, a do Grecji – do 5 lat. Test na covid 19. Wymagany jest negatywnego wyniku testu.

Od 1 lipca we wszystkich państwach Unii Europejskiej ma działać Unijny Certyfikat Covid, który ułatwi podróżowanie po Europie. Zaświadczenie, mające formę elektroniczną lub papierową, będzie zawierać kod QR potwierdzający zaszczepienie przeciwko Covid-19, wynik testu na obecność koronawirusa lub przebycie infekcji. Polska jest jednym z siedmiu państw Unii, które już wydają i honorują ten certyfikat.

 

Aktualne informacje covid 19

wykonania testuOd 1 lipca dokumentem potwierdzającym szczepienie lub ozdrowienie będzie Unijny Certyfikat COVID. Unijny Certyfikat COVID to oficjalna nazwa dokumentu, potocznie nazywanego paszportem covidowym lub zielonym paszportem, paszportem szczepiennym, zielonym certyfikatem, cyfrowym certyfikatem, unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID‐19.

Jest oficjalnym dokumentem w Unii Europejskiej ułatwiającym podróżowanie:

  • osobom zaszczepionym przeciwko COVID-19, gdy od podania pełnej dawki minęło co najmniej 14 dni;
  • ozdrowieńcom, którzy zakończyli izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy (potwierdzoną w Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP lub mObywatel).

Unijny Certyfikat COVID zawiera niezbędne i najważniejsze informacje, takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, państwo członkowskie wydające certyfikat i niepowtarzalny identyfikator certyfikatu. Dzięki kodowi QR jest łatwy do zweryfikowania i ważny we wszystkich krajach UE.

Zwolnione z obowiązku testu są osoby, które spełniają jeden z warunków:testu zwolnione są dzieci

    • posiadają zaświadczenie przyjęcia pełnego cyklu szczepienia na COVID-19 w j. angielskim (szczepionką dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej), jeśli od ostatniej dawki minęło co najmniej 14 dni.Unijny Certyfikat Covid jest honorowany.
    • przeszły COVID-19 i od pierwszego pozytywnego wyniku testu antygenowego lub RT-PCR minęło nie mniej niż 30 i nie więcej niż 180 dni. Unijny Certyfikat Covid jest honorowany (prosimy zwrócić uwagę na pola „Certificate Valid From” oraz „Code validity”).

Dzieci do lat 12 są zwolnione z obowiązku testu.

Powiązane artykuły