Home Podróże Leave no trace

Leave no trace

by Agata Kubiak

Leave no trace, czyli sposób na połączenie przyjemności zwiedzania z dbaniem o czystość środowiska.

Okres społecznej izolacji spowodowany pandemią jest bez wątpienia czasem, kiedy nawet największy introwertyk przestaje ubóstwiać chwile spędzone w samotności. Duża część społeczeństwa przeniosła niemal całe swoje życie do sieci.

Zarabiamy   na życie zdalnie, zamawiamy zakupy z dostawą do domu, a czas wolny zajmują nam najczęściej rozrywki elektroniczne i rozmowy za pomocą komunikatorów społecznościowych.

Czy istnieje więc obecnie coś bardziej ekscytującego  niż spędzanie czasu na łonie natury? Coś nam podpowiada, że podobnie jak my pokiwaliście właśnie głową przecząco. Wiosna za pasem, czas więc pomyśleć o pierwszych wypadach w plener.

Przygotowaliśmy dla Was sposób na to, jak powiązać przyjemne piesze wędrówki z odpowiedzialnością za przyrodę.

Czym jest ruch Leave no trace?

Leave no trace to wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych  program edukacyjny promujący świadomą i odpowiedzialną turystykę w plenerze. Nie chodzi tu tylko o wspinaczki górskie, czy biwakowanie       nad jeziorem.

Filozofia ta ma swoje zastosowanie gdy mówimy o każdym  możliwym sposobie i pomyśle na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.  Nie ma więc znaczenia, czy idziemy do lasu    na grzyby,    czy zwiedzamy starówkę w jednym z największych miast. Zamysł jest bardzo uniwersalny i można dopasować go do każdej z aktywności poza domem.

Leave no trace to

w praktyce 7 zasad, których przestrzeganie zaczyna się jeszcze przed wyjściem z domu, a kończy na propagowaniu dobrych zachowań innym po powrocie z wycieczki. Oto one:

  1. Zaplanuj podróż z wyprzedzeniem i odpowiednio się do niej przygotuj
  2. Trzymaj się trasy i biwakuj w udostępnionych do tego celu miejscach
  3. Zabierz ze sobą swoje śmieci
  4. Pozostaw otoczenie w nienaruszonym stanie
  5. Ograniczaj rozpalanie ognisk, a jeśli jest to konieczne to rozpalaj je w miejscu, w którym ktoś to już wcześniej zrobił
  6. Nie ingeruj w środowisko, w którym żyją zwierzęta
  7. Pamiętaj o pozostałych turystach 

Leave no trace

Nie chodzi o zacieranie po sobie śladów, a o to, by ich nie pozostawić

W szeroko rozumianej filozofii  Leave no trace nie chodzi o ślepe przestrzeganie 7 zasad niczym prawa po to, by nie dostać mandatu. Zdecydowanie bardziej zasadne jest tutaj świadome wyrabianie w sobie nawyków, na których skorzystamy wszyscy.

Kluczem do sukcesu jest przygotowanie się do plenerowej wycieczki, zanim ją rozpoczniemy. Sprawdzenie planu lasu, punktów gastronomicznych w okolicach zabytków czy odpowiednie spakowanie plecaka. Są to czynności konieczne, by móc myśleć o wyjściu z domu. Pamiętajmy jednak, by ,,spontanicznie” nie odbiegać od planu, który sobie wyznaczyliśmy. Zbieranie śmieci nigdy nie byłoby konieczne gdyby nie brak wyobraźni osób, które je zostawiają. Wystarczy przecież zaopatrzyć się w torebkę foliową na papierki, a wodę zabrać, wlać w bidon.

Każda wyprawa na łono natury to także reflekcje dotyczące niezwykłości krajobrazu, flory i fauny. Nie niszczmy świata zwierząt ingerowaniem w ich teren. Można by rzec, iż to my jesteśmy tymczasowym gościem w ich domach. Hałasowanie lub rozpalanie ognisk w nieodpowiednim miejscu nie sprzyja im w spokojnym zamieszkiwaniu parków narodowych czy szlaków górskich.  Ruch LNT to korzystanie z dobrodziejstw przyrody w zgodzie z otoczeniem.

Aspektem, o którym nie sposób nie wspomnieć jest szacunek dla innych turystów.  Deptanie roślinności albo załatwianie potrzeb fizjologicznych w plenerze jest wręcz obrzydliwe. Podstawowym założeniem ruchu, o którym mówimy jest korzystanie ze szlaków turystycznych w przeświadczeniu, że są one dobrem wspólnym. Warto więc chodzić gęsiego lub (gdy wymaga tego sytuacja) ominąć przeszkodę w postaci rośliny i przejść inną ścieżką.

Warto dawać dobry przykład innym

Leave no traceNic nie będzie utrwalane w naszej świadomości zbyt dobrze, jeśli nie będziemy o tym opowiadać i zarażać innych. Już sama wzmianka w przestrzeganiu tych zasad w mediach społecznościowych potrafi zdziałać cuda. Dobrym patentem będzie tutaj na przykład opublikowanie zdjęcia przed leśnym biwakiem, w trakcie oraz po. Będzie to oddziaływać na wyobraźnię innych i uczulać ich na to, że zawsze trzeba po sobie posprzątać.  Zebrałeś śmieci leżące na leśnej drodze, po której szedłeś – pokaż je znajomym.

Czyste środowisko to nasza wspólna sprawa i warto o tym pamiętać. Niezależnie od okoliczności, pogody i towarzystwa. By móc cieszyć się dobrodziejstwami natury trzeba być przede wszystkim za nie odpowiedzialnym.

Powiązane artykuły