Home Fitness Picie wody a odchudzanie

Picie wody a odchudzanie

by Agata Kubiak
Picie wody a odchudzanie

Picie wody a odchudzanie. Nie od dziś wiadomo, że ciało ludzkie w dużej mierze składa się z wody. Jest nam ona naprawdę niezbędna do życia. Picie odpowiedniej ilości wody jest istotne także wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia.

niegazowaną wodę mineralnąSporo osób zastanawia się także nad tym, jaki jest związek picia wody z odchudzaniem. Jeśli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jak dużo płynów należy wypijać będąc na diecie.

Warto byłoby też zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób sprawdza się nawodnienie organizmu.

Czy picie wody odchudza?

pić wodęWiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, czy picie wody odchudza. Oczywiście samo wypijanie wody nie zagwarantuje nam sukcesu.

Niemniej jednak, faktem jest to, iż picie dużych ilości płynów odchudzanie ułatwia. Woda pozwala bowiem przyśpieszyć przemianę materii, co okazuje się niesamowicie istotne z punktu widzenia walki z nadprogramowymi kilogramami.

Jeśli więc zamierzamy schudnąć, nie dopuszczajmy do odwodnienia. W przeciwnym bowiem razie, niesamowicie ciężko będzie nam zmniejszyć wwypiciu zimnej wodyagę swojego ciała.

Zapotrzebowanie na wodę w czasie odchudzania

Co do zasady, przyjmuje się że każdy z nas powinien wypijać co najmniej półtora litra płynów dziennie.

Większość powinna stanowić rzecz jasna woda, najlepiej mineralna niegazowana. W niektórych okolicznościach powinno się jednak zwiększać podaż płynów. Należy to robić między innymi w trakcie upałów, ale na tym nie koniec.picie wody pomaga

Zwiększoną ilość wody trzeba wypijać także wtedy, gdy się odchudzamy. Jeśli więc zależy nam na utracie zbędnych kilogramów, warto byłoby postarać się o wypijanie dwóch litrów wody w ciągu dnia. Wówczas nasz metabolizm zostanie w znaczącym stopniu przyśpieszony.

Jak sprawdzić nawodnienie organizmu?

pić wodę gazowanąNie każdy zdaje sobie sprawę z tego, w jaki sposób sprawdzić nawodnienie swojego organizmu. Na szczęście, istnieje kilka prostych metod, dzięki czemu możemy dowiedzieć się tego, czy nie wypijamy zbyt małej ilości płynów.

Na pewno warto zwrócić swoją uwagę na kolor moczu. Jeśli jego barwa jest intensywnie żółta, z dużym prawdopodobieństwem jesteśmy odwodnieni. O prawidłowo nawodnionym organizmie świadczy niemalże przezroczysty mocz. Jeśli dokonujemy obserwacji koloru swojego moczu, najlepiej robić to w ciągu dnia.jaką wodę pić

Rano, po nocy, mocz jest bowiem zdecydowanie ciemniejszy i jest to w stu procentach naturalne. Warto także przyjrzeć się swojej skórze. Cellulit wodny oraz zatrzymywanie wody w organizmie to dowód na odwodnienie.

Jeśli zbyt rzadko sięgamy po wodę, zaczyna się ona gromadzić w przestrzeniach międzykomórkowych.

Jeżeli chcemy sprawdzić, czy nasz organizm jest odpowiednio nawodniony, powinniśmy zwrócić także uwagę na to, czy nasza cera nie jest sucha. Łuszcząca się, podrażniona cera może stanowić dowód na to, że nie wypijamy właściwej ilości wody. Dobrze byłoby zmienić to jak najszybciej.

Ile pić wody dziennie?

wodę gazowanąPrzyjmuje się, że każdy z nas powinien wypijać przynajmniej półtora litra płynów dziennie. W lecie warto jednak tę ilość płynów zwiększyć. Jest to szczególnie istotne w okresie upałów, gdy nasza skóra intensywnie się poci.

Wiele zależy również od tego, co jemy. Jeżeli sięgamy po soczyste owoce, takie jak arbuz czy pomarańcze, nasze zapotrzebowanie na wodę może być mniejsze. Niesamowicie istotne jest to, aby obserwować swój organizm.

nadmiar wodyJeśli nie będzie on zdradzał skutków odwodnienia, najprawdopodobniej pijemy wystarczającą ilość wody. Wielu osobom ciężko pamiętać o piciu wody, zwłaszcza jeśli nie odczuwają one intensywnego pragnienia. Dobrze jest więc korzystać z różnych aplikacji, które ułatwiają kontrolę nad piciem wody.

Zdecydowana większość z nich jest darmowa. Niesamowicie ważne jest także i to, aby popijać wodę małymi łyczkami w ciągu dnia. szybsze spalanie tkanki tłuszczowejWówczas uda nam się nawodnić cały swój organizm. Jednorazowe wypicie dużych ilości wody nie przyniesie nam bowiem zbyt wiele pożytku.

Szybko tę wodę utracimy, zazwyczaj w postaci moczu. Sporo osób odchudzających się, dba również o systematyczne treningi. Jeżeli więc wykonujemy regularne ćwiczenia fizyczne, dobrze byłoby zadbać o wypijanie większych ilości wody.

woda mineralnaW trakcie treningu, zwłaszcza cardio, intensywnie się pocimy. Dotyczy to zdecydowanej większości z nas.

Warto więc na bieżąco uzupełniać płyny w trakcie ćwiczeń. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nadrobimy straty. 

Właściwości oczyszczające

woda gazowanaJeżeli prowadzimy dietę odchudzającą, naszym celem powinna być nie tylko utrata zbędnej tkanki tłuszczowej, ale również oczyszczenie organizmu z nagromadzonych w nim toksyn.

W tym wszystkim pomoże nam właśnie woda. Dzięki niej można oczyścić wątrobę, która u osób z nadwagą jest zazwyczaj stłuszczona. Woda pozwoli także zredukować tak zwany wodny cellulit.

Nie sposób nie zauważyć, że właściwości oczyszczające wody pozytywnie przekładają się także na wygląd naszej skóry, włosów oraz paznokci. 

Hamowanie głodu

czysta wodaNie od dziś wiadomo także, że woda pomaga nam nieco oszukać głód, co przydaje nam się w szczególności na diecie. Dlaczego tak się dzieje?

Przede wszystkim dlatego, że duże ilości wody wypełniają żołądek, co z kolei prowadzi do pojawienia się uczucia sytości. Jeśli zależy nam na utracie nadprogramowych kilogramów, dobrze byłoby wypijać co najmniej pół szklanki wody przed każdym posiłkiem. Wówczas bez wątpienia uda nam się nieco oszukać żołądek i mniej zjeść.

To z kolei, pozytywnie przełoży się na walkę z nadwagą czy otyłością. Nie należy jednak podejmować prób zastąpienia wodą posiłków. Głodzenie się to prosta droga do tak zwanego efektu jo-jo. 

Przyspieszenie metabolizmu

Picie odpowiednich ilości wody może pomóc w przyśpieszeniu metabolizmu. To z kolei pozytywnie przełoży się na utratę kilogramów. Im sprawniejszy metabolizm, tym mniejszy mamy również problem z zaparciami, które nierzadko dokuczają osobom borykającym się z nadwagą.

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że woda raczej nam nie pomoże, jeśli będziemy sięgać po zbyt kaloryczne dania. Kluczem do sukcesu jest dbanie zarówno o nawodnienie organizmu, jak i o właściwie zbilansowaną dietę. 

Powiązane artykuły