Home Moda Bransoletka na nogę – skąd pochodzi i kiedy stała się tak popularna?

Bransoletka na nogę – skąd pochodzi i kiedy stała się tak popularna?

by Agata Kubiak
Bransoletka na nogę

Bransoletki na nogę powstały wcześniej niż pismo i zdobiły okolice damskich kostek od przynajmniej 8000 lat. Tyle liczy sobie najstarsza zachowana bransoletka na kostkę. Skąd się wzięły, jak wyglądały dawniej, a jak wyglądają dziś? Dlaczego stały się tak popularne i z czego są wykonywane? Gdzie można je kupić?

Bransoletka na nogę: pochodzenie i symbolika

Symbolika współczesna określonych typów biżuterii znacząco różni się od tej, która panowała w czasach prahistorycznych, antycznych czy nawet średniowiecznych. Była także zależna od regionu, w którym bransoletki noszono na nogach.

Starożytny Sumer i Egipt były miejscami, w których owa biżuteria miała znaczenie szczególne. Na nogach bransoletki nosiły kobiety, które zostały wydane za mąż lub szukały partnera, z którym mogłyby wziąć ślub. Im piękniejsza bransoletka, im droższy i rzadszy kruszec, z którego została wykonana, tym większy prestiż kobiety, która ją nosiła. Bransoletka informowała o statusie materialnym męża kobiety. Mniej zamożni mężczyźni kupowali swoim żonom bransoletki ze srebra lub mniej szlachetnych materiałów.

Bransoletki na nogę były i nadal pozostają bardzo popularne w Indiach. Antyczna literatura pochodząca z tego regionu opisuje niezwykle poetyckim językiem zakochanego mężczyznę, który uległ wdziękom kobiety noszącej bransoletkę w okolicach kostki. Stała się więc ona symbolem wielkiej miłości, gorącego uczucia i piękna.

Popularność bransoletek na nogę współcześnie

Moda na bransoletki noszone w okolicach kostki pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w latach 50 XX wieku. W Polsce natomiast szczyt ich popularności przypada na pierwszą dekadę XXI wieku. Dziś być może nie są tak popularne, jak niegdyś, jednak stanowią bardzo subtelny rodzaj biżuterii, niezwykle kobiecy, a także estetycznie wykonany.

Obecne bransoletki na nogę są produkowane z najróżniejszych materiałów, a więc:

  • złota;
  • srebra;
  • platyny;
  • stali;
  • drewna;
  • materiałów syntetycznych i półsyntetycznych.

Producenci często ozdabiają bransoletki dodatkowymi kamieniami szlachetnymi i to nie tylko diamentami! Wytwórcy biżuterii używają także opali czy szmaragdów i szafirów, a także wielu innych. Wszystko po to, by z bransoletki na nogę wydobyć zachwycającą estetykę i nieprzemijające piękno.

Budowa bransoletek na nogę zależy od ich rodzaju. Wyjątkowo popularne w ostatnich latach stały się tak zwane celebrytki, a więc bransoletki na nogę na bardzo cienkim łańcuszku, który jest bardzo subtelnym, delikatnym dodatkiem, a jego siła bierze się z minimalizmu. Obręcze i półobręcze również są często spotykane, natomiast misterne bransoletki z wieloma dodatkami, przebiegające przez całą stopę i kończącą się na dużym palcu spotyka się rzadziej. Ten typ bransoletek na nogę kojarzy się wielu z kulturą indyjską bądź romską i nie bez przyczyny. Kobiety pochodzące z tych kręgów kulturowych noszą często na obu stopach, nie tylko podczas tańca, misterne bransoletki w okolicach kostek i całych stóp.

Powrót do materiałów naturalnych również jest zauważalny. Bransoletki ze sznureczków z ozdobami z małych muszelek lub nieszlachetnych, ale estetycznie obrobionych kamyczków, bransoletki wyplatane, z koralikami to tylko niektóre z przykładów.

Bransoletki na nogę stanowią odpowiednik biżuterii noszonej na nadgarstku. Zdecydowanie częściej widuje się je na kostkach i stopach pań, a także w ciepłych miesiącach wiosennych i letnich. Stanowią uzupełnienie wielu stylizacji codziennych, świetnie prezentują się w towarzystwie ubrań eleganckich i nie wyjdą z mody tak, jak przez ostatnie osiem tysięcy lat.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Marko.

 

Powiązane artykuły