Home Moda Płytka paznokcia jak ją odbudować

Płytka paznokcia jak ją odbudować

by Agata Kubiak
Płytka paznokcia

Płytka paznokcia to twarda, najczęściej narażona na uszkodzenia wierzchnia warstwa paznokcia. Płytka paznokcia zbudowana jest z trzech warstw, a ich dobra kondycja wpływa na wygląd naszych paznokci. Zdrowa i zadbana płytka paznokcia jest lśniąca i gładka o lekko różowym zabarwieniu.

macierz paznokciaNiestety w wyniku nieprawidłowej diety, uszkodzeń mechanicznych czy długotrwałego noszenia hybryd, płytka paznokcia może ulec zniszczeniu.

Objawia się to bardzo cienkimi paznokciami, które są podatne na złamania, a ponadto są one niezwykle wrażliwe i suche.

Jeżeli obserwujesz jakiekolwiek niepokojące zmiany na płytkach swoich paznokci, konieczne jest znalezienie przyczyny tego zjawiska oraz szybka interwencja w celu naprawy uszkodzonej płytki. Jakie są skuteczne sposoby na walkę z osłabioną płytką paznokcia? 

Jak odbudować płytę paznokcia – o czym warto pamiętać

wolny brzeg paznokciaSchludne i twarde paznokcie to wizytówka każdej dbającej o siebie kobiety. Gdy nasze paznokcie są w dobrej kondycji, są zdecydowanie mniej podatne na złamania i uszkodzenia mechaniczne, na przykład w wyniku codziennych prac domowych czy wykonywanego zawodu.

Osłabiona i cienka płytka paznokcia w większości przypadków jest wynikiem długotrwałego malowania paznokci lakierami hybrydowymi.

zdrowa płytka paznokcia Warto wspomnieć, że zjawisko słabych paznokci obserwuje się nie tylko u kobiet, które korzystają z usług niedoświadczonych manicurzystek, ale także osób uczulonych na lakiery hybrydowe.

Bardzo często po zdjęciu hybryd czy paznokci żelowych, płytka staje się bardzo cienka i łamliwa, co z kolei sprawia, że chcąc mieć piękne paznokcie, kobiety ponownie decydują się na hybrydy nakładane na zniszczone paznokcie.

łożysko paznokciaJest to zdecydowanie błędne koło, które sprawia, że paznokcie nie mają możliwości się odbudować i zregenerować.

Chcąc odbudować swoją płytkę paznokci, należy pamiętać, że trzeba zadbać o nie nie tylko od zewnątrz, ale i wewnątrz.

Niewiele osób wie, że osłabione paznokcie mogą być efektem nieprawidłowej diety ubogiej w witaminy.

Inną przyczyną jest wykonywany zawód, który wiąże się z częstym kontaktem dłoni ze środkami drażniącymi, mogącymi osłabiać paznokcie pomimo noszenia ochronnych rękawiczek.

Jak odbudować płytkę paznokcia – pamiętaj o diecie

nasady paznokciaZaraz obok paznokci żelowych oraz hybryd to niewłaściwy tryb życia, a dokładniej uboga w witaminy i minerały dieta, jest powodem pogorszenia kondycji płytki paznokci.

Jadłospis, który bazuje na przetworzonym pożywieniu, którego głównym składnikiem są cukry proste czy utwardzone tłuszcze, nie dostarcza nam wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

Skutkuje to niedoborem witamin z grupy B, witaminy A, E, krzemu, cynku czy biotyny, których odpowiednia ilość w diecie przyczynia się do prawidłowego stanu paznokci, ale także skóry oraz włosów.

Nie od dziś wiadomo, że jakość spożywanych przez nas produktów przekłada się na nasz wygląd. 

widoczna część paznokciaJeżeli obserwujesz osłabienie swoich paznokci, a szczególnie pogorszenie wyglądu płytki paznokcia, przede wszystkim przypatrz się swojej diecie.

Warto wdrożyć do swojego jadłospisu warzywa, które nie dość, że są niskokaloryczne i sycą na długie godziny, to są prawdziwą kopalnią wszystkich niezbędnych witamin i minerałów.

Jeżeli jednak twoja dieta jest zróżnicowana i bogata w produkty zaliczane do zdrowych i odżywczych, pomocna może okazać się suplementacja.

Na rynku dostępne są suplementy, których działanie skupia się na poprawie wyglądu skóry, włosów, a także na odbudowaniu płytki paznokci. 

Jak odbudować płytkę paznokcia od zewnątrz

wygląd paznokciWiesz już, że dieta jest podstawowym elementem walki o odbudowę płytki paznokcia.

W sytuacji, kiedy pomimo zmiany diety i trybu życia, paznokcie wciąż są osłabione i cienkie, należy zacząć walkę także od zewnątrz.

Jest to zalecane także w sytuacji, kiedy chcemy szybciej zauważyć efekty starań o odbudowę płytki paznokcia. Jak odbudować płytkę paznokcia od zewnątrz?

Przede wszystkim z pomocą przychodzą wszelkie odżywki do paznokci, które w swoim składzie posiadają składniki aktywne odpowiedzialne za wzmocnienie płytki.

uszkodzić macierz paznokcia Tego typu produkty zazwyczaj są bezbarwne, więc mogą być stosowane także przez kobiety, których zawód nie dopuszcza posiadania pomalowanych paznokci.

Zadaniem odżywek do paznokci jest pokrycie ich cienką warstwą preparatu, mającego na celu stworzenie ochronnej warstwy, chroniącej przed uszkodzeniami mechanicznymi i łamaniem paznokci.

Producenci odżywek dedykowanych do odbudowy płytki paznokcia zalecają codzienne pokrywanie jej kolejną warstwą produktu, co znacząco zwiększa skuteczność kosmetyku.

budowa paznokciaInną metodą dbania od zewnątrz o swoje paznokcie, jest stosowanie naturalnego olejku rycynowego, który oprócz tego, że przyspiesza wzrost paznokci, to dodatkowo wygładza ich powierzchnie i znacząco je wzmacnia.

Zamiast niego można zastosować także olejek z drzewa herbacianego, który wzmacnia paznokcie po noszeniu hybryd przez regenerację płytki paznokcia i jej wzmocnienie.

Jak odbudować płytkę paznokcia – zrezygnuj z manicure hybrydowego

Po zdjęciu manicure hybrydowego bardzo często można zauważyć znaczne pogorszenie kondycji paznokci. Jest to związane z długotrwałym kontaktem paznokci ze składnikami obecnymi w lakierach hybrydowych.

grubość płytek paznokcia Niektóre kobiety dodatkowo mogą być uczulone na któryś ze składników hybryd, co potęguje zniszczenie płytki paznokcia.

W takich sytuacjach konieczne jest zaprzestania nakładania hybryd na paznokcie, aż do czasu, kiedy paznokcie się zregenerują i wzmocnią.

Najgorszym pomysłem jest wykonanie manicure hybrydowego na cienkie i zniszczone paznokcie, bo prowadzi to do długotrwałych zniszczeń, a nawet bólu przy kontakcie paznokcia z innymi przedmiotami podczas codziennych obowiązków.budowa płytki paznokcia

Paznokcie, z których zostaje zdjęta hybryda, muszą być traktowane preparatami bogatymi w składniki odżywcze, pozwalającymi przyspieszyć odbudowę płytki paznokcia.

Dopiero w sytuacji, kiedy paznokcie wrócą do swojego stanu sprzed stosowaniem hybryd, można ponownie nakładać na nie lakiery hybrydowe.

Zdjęcie lakieru z paznokci powinno zawsze odbywać się w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, gdzie manicurzystka umiejętnie usunie stary lakier frezarką, a nie wysuszającym acetonem. 

Powiązane artykuły