Home Moda Książka jako remedium na stres i źródło potrzebnej motywacji w czasie globalnej pandemii

Książka jako remedium na stres i źródło potrzebnej motywacji w czasie globalnej pandemii

by Agata Kubiak
książka

Książka jako remedium na stres i źródło potrzebnej motywacji w czasie globalnej pandemii

Książka w walce z  tajemniczym wirusem, który przedostał się do Europy, w tym do Polski wywrócił do góry nogami naszą poukładaną rzeczywistość. Kolejno wprowadzane ograniczenia wymusiły na pracodawcach oddelegowanie części pracowników do wykonywania prac zdalnie, a uczniów uziemiły w domach. Lęk o dotychczasowe miejsce pracy i ograniczony kontakt z innymi ludźmi stał się źródłem stresu. Jak lockdown wpływa na naszą psychikę? Jak można zadbać o komfort psychiczny swój i dzieci? Jak przekuć długotrwałą alienację w sukces? Skąd czerpać siłę do przetrwania zarazy? Zostań tu przez chwilkę, a nie pożałujesz poświęconego czasu.

 

Ujemny bilans trwającej pandemii

 

Wszyscy ponosimy cenę za walkę z wirusem Sars-CoV19.  Nasze życie zmieniło się o 180 stopni, odkąd pojawiły się w Polsce pierwsze ograniczenia w ramach dążenia ku zażegnania kryzysu. Nie partycypujemy w życiu towarzyskim tak, jak przed rokiem 2020. Kluby i restauracje zamknięte są na cztery spusty. Część firm przerzuciła się na pracę w systemie zdalnym. Kontakt z drugim człowiekiem został zredukowany do absolutnego minimum.

Najgorzej przechodzą to dzieci. Brak kontaktu z rówieśnikami, czy to w szkole, czy na podwórku wpływa ujemnie na ich samopoczucie i rozwój kompetencji społecznych. Życie w ciągłym poczuciu zagrożenia w kombinacji z alienacją sprzyja rozwojowi rozdrażnienia i depresji. Od początku pandemii odnotowano wzrost zachorowań na choroby psychiczne. Skoro wiemy, do czego prowadzi długotrwałe uziemienie w domu, to czas najwyższy podać skuteczne remedium na skutki uboczne długotrwałych obostrzeń.

książka

Książka dobra na wszystko

 

Wypracowaliśmy rozmaite metody radzenia sobie ze stresem. Część z nas rozładowuje negatywne emocje na parkiecie, w siłowni czy w pubie. Niestety nie mamy aktualnie takich możliwości. Rodzi się więc pytanie o to, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami w warunkach domowych. Wiele zależy od nas samych. Jeśli czujemy się dobrze, ogrywając grę na konsoli, proszę bardzo. To bardzo dobra metoda na redukcję stresu. Jeśli chandra przechodzi nam, gdy słuchamy ulubionej muzyki, też nie ma najmniejszych przeciwwskazań. Istnieje jeden sposób, który szczególnie pomaga nam wyjść z negatywnych stanów emocjonalnych. Sposób ten dedykowany jest zarówno osobom dorosłym, jak i dzieciom.

Wiemy nie od wczoraj, że lektura wciągającej książki pozwala zminimalizować poziom stresu aż o 60%. Czytanie książek pozwala oderwać się od rzeczywistości. Dla zachowania dobrej higieny psychicznej zalecane jest sięgać po interesujące nas tytuły. W tym miejscu warto wspomnieć, by dać sobie spokój z czytaniem gazet, które zawierają praktycznie same toksyczne informacje i książek z zakresu polityki.

 

Książka a rozwój

 

książkaDobra, absorbująca książka nie tylko zmniejsza poziom stresu. Banalnie brzmi stwierdzenie, że aktywne czytelnictwo oddziałuje na wzbogacenie zasobu słów i trening wyobraźni. Świat nauki przebadał procesy zachodzące w ludzkim mózgu w trakcie lektury książek. Otóż neurolodzy dowiedli, iż w trakcie czytania dochodzi do zwiększenia ilości połączeń nerwowych w mózgu. Innymi słowy, regularnie czytając książki, poprawiamy swoją pamięć, koncentrację, umiejętność łączenia faktów i pracujemy nad wyobraźnią. Nadmiar wolnego czasu można więc spożytkować, nadrabiając zaległości w lekturach i dbając tym samym o własny komfort psychiczny. Spokój ducha pozwoli nam przetrwać ten jakże anormalny stan, w którym się znajdujemy.

 

Jak książki wpływają na rozwój dzieci?

 

książkaZdalne nauczanie łączy się z koniecznością przebywania dziecka w domu. Nie jest to pożądany dla jego rozwoju stan. Nasze pociechy potrafią szybko wczuwać się emocje rodziców, a przekazy medialne podkopują ich poczucie bezpieczeństwa. Jak odwrócić ten niekorzystny trend? Książki działają na ludzi niezależnie od ich wieku. Wskazane jest, także w imię dobrze pojętego rozwoju dziecka wspólnie czytać książki i prowadzić na ich temat absorbujące rozmowy.

Lektura dobrej książki pozwoli oderwać się dziecku od problemów zewnętrznych, uspokoić się i rozwinąć. Rozwój jest tu kluczowym hasłem. To właśnie w wieku dziecięcym kształtuje się ludzki mózg. Czytając książki od najmłodszych lat, nasza pociecha będzie bardziej skoncentrowana. To z kolei rzutuje na całą ścieżkę edukacji. Jednym słowem, jeśli drogi rodzicu nie czytałeś dziecku do poduszki, warto odmienić ten trend. Zaprocentuje to w przyszłości. Pandemia jest dobrym czasem na wdrożenie istotnych zmian.

 

Książka i motywacja. Wspólny mianownik?

 

książkaWszyscy znamy uczucie wypalenia zawodowego. Może chcielibyśmy coś zmienić w naszej ścieżce kariery, ale brakowało na to czasu i właściwej motywacji? Znacie zapewne to uczucie braku bodźca zewnętrznego do wprowadzania kluczowych zmian. Brak motywatora może mieć związek zarówno ze sferą zawodową, jak i prywatną. Istnieje czynnik, który może nam dać przysłowiowego kopa. Korzystaliście może z usług trenera personalnego? Sieć pełna jest kanałów prowadzonych przez rozmaitych coachów. Niektórzy z nich popełniają książki motywacyjne. Jeśli w związku z pandemią zmuszona jesteś spędzać mnóstwo czasu w domu i brak Ci właściwej motywacji, zachęcam sięgnąć po książki Anthony Robbinsa.

Pozycja ta może zniechęcić swoimi gabarytami, ale zapewniam Cię, działa. Po jej lekturze nabierzesz chęci, by ruszyć z miejsca i coś zrobić. Chciałabyś założyć blog poświęcony fotografii? Znajdź w sobie niezbędną motywację i zrób to. Książki motywacyjne na pewno Ci w tym pomogą. Chciałabyś podwyższyć swoje kompetencje zawodowe? Proszę bardzo, znajdź motywację do działania i zapisz się na jakiś wartościowy kurs. Izolacja nie musi być pasmem udręk. Dzięki książkom motywacyjnym znajdziesz w sobie siłę i chęci do ruszania spraw, które dotąd leżały odłogiem.

 

Podsumowanie

 

Jeśli szukasz swego źródła mocy, by przetrwać jakoś tę pandemię i nie oszaleć, skieruj swą uwagę na książki. Dzięki nim zredukujesz poziom stresu i poprawisz koncentrację. Oderwiesz się od prozy życia i zyskasz motywację do podjęcia działań, na które dotąd nie miałaś siły. Jeśli jesteś rodzicem, spożytkuj ten czas właściwie. Wszczep w dziecku zamiłowanie do czytania. W ten sposób wpłyniesz pozytywnie na jego dalszy rozwój i zacieśnisz więzy wewnątrz rodzinne.

Powiązane artykuły