Naturalny miód pszczeli można wykorzystać na wiele sposobów. Najbardziej popularne są zastosowania kulinarne – stosowanie miodu w kuchni zupełnie zmienia smak nawet najczęściej gotowanych potraw a niektórych dań nie sposób przygotować bez tego złocistego dodatku. Do czego jeszcze można użyć miodu oprócz zaskoczenia gości niezwykłym smakiem wielu dań? Produkt pracy pszczelego roju to produkt tak uniwersalny, że z powodzeniem zastąpi niejedną rzecz w Twoim domu! Przekonaj się, które z nich można zastąpić miodem!
Miód w domowej kosmetyczce
Miód pszczeli to doskonały substytut dla wielu produktów kosmetycznych. Stosowanie go zamiast kosztownych preparatów kosmetycznych jest nie tylko tańsze, ale też w 100% w zgodzie z naturą. Niestety, niewiele osób wie, jak szerokie spektrum zastosowań kosmetycznych ma miód. Postaw na naturalny miód prosto z ula, który poprawi jakość Twojej cery, kondycję włosów i nie tylko!
Miód jako… mydło
To chyba jedno z najbardziej nietypowych zastosowań miodu. Miód może być używany zamiast mydła jako środek myjący – wystarczy niewielką ilość miodu nałożyć na skórę wilgotnymi dłońmi. Chociaż mycie się miodem może wydawać się dość dużym ekscentryzmem, osobom z problemami takimi, jak atopowe zapalenie skóry, trądzik czy inne tego typu schorzenia miód może naprawdę pomóc. Dzięki swoim antybakteryjnym i przeciwzapalnym właściwościom miód pszczeli może być używany nawet przez osoby ze skłonnościami do alergii i wysypek. Stosowanie miodu łagodzi zmiany skórne. W przeciwieństwie do niektórych środków myjących miód nie wysusza skóry a wręcz przeciwnie – głęboko ją nawilża. Do przemywania wykorzystywana jest też woda miodowa, czyli po prostu roztwór miodu w wodzie.
Miód jako… maseczka
Dzięki swoim głęboko nawilżającym właściwościom miód znajduje zastosowanie jako naturalna maseczka do twarzy i nie tylko. Na rynku kosmetycznym jest wiele tego typu produktów, które wykorzystują nawilżające działanie miodu. Dlaczego nie spróbować z samym miodem? Wystarczy nałożyć płynny miód na twarz lub kilka łyżek miodu wymieszać np. z olejem kokosowym. Taką miksturę można wykorzystać nie tylko do twarzy, ale także jako maseczka wzmacniająca na włosy – skuteczna szczególnie przy rozdwajających się końcówkach.
Miód jako… peeling
Naturalny miodowy peeling do twarzy to kolejna kosmetyczna propozycja z użyciem miodu. Aby zrobić domowy peeling wystarczy wymieszać miód z sodą oczyszczoną albo z fusami z kawy. To naturalna regeneracja skóry, która zupełnie Cię zaskoczy!
Miód jako… krem
Miód wspomaga regenerację skóry, ale ma też i wiele innych właściwości – m.in. sprawia, że koloryt jest bardziej wyrównany a skóra wygląda rześko i promiennie. Ma też właściwości wygładzające. Z tego powodu można stosować go jako krem do twarzy i ciała – wystarczy posmarować skórę cienką warstwą miodu i w ten sposób można zastąpić kilka kosmetyków jednym naturalnym środkiem – pysznym i pięknie pachnącym miodem prosto z ula.
Miód w domowej apteczce
Naturalny pszczeli przysmak może być stosowany nie tylko jako domowy kosmetyk. Miód nie tylko smakuje, ale też leczy – o jego leczniczych właściwościach wie praktycznie każdy. Znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu przeziębień – dowiedz się, do czego jeszcze wykorzystać miód w domowej apteczce!
Miód jako… naturalny okład
Miód jest znany na całym świecie jako naturalny antybiotyk. Dzięki zawartości enzymów, witamin i aminokwasów jest doskonałym środkiem wspomagającym gojenie się ran – nawet tych trudno gojących się. Może być stosowany nawet przy poważnych alergiach i długotrwałych problemach skórnych – nie podrażnia wrażliwej skóry i łagodzi nawet poważne rany.
Miód jako… środek ułatwiający zasypianie
Ciepła herbata z miodem lub mleko w towarzystwie miodu to świetne remedium na problemy z zasypianiem. Stosowane regularnie na pewno przyniosą zdecydowanie więcej korzyści – sięganie po miód każdego dnia wzmacnia organizm i wspomaga odporność.
Miód jako… środek łagodzący ból gardła
Tak bardzo boli Cię gardło, że nie możesz przełknąć śliny? Miód to idealny produkt do walki z uporczywym bólem gardła. Szybko łagodzi ból, nawilża i zmniejsza obrzęk. Warto wykorzystać jego antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości – w sytuacji, gdy boli gardło miód to jeden ze skuteczniejszych, naturalnych medykamentów.
Miód w kuchni
Miód jako… substancja słodząca przetwory
Uwielbiasz dżemy i konfitury, ale musisz ograniczać cukier? A może po prostu szukasz czegoś nowego i lubisz kulinarne eksperymenty? Miód to substancja, która sprawdza się także przy przygotowywaniu przetworów na zimę. Doskonale zastępuje cukier nie tylko w słodkich przetworach takich, jak dżemy, ale również w sałatkach – np. tych z ogórkami.
Miód jako… składnik napoju izotonicznego
Domowy napój izotoniczny można przygotować w kilka chwil – wystarczy wymieszać miód, cytrynę i szczyptę soli z wodą. Taki izotonie świetnie sprawdzi się zwłaszcza w gorące dni – gdy wypróbujesz nasz przepis na pewno nie będziesz już tak często sięgać po sztucznie słodzone napoje!
Miód jako… środek wspomagający powrót do formy po imprezie
Miód to zastrzyk energii, której możesz potrzebować po całonocnej imprezie. Sprawdza się także w roli naturalnego środka na kaca – dostarcza do organizmu dużo węglowodanów i szybko stawia na nogi.
Artykuł przygotowało Centrum Pszczelarskie Łukasiewicz, sklep pszczelarski zajmujący się sprzedażą sprzętu, akcesoriów i wyrobów pszczelarskich |