Kosmetyki są istotną częścią współczesnego życia. Asortyment produktów jest ogromny, a kreatywność producentów nieograniczona. Jednak wielu konsumentów ma wątpliwości co do stosowania kosmetyków. Obawiają się użytych składników i ich wpływu na organizm.
W kosmetykach stosuje się wiele naturalnych składników, ale trudno wiedzieć, czym one są. Kulturyści stosują wiele naturalnych substancji w celu zwiększenia swoich możliwości sportowych.
Należą do nich aminokwasy, witaminy i enzymy ze źródeł niezwierzęcych. Odkrywanie tych substancji w żywności lub suplementach jest łatwe; znacznie trudniej jest wiedzieć, czego szukać na opakowaniach kosmetyków.
Naturalne składniki mają wiele zalet, gdy są stosowane w kosmetykach. Są łagodniejsze dla skóry i włosów oraz nie powodują alergii ani innych problemów dla użytkowników.
Niektóre naturalne składniki pomagają w chorobach skóry, takich jak trądzik i egzema. Są one szczególnie przydatne dla dzieci, które mają problemy ze skórą. Stosowanie naturalnych składników może również pomóc w poparzeniach słonecznych poprzez zmniejszenie bólu z nimi związanego.
Ponadto niektóre składniki mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które powstrzymują szkodliwe bakterie. Ułatwia to powrót do zdrowia po różnych chorobach skóry, takich jak liszajec czy łuszczyca.
Retinyl Retinoate
Wszystkie retinoidy w produktach kosmetycznych i farmaceutycznych (bo tak nazywamy grupę pochodnych witaminy A) tak naprawdę podążają tą samą drogą. Po nałożeniu na skórę przekształcają się w kwas retinowy, a główna różnica polega na tym, jak daleko muszą przejść, zanim to nastąpi.
Pomiędzy retinolem a kwasem retinowym jest jeszcze jeden krok, retinal. Retinol jest przekształcany w retinal, a retinal w kwas retinowy. W rezultacie retinol potrzebuje więcej czasu, aby osiągnąć swoją docelową postać, a retinaldehyd jest najbliższy kwasowi retinowemu.
Pod względem szybkości działania Retina prowadzi w tym pojedynku ze względu na krótszą drogę do formy docelowej. Efekty pojawiają się szybciej z kosmetykami zawierającymi retinaldehyd, ale są też minusy.
Aldehyd retinowy nie dość, że działa szybciej, to jest silniejszy i bardziej skoncentrowany, dlatego nie powinniśmy porównywać jego stężenia do stężenia retinolu w innym produkcie.
Teoretycznie prowadziłoby to również do większej skłonności do stymulacji, chociaż nie jest to takie proste. Ze względu na krótszą drogę w procesie utleniania i krótszy czas działania na skórę, jest w wielu przypadkach nieco lepiej tolerowany i ma mniej skutków ubocznych. Nie jest to jednak reguła, która dotyczy 100% ceru i myślę, że najlepiej porównać wpływ tych dwóch składników na naszą skórę.
Ceramidy
Ceramid jest ważnym pierwiastkiem wypełniającym przestrzenie międzykomórkowe. Należą do grupy lipidów tworzących naturalną barierę ochronną skóry, zwłaszcza naskórka i jego warstwy rogowej.
Wraz z keratynocytami ceramidy tworzą na skórze nieprzepuszczalną powłokę i dlatego są częściowo odpowiedzialne za elastyczność powierzchniową warstwy naskórka.
Biorą również udział w utrzymaniu homeostazy skóry. Skóra jest nawilżona i miękka w dotyku w dużej mierze dzięki ceramidom.
Gdy ich poziom na skórze ulega zmniejszeniu, natychmiast zauważamy następujące zmiany: utrata elastyczności, poszarzenie cery, uczucie dyskomfortu, pieczenie i napięcie skóry, suchość lub łuszczenie, brak blasku, zwiększone zmarszczki.
Peptydy
Peptydy to związki organiczne powstające w organizmach w wyniku biosyntezy białek. Są to również krótkie łańcuchy wielu aminokwasów, które tworzą większe białka.
Jednak większość peptydów zawartych w kosmetykach czy farmaceutykach nie pochodzi z takich procesów. Zamiast tego są wynikiem syntezy chemicznej w sztucznie stworzonych środowiskach w warunkach laboratoryjnych.
Dobroczynne działanie peptydów polega na tworzeniu specjalnej warstwy ochronnej na powierzchni skóry i włosów, dzięki czemu nie tracą one tak dużo wody i dłużej pozostają silnie nawilżone.
Ta powłoka chroni je również przed żywiołami, dzięki czemu zawsze wyglądają pięknie i zdrowo. Peptydy mają również zdolność wnikania w głąb skóry i włosów. Niektóre z nich (np. lipopeptydy) są w stanie wytworzyć i uzupełnić to, czego brakuje naszemu organizmowi.
Peptyd jest składnikiem, który istnieje w naszym organizmie podobnie jak kwas hialuronowy.
Powstają podczas biosyntezy białek i odpowiadają za różnego rodzaju procesy w naszym organizmie, gdzie pełnią rolę przekaźników lub regulatorów.
Z biegiem czasu ich poziom w skórze spada, a normalna synteza zostaje zakłócona. Gdy nasze ciała się starzeją, ich liczba zmniejsza się gołym okiem. Na szczęście udało nam się spowolnić ten proces i otrzymać peptydy chemicznie.
Jednak peptydy biomimetyczne można otrzymać w drodze syntezy chemicznej, czyli zbudowanej w taki sam sposób, jak peptydy naturalnie występujące w organizmie człowieka.
Otrzymane w ten sposób peptydy „naśladują” „prawdziwe” peptydy i pobudzają naszą skórę do wykonywania swojej pracy, czyli do produkcji nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna i wygląda młodziej.
Te właściwości sprawiają, że peptydy biomimetyczne idealnie nadają się do natychmiastowej profilaktyki drobnych zmarszczek.
Ekstrakty z grzybów
Ganoderma lucidum jest ważnym składnikiem naszych kosmetyków naturalnych. Nasz Naturalny Krem do Twarzy Orientana zawiera ekstrakt z Ganoderma lucidum, który ma cenne właściwości zdrowotne.
Zastanawiasz się, w jakich produktach możesz go znaleźć? Jeśli chcesz, aby Twoja skóra była odpowiednio nawilżona, uelastyczniona i skutecznie odbudowywała skórę w ciągu dnia, naturalnym wegańskim kremem na dzień z ekstraktem z Ganodermy jest odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie.
To ratunek, gdy czujesz, że Twoja skóra potrzebuje zachowania młodości i odpowiedniego sprzymierzeńca. Zawarty w kremie ekstrakt z Ganoderma lucidum pomaga zaakcentować rysy twarzy, przywrócić blask i rozjaśnić cerę, wyrównać koloryt, pozostawiając skórę promienną i promienną przez cały czas. Ten krem do twarzy ma lekki zapach i bardzo przyjemną aksamitną konsystencję, która ułatwia aplikację.