Home Zdrowie Odtruwanie alkoholowe Warszawa – sposób na zatrucie alkoholowe

Odtruwanie alkoholowe Warszawa – sposób na zatrucie alkoholowe

by Agata Kubiak
Odtruwanie alkoholowe

 

Odtrucie alkoholowe stosuje się w przypadku zatrucia alkoholem, które najczęściej spowodowane jest na skutek spożycia zbyt dużej dawki alkoholu. Najczęściej odtruwanie organizmu zaleca się osobom uzależnionym. Odtruwanie organizmu powinno zachodzić w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach. Dla osób, które zmagają się z problemem uzależnienia zaleca się przeprowadzenie detoksu pod kontrolą lekarza w warunkach szpitalnych. Osoby, które spożywają alkohol nieregularnie i okazjonalnie np. podczas imprezy, mogą przeprowadzić odtruwanie alkoholowe Warszawa w warunkach domowych.

Odtrucie alkoholowe – co to oznacza?

Głównym celem odtrucia alkoholowego jest oczyszczenie organizmu z nagromadzonych toksyn. Odtrucie organizmu często zwane również detoksem to proces, który ma za zadanie usunąć resztki alkoholu z organizmu pacjenta. Kolejnym celem odtruwania organizmu jest przywrócenie prawidłowej gospodarki elektrolitowej organizmu, która została zaburzona na skutek nadmiernego spożycia alkoholu. Spożywanie alkoholu zaburza gospodarkę elektrolitową, odpowiada za szybką utratę wody z organizmu oraz cennych minerałów. To właśnie na skutek tych działań po spożyciu alkoholu możemy odczuwać kaca – organizm domaga się uzupełniania poziomu wody w organizmie oraz niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania minerałów.

Odtrucie alkoholowe pozwala usunąć toksyny z organizmu oraz przywrócić prawidłową gospodarkę wodno – elektrolitową organizmu. Szczególnie ważne jest dla osób, które piją alkohol problemowo. Bardzo często jest to jedyny moment, w którym nie zażywają substancji wysokoprocentowej.

 

Charakterystyczne objawy zatrucia alkoholowego

Zatrucie alkoholowe następuje na skutek spożycia zbyt dużej dawki alkoholu. Nie ma jednej dawki alkoholu dla wszystkich, po której osoba zmaga się z zatruciem alkoholowym. Jego występowanie zależy od ilości i częstotliwości spożywanego alkoholu. Na występowanie zatrucia alkoholowego wpływ mają także takie czynniki jak wiek, płeć, waga oraz kultura. Najczęściej zatrucie alkoholowe mija samoistnie wraz z wydaleniem alkoholu z organizmu. Jednak w ostrym przebiegu jednostka doświadczać może zaburzeń świadomości, utraty pamięci tak zwany “urwany film”, hipotermii na skutek spadku temperatury ciała, której jednostka nie odczuwa pod wpływem alkoholu. Osoba nie jest w stanie kontrolować własnego ciała i zachowania. Zatrucie organizmu może doprowadzić do zaburzeń mowy, śpiączki a nawet do zagrożenia życia jednostki. Przy zatruciu alkoholowym bardzo często występują również wymioty, mdłości, zawroty głowy oraz wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Odtruwanie alkoholowe – różne warianty

Dobór metody odtruwania organizmu zależny jest od tego, czy osoba jest uzależniona od alkoholu czy też nie, a zatrucie alkoholowe jest jednorazowym wybrykiem.

  1. Odtruwanie alkoholowe

Odtruwanie organizmu najczęściej stosowane jest w przypadku osób uzależnionych od alkoholu. Dla bezpieczeństwa osób zmagających się z chorobą alkoholową zaleca się, aby został przeprowadzony w warunkach szpitalnych lub specjalnych ośrodkach, pod ścisłym okiem personelu medycznego, który w każdej chwili może włączyć dodatkowe leczenie mające na celu poprawę zdrowia oraz jego ratowanie w chwilach zagrożenia życia. Odtruwanie alkoholowe odpowiada za usunięcie z organizmu resztek alkoholu oraz substancji toksycznych. Jednak ważne jest również przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym nerek i wątroby, które są bardzo mocno obciążone przez nadmierne spożywanie alkoholu. Zaburzenia powstałe na skutek choroby alkoholowej mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych a nawet śmierci jednostki.

Odtruwanie organizmu trwa zazwyczaj okres około 10 dni. Należy pamiętać, że odtruwanie organizmu nie jest metodą leczenia choroby alkoholowej a jedynie impulsem lub wstępem do dalszej walki z uzależnieniem i nadmiernym spożywaniem alkoholu. Bardzo często, aby móc podjąć terapię leczenia uzależnień w ośrodku najpierw należy przejść odtruwanie alkoholowe. Wzmacnia to proces leczenia oraz pozwala jednostce zobaczyć otaczający ją świat w trzeźwości.

Podczas odtruwania organizmu jednostka może doświadczać dolegliwości takich jak: bóle mięśnie, drgawki, zawroty głowy bóle głowy, kołatanie serca, nudności, wymioty, biegunka, bezsenność, uczucie rozdrażnienia, stany lękowe czy omamy.

Długie spożywanie alkoholu niesie ze sobą negatywne konsekwencje dla organizmu. Nagłe odstawienie substancji wysokoprocentowej bez konsultacji z lekarzem może zagrażać życiu osoby uzależnionej. Lekarz oceniając stan zdrowia pacjenta i stopień jego uzależnienia oraz zatrucia alkoholowego może zlecić wykonanie dodatkowych badań z krwi. Pozwoli to dobrać odpowiednią metodę leczenia wspomagającą proces odtruwania alkoholowego. Dla złagodzenia występujących objawów lekarz może zalecić włączenie leków nasennych lub uspokajających.

  1. Odtruwanie alkoholowe za pomocą kroplówek witaminowych

Odtruwanie alkoholowe za pomocą kroplówek witaminowych to szybki i skuteczny sposób na poradzenie sobie z zatruciem alkoholowym. Metoda ta stosowana jest zazwyczaj u osób, które jednorazowo  spożyły zbyt dużą ilość alkoholu i zmagają się z przykrymi konsekwencjami tego czynu. Kroplówki witaminowe są nieodpowiednie dla osób uzależnionych. Osoby te potrzebują odpowiednich warunków oraz pomocy specjalistów, aby nie sięgać po alkohol przez czas trwania odtruwania alkoholowego. Odtruwanie alkoholowe za pomocą kroplówki witaminowej nie wymaga hospitalizacji. Kroplówki zawierają sól fizjologiczną, glukozę, magnez, potas, witaminę B1 oraz witaminę C.

  1. Odtruwanie alkoholowe w warunkach domowych

Odtruwanie organizmu w warunkach domowych sprawdzi się jedynie u osób, u których zatrucie alkoholowe jest rzadkością i jest spowodowane wypiciem zbyt dużej ilości alkoholu np. na imprezie. Nie jest przeznaczone dla osób uzależnionych od alkoholu. Podczas odbywania detoksu w domu warto nawadniać organizm. Zaleca się spożywanie dużych ilości wody z cytryną, elektrolitów, zielonej herbaty oraz soków z warzyw i owoców.

 

Najczęściej na odtruwanie organizmu z alkoholu, jednostkę kieruje lekarz internista lub psychiatra. Podczas detoksu osoby uzależnionej od alkoholu niezbędna jest obecność psychologa. Jego zadaniem jest ocena gotowości jednostki do podjęcia terapii leczenia uzależnień, wsparcie w momentach trudnych oraz chwilach zwątpienia  oraz pomoc z poradzeniem sobie z napadami lęku oraz obniżonym nastrojem.

Należy pamiętać, że leczenie alkoholizmu w Polsce jest bezpłatne zarówno dla osób ubezpieczonych jak i tych, które ubezpieczenia nie posiadają. Psycholog podczas trwania okresu detoksu może pokierować pacjenta w dalsze miejsca,  w których otrzyma pomoc i odpowiednie narzędzia do walki z chorobą alkoholową.

 

Podsumowując odtruwanie organizmu to okres zaprzestania spożywania alkoholu, w którym organizm zostaje oczyszczony z toksyn i substancji alkoholowych. Głównym celem detoksu jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania gospodarki wodnej oraz elektrolitowej organizmu. Pozwala zadbać o organizm oraz uszkodzone narządy przez nadmierne spożywanie alkoholu.

Powiązane artykuły