Home Zdrowie Smażyć na maśle czy na oleju – fakty i mity

Smażyć na maśle czy na oleju – fakty i mity

by Agata Kubiak
Smażyć na maśle czy na oleju

Decyzja o smażeniu na maśle czy na oleju jest ważna zarówno z punktu widzenia smaku, jak i zdrowia.

Obydwa tłuszcze mają swoje zalety i wady, a różnice między nimi są często przedmiotem debat w kontekście zdrowego żywienia.

 1. masło klarowane Punkt dymienia: Maśło ma niższy punkt dymienia niż większość olejów roślinnych, co oznacza, że zaczyna dymić i rozkładać się w niższych temperaturach. W wyniku tego mogą powstawać szkodliwe wolne rodniki.
 2. Zdrowe tłuszcze: Oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy, są bogate w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są uważane za zdrowsze dla serca niż nasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w maśle.
 3. Smak i aroma: Maśło jest cenione za bogaty smak i aromat, których oleje roślinne często nie posiadają. Jego używanie może zatem wzbogacić smak potraw.
 4. olej palmowyZawartość cholesterolu: Maśło zawiera cholesterol, którego nadmiar jest uznawany za niezdrowy, zwłaszcza dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi. Oleje roślinne zwykle nie zawierają cholesterolu.
 5. Zdolność do smażenia: Niektóre oleje, takie jak olej kokosowy czy olej z orzeszków ziemnych, mają wysoki punkt dymienia, co czyni je lepszym wyborem do smażenia w wysokich temperaturach.
 6. Wpływ na zdrowie: Oleje roślinne są zalecane przez dietetyków jako zdrowsza alternatywa dla masła, ze względu na obniżenie ryzyka chorób serca.
 7. Zastosowanie w kuchni: Maśło jest preferowane w przepisach na ciasta, sosy i potrawy, gdzie jego specyficzny smak jest pożądany, podczas gdy oleje są częściej używane w sałatkach i do smażenia.

 

Smażenie jest niepolecane w ogóle

Smażenie, zwłaszcza na głębokim oleju, jest często odradzane przez specjalistów zdrowia z powodu negatywnych skutków, jakie może mieć na organizm.

Sposób ten polega na gotowaniu żywności w dużej ilości tłuszczu w wysokiej temperaturze, co prowadzi do szeregu niekorzystnych zmian w składzie żywności.

 1. olej sezamowyTworzenie szkodliwych substancji: Podczas smażenia na wysokiej temperaturze powstają szkodliwe związki, takie jak akrylamid, aldehydy czy tłuszcze trans, które są związane z większym ryzykiem wielu chorób, w tym nowotworów, chorób serca i stanów zapalnych.
 2. Utrata wartości odżywczych: Witaminy i składniki mineralne w żywności są niszczone lub rozkładane pod wpływem wysokiej temperatury. Dzieje się to szczególnie w przypadku delikatnych witamin, takich jak witamina C i niektóre witaminy z grupy B.
 3. Zwiększenie kaloryczności: Żywność smażona wchłania tłuszcz, w którym jest gotowana, co znacznie zwiększa jej wartość kaloryczną. Nadmierna kaloryczność posiłków jest czynnikiem przyczyniającym się do otyłości.
 4. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Zmiana struktury tłuszczu: Tłuszcze podgrzewane do wysokich temperatur ulegają utlenianiu i polimeryzacji, co zmienia ich strukturę chemiczną na mniej zdrową. Tłuszcze utlenione mogą przyczyniać się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
 5. Obciążenie układu trawiennego: Ciężkostrawne i tłuste potrawy smażone mogą obciążać układ trawienny, powodując dolegliwości takie jak zgaga, niestrawność czy bóle brzucha.
 6. Zwiększenie poziomu cholesterolu: Smażona żywność często zawiera dużą ilość nasyconych tłuszczów i cholesterolu, co może prowadzić do zwiększenia poziomu złego cholesterolu LDL i obniżenia poziomu dobrego cholesterolu HDL.

Olej słonecznikowy nie jest dobrym wyborem do smażenia

Olej słonecznikowy często nie jest zalecany do smażenia z kilku powodów związanych ze zdrowiem i jego właściwościami chemicznymi.

 1. Niski punkt dymienia: Olej słonecznikowy, zwłaszcza ten nierafinowany, posiada stosunkowo niski punkt dymienia. Oznacza to, że już przy stosunkowo niskich temperaturach zaczyna dymić i uwalniać toksyczne związki, co może prowadzić do powstawania szkodliwych substancji.
 2. tłuszcze zwierzęce Uwalnianie wolnych rodników: Gdy olej słonecznikowy jest podgrzewany do wysokich temperatur, struktura jego tłuszczów ulega zmianie, co prowadzi do tworzenia wolnych rodników. Te niestabilne cząsteczki mogą przyczyniać się do procesów zapalnych w organizmie i uszkadzać komórki.
 3. Zmiana składu kwasów tłuszczowych: Olej słonecznikowy jest bogaty w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są szczególnie wrażliwe na działanie wysokiej temperatury. Smażenie powoduje ich utlenianie, co negatywnie wpływa na jakość tłuszczu i może prowadzić do tworzenia tłuszczów trans, które są szkodliwe dla zdrowia sercowo-naczyniowego.
 4. Obniżenie wartości odżywczych: Podgrzewanie oleju słonecznikowego powoduje degradację witamin i innych składników odżywczych, które mogą być korzystne dla zdrowia.
 5. Alternatywy do smażenia: Zamiast oleju słonecznikowego, do smażenia zaleca się używanie olejów o wyższym punkcie dymienia i lepszej stabilności termicznej, takich jak olej kokosowy, olej rzepakowy czy oliwa z oliwek extra virgin.

Na masełku klarowanym najzdrowiej

Gotowanie na maśle klarowanym, znanym również jako ghee, jest uważane za jedną z zdrowszych opcji przyrządzania potraw, szczególnie w kuchniach, gdzie wysokie temperatury są często stosowane.

Masło klarowane posiada szereg właściwości, które sprawiają, że jest lepszym wyborem niż wiele innych tłuszczów, zwłaszcza przy smażeniu.

 1. oleje nierafinowaneWyższy punkt dymienia: W maśle klarowanym usunięte są białka mleka i inne zanieczyszczenia, co zwiększa jego punkt dymienia do około 250°C (482°F). Dzięki temu jest ono bardziej odporne na wysokie temperatury, co minimalizuje ryzyko wydzielania toksycznych substancji.
 2. Długi okres przechowywania: Stabilność maśła klarowanego jest znacznie większa niż nieprzetworzonego masła. Może być przechowywane przez długie miesiące bez potrzeby chłodzenia, zachowując swoją świeżość i właściwości.
 3. Brak laktozy i kazeiny: Usunięcie związków mlecznych, takich jak laktoza i kazeina, sprawia, że maśło klarowane jest odpowiednie dla osób z nietolerancją laktozy oraz dla tych, którzy chcą unikać białek mleka z różnych przyczyn zdrowotnych.
 4. oliwa extra virgin Zawartość zdrowych tłuszczów: Maśło klarowane jest bogate w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A, E i K, które są korzystne dla zdrowia.
 5. Zachowanie wartości odżywczych potraw: Dzięki wyższemu punktowi dymienia, maśło klarowane lepiej zachowuje wartości odżywcze przygotowywanych potraw, co jest ważne w kontekście zdrowego gotowania.

Ze względu na te właściwości, maśło klarowane jest rekomendowane jako zdrowa alternatywa dla innych tłuszczów używanych do smażenia, pieczenia, czy gotowania.

Jego zastosowanie w kuchni przyczynia się nie tylko do poprawy smaku potraw, ale również wspiera zdrowy styl życia, oferując korzyści związane ze zdrowszym sercem i lepszym trawieniem.

Wybór między smażeniem na maśle a oleju

Wybór między smażeniem na maśle a oleju to częsty dylemat kulinarny, który ma wpływ zarówno na smak potraw, jak i na zdrowie. Obydwa tłuszcze mają swoje zalety i wady, a decyzja zależy od wielu czynników, w tym temperatury smażenia, preferencji smakowych oraz celów zdrowotnych.

 1. substancje szkodliwePunkt dymienia: Maśle przypisuje się niższy punkt dymienia w porównaniu z większością olejów, co oznacza, że zaczyna dymić i rozkładać się w niższych temperaturach, wydzielając potencjalnie szkodliwe substancje. Oleje takie jak olej rzepakowy, słonecznikowy czy sojowy mają wyższe punkty dymienia, co sprawia, że są lepszym wyborem do smażenia w wysokich temperaturach.
 2. Wartości odżywcze: Oleje roślinne, szczególnie te bogate w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy, są często rekomendowane jako zdrowsza opcja. Są one źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które mają korzystny wpływ na serce. Maśło zawiera głównie nasycone kwasy tłuszczowe, które mogą podnosić poziom „złego” cholesterolu LDL.
 3. wolne kwasy tłuszczoweZawartość cholesterolu: Maśle jest źródłem cholesterolu, co może być niepożądane dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi. Oleje roślinne zazwyczaj nie zawierają cholesterolu.
 4. Smak: Maśło jest cenione za swój bogaty smak i aromat, co może znacząco wzbogacić smak potraw. Oleje są zazwyczaj mniej wyraziste w smaku, co sprawia, że nie dominują one nad smakiem głównych składników potraw.
 5. Zdrowotne aspekty smażenia: Smażenie, szczególnie na wysokim ogniu, nie jest zalecane jako metoda gotowania zdrowych posiłków. Bez względu na wybór tłuszczu, długotrwałe smażenie może prowadzić do utraty wartości odżywczych i tworzenia szkodliwych substancji.

Wybór między maślem a olejem powinien być podyktowany nie tylko preferencjami smakowymi, ale także potrzebami zdrowotnymi oraz techniką gotowania.

Dla zdrowszego smażenia zaleca się używanie olejów o wysokim punkcie dymienia, a masło stosować umiarkowanie, szczególnie w potrawach, które nie wymagają wysokich temperatur.

 

Co smażyć na maśle?

Smażenie na maśle jest popularną metodą kulinarną, szczególnie cenioną za dodawanie bogatego smaku i aksamitnej tekstury do różnych potraw. Wiele klasycznych dań kuchni europejskiej wykorzystuje maśle jako kluczowy składnik do smażenia. Oto kilka przykładów potraw, które często są przygotowywane z użyciem masła:

 1. oleju kokosowymPlacki ziemniaczane: Są smażone na maśle, co nadaje im złocistą, chrupiącą skórkę i delikatny, masłowy posmak.
 2. Jajecznica i omlety: Smażone na maśle, uzyskują kremową konsystencję i bogaty smak, co jest kluczowe dla ich delikatnej tekstury.
 3. Ryby, takie jak sole czy pstrągi: Często smażone na maśle, co podkreśla ich delikatny smak i zapobiega przesuszeniu delikatnego mięsa rybiego.
 4. Steki: Smażenie steków na maśle jest popularne w kuchni francuskiej, gdzie maśle dodaje się zioła i czosnek, tworząc aromatyczną glazurę.
 5. Warzywa: Takie jak szparagi, pieczarki czy brukselka, smażone na maśle zyskują głębię smaku i atrakcyjny połysk.
 6. Naleśniki: Smażone na niewielkiej ilości masła, co nadaje im delikatny, masłowy smak i złocisty kolor.
 7. Krewetki i inne owoce morza: Smażenie na maśle pomaga utrzymać ich soczystość, jednocześnie dodając subtelny, bogaty akcent smakowy.

Podczas smażenia na maśle, ważne jest, aby monitorować temperaturę, ponieważ masło ma stosunkowo niski punkt dymienia.

najmniej wielonienasyconych kwasów tłuszczowychOznacza to, że może łatwo się spalić, co wpłynie na smak i wartości odżywcze potrawy.

Dlatego zaleca się stosowanie umiarkowanego ognia i dodawanie maśle w połączeniu z olejem, aby zwiększyć temperaturę dymienia i uniknąć przypalania.

Smażenie na maśle wymaga więc umiejętności i uwagi, ale efekty mogą być wyjątkowo smaczne i zadowalające dla każdego smakosza.

Co smażyć na oleju?

Smażenie na oleju jest szeroko stosowaną techniką kulinarneą, przede wszystkim ze względu na wyższy punkt dymienia olejów w porównaniu do masła. Oto kilka przykładów produktów i potraw, które często są smażone na oleju:

 1. nasyconych kwasów tłuszczowychKotlety schabowe: Często smażone na oleju roślinnym, który umożliwia osiągnięcie chrupiącej, złotej panierki bez ryzyka przypalenia.
 2. Frytki: Ziemniaki smażone na oleju roślinnym, takim jak olej słonecznikowy czy rzepakowy, które są idealne do uzyskania chrupkości i złotego koloru.
 3. Pierś z kurczaka: Smażenie na oleju pozwala na równomierne przygotowanie mięsa bez ryzyka przypalenia, zapewniając soczystość potrawy.
 4. Tempura: Japońskie danie składające się z warzyw i owoców morza obtoczonych w cieście i smażonych na głębokim oleju, co zapewnia lekką i chrupiącą teksturę.
 5. punkt dymienia masła klarowanegoPączki i inne ciasta drożdżowe: Smażone na głębokim oleju, co umożliwia równomierne złocenie i puszystość wewnętrzną.
 6. Falafele: Popularne danie z bliskiego wschodu, smażone na oleju, aby osiągnąć chrupiącą zewnętrzną warstwę i miękkie wnętrze.
 7. Smażone ryby: Takie jak dorsz czy tilapia, smażone na oleju, co zapewnia chrupiącą skórkę, jednocześnie zachowując delikatność mięsa.

Oleje roślinne są zalecane do smażenia ze względu na ich zdolność do pracy w wysokich temperaturach, co jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników bez degradacji oleju.

Ponadto, oleje takie jak oliwa z oliwek extra virgin, choć droższe, są cenione za dodanie dodatkowego smaku do potraw. Wybór odpowiedniego rodzaju oleju zależy od dania oraz pożądanej temperatury i metody smażenia.

Dla zdrowszej opcji zaleca się oleje bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak olej z oliwek czy olej z awokado.

 

Powiązane artykuły