Home Zdrowie Co jeść, aby poprawić pamięć i koncentrację?

Co jeść, aby poprawić pamięć i koncentrację?

by Agata Kubiak
Co jeść, aby poprawić pamięć i koncentrację?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nasz sposób odżywiania się wpływa nie tylko na zdrowie i samopoczucie, ale również na pracę mózgu. Przyczyną problemów z zapamiętywaniem, rozproszenia, nieuwagi, zmęczenia czy braku energii może być dieta zbyt uboga w witaminy i minerały, które wspomagają ten jeden z najważniejszych narządów naszego organizmu. O mózg powinniśmy dbać równie starannie, jak o zęby czy skórę. Wybierając odpowiednie produkty i włączając je do swojej diety, możemy w łatwy sposób poprawić pamięć i wzmocnić koncentrację.

 

Odpowiednia dieta wspomaga pracę mózgu

Wpływ odpowiedniej diety na pracę mózgu jest potwierdzony wieloma badaniami. Składniki odżywcze zawarte w pokarmie uruchamiają mechanizmy, które oddziałują na intelektualne funkcje, na przykład poprawę pamięci i wzmocnienie koncentracji. Dzieje się tak za sprawą produkcji enzymów, hormonów oraz neuroprzekaźników, czyli substancji chemicznych. To właśnie te ostatnie są tak ważne w procesach związanych z pamięcią. Za ich przyczyną możliwe jest przesyłanie sygnałów między neuronami, czyli komórkami nerwowymi, a w konsekwencji kojarzenie, myślenie i zapamiętywanie.

Witaminy i minerały potrzebne dla mózgu

Pewne witaminy i minerały są wyjątkowo ważne dla odpowiedniej pracy mózgu. Włączenie ich do codziennej diety wpłynie nie tylko na poprawę koncentracji i wzmocni pamięć, ale również poprawi samopoczucie i ogólną wytrzymałość organizmu. By poprawić swoją kondycję umysłową oraz sprawność intelektualną warto sięgnąć po:

  • witaminy, szczególnie: B, B1, PP, D, E;
  • minerały, takie jak: magnez, wapń, żelazo, cynk, fosfor i potas.

Warto dodać, że wymienione wyżej witaminy i minerały lepiej i zdrowiej jest pozyskiwać z produktów spożywczych, niż kupować w postaci gotowych suplementów diety.

Co jeść, by poprawić pamięć i koncentrację?

Mózg, by prawidłowo funkcjonować, potrzebuje odpowiednich minerałów i witamin, które pozyskuje z dostarczanego mu pożywienia. Przy wybieraniu i układaniu codziennej diety powinniśmy więc brać pod uwagę właśnie te produkty, które przyczynią się do wzmocnienia pamięci i poprawy koncentracji. Jakie to artykuły?

Orzechy

Świetny wpływ orzechów na wspomaganie pracy mózgu, szczególnie pamięci, jest powszechnie znany i potwierdzony wieloma badaniami. Oprócz tego orzechy wzmacniają serce i procesy poznawcze, a także chronią przed chorobami degeneracyjnymi mózgu, na przykład Alzheimerem. Dostarczają one organizmowi niezbędnych zdrowych tłuszczów, antyoksydantów oraz witaminy E, która dodatkowo spowalnia proces starzenia. Pracę mózgu poprawi spożywanie każdego rodzaju orzechów (laskowe, ziemne, brazylijskie, orzechy nerkowca, makadamia czy pinii), ale szczególnie dobre dla poprawy pamięci będą orzechy włoskie, ponieważ są bogate w kwasy Omega-3.

Kawa

Kofeina i antyoksydanty zawarte w ziarnach kawy posiadają właściwości stymulujące pracę mózgu, a szczególnie poprawiają zdolności koncentracji. Sprawiają, że mózg człowieka jest bardziej czujny, ponieważ blokują wydzielanie adenozyny – chemicznego składnika wpływającego na senność. Kofeina zwiększa również produkcję serotoniny, czynnika odpowiedzialnego za poprawę samopoczucia. Dodatkowo picie kawy zmniejsza ryzyko chorób neurologicznych, na przykład Parkinsona czy Alzheimera.

Pestki dyni

Pestki dyni są bogatym źródłem wielu witamin, na przykład żelaza, magnezu, cynku i miedzi. Zawierają również silne antyoksydanty, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników. Niedobór lub brak tych składników grozi występowaniem wielu chorób i schorzeń, na przykład: choroby Parkinsona i Alzheimera, depresją, epilepsją, migreną, dekoncentracją, zaburzeniami układu nerwowego, a także powoduje problemy z zapamiętywaniem i trudności z przyswajaniem wiedzy.

Gorzka czekolada

Gorzka czekolada to produkt bogaty w antyoksydanty i kofeinę. Składniki te są odpowiedzialne za procesy zapamiętywania i uczenia się, a także opóźniają starzenie się mózgu. Jak powszechnie wiadomo, czekolada wpływa również na szybką poprawę nastroju. Warto jednak pamiętać, że aby cieszyć się jej zdrowotnymi właściwościami, należy sięgać po produkt pozbawiony dodatkowych cukrów i tłuszczy.

Siemię lniane

Ten niepozorny produkt to źródło wielu cennych witamin i minerałów. Posiada kwas tłuszczowy Omega-3, błonnik pokarmowy, białka, witaminy B1 i PP, a także składniki takie jak wapń, magnez, żelazo, potas, miedź i cynk. Jest również bogaty w lecytynę. Wszystko to sprawia, że siemię lniane wyjątkowo dobrze wpływa na poprawę koncentracji i pamięć.

Kurkuma

Kurkuma to przyprawa, której cechą charakterystyczną jest intensywny, żółty kolor. W przeciągu ostatnich lat było o niej szczególnie głośno, a wszystko za sprawą badań, które potwierdziły jej pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Kurkuma zawiera składnik aktywny zwany kurkuminą, który jest niezwykle silnym antyoksydantem. Przyczynia się do poprawy pamięci, wpływa na rozwój komórek mózgowych poprzez zwiększenie poziomu hormonów, a dodatkowo łagodzi choroby takie jak depresja (dzięki produkcji serotoniny i dopaminy, wpływających na poprawę samopoczucia).

Zielona herbata

Zielona herbata, podobnie jak kawa, zawiera kofeinę, która zwiększa uważność, wydajność, czujność, pamięć i koncentrację. Zawarte w niej składniki wpływają dodatkowo na uczucie odprężenia i zmniejszają niepokój.

Publikacja powstała we współpracy ze sklepem Promienie Słońca oferującym orzechy, bakalie, suszone owoce i produkty do domowej spiżarni.

 

Powiązane artykuły