Home Life Style Pełnia księżyca, nów — kiedy wypadają? Jak fazy księżyca wpływają na nasze samopoczucie?

Pełnia księżyca, nów — kiedy wypadają? Jak fazy księżyca wpływają na nasze samopoczucie?

by Agata Kubiak
Pełnia księżyca

Pełnia Księżyca, Księżyc  jest piątą co do wielkości planetą Układu Słonecznego. To naturalny i jedyny satelita ziemski, którego objętość stanowi 1/50 objętości globu ziemskiego. Księżyc okrąża Ziemię w czasie wynoszącym 29,5 dnia. Cechą charakterystyczną tego ciała niebieskiego jest obecność na jego powierzchni kraterów o różnych wielkościach i głębokościach.

pełnia księżyca

pełnia księżyca

Księżyc jest jedyną planetą oprócz Ziemi, na której stanął kiedykolwiek człowiek. 21 lipca 1969 roku astronauta Neil Armstrong jako pierwszy człowiek na świecie postawił krok na Księżycu.

Pojęciem kojarzącym się z tym ziemskim satelitą, jest faza Księżyca. Co oznacza to określenie, czym jest pełnia oraz jaki wpływ ma ona na nasze samopoczucie?

Wszystkie fazy księżyca

Fazy Księżyca to zmiany zachodzące na tarczy satelity podczas cyklu księżycowego, który trwa 29,5 dnia. W tym czasie Ziemia wykonuje ruch wokół Słońca, pociągając za sobą Księżyc dzięki działającej grawitacji. Widoczny przez nas z Ziemi Księżyc zawsze jest skierowany tą samą stroną, zmianie ulega jedynie rozmiar Księżyca. Wyróżniamy cztery fazy Księżyca, mianowicie nów, pierwsza kwadra, pełnia i kwadra słabnąca.

pełnia księżyca

pełnia księżyca

Fazą pierwszą jest nów. Jest to czas, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią. Nów określany jest również mianem Czarnego Księżyca. W tej fazie księżyc jest dla nas niewidoczny, gdyż Słońce oświetla tylko tę stronę Księżyca, która jest niewidoczna dla nas z Ziemi.

Co ciekawe, okres nowiu jest najlepszym czasem na budowanie kondycji, wzmacnianie organizmu i poddawanie się różnym zabiegom kosmetycznym, gdyż przynoszą lepszy rezultat.

Według ludowej medycyny, podczas nowiu obcięte włosy rosną szybciej i nie rozdwajają się, a zabiegi mające na celu zamknięcie naczynek krwionośnych i tym samym poprawienie wyglądu skóry, są znacznie bardziej efektywne.

pełnia księżyca

pełnia księżyca

Drugą fazą jest półksiężyc, czyli pierwsza kwadra. Zaczyna się około 3 dni po nowiu Księżyca. Oświetlona część Księżyca rośnie wraz z upływającymi dniami. Z Ziemi widoczny Księżyc ma kształt cienkiego, półokrągłego rogu. Mówi się, że w tej fazie Księżyca człowiek ma najwięcej energii i motywacji do działania.

Trzecią fazą nazywamy pełnie Księżyca. Jest to moment, w którym Słońce i Ziemia znajdują się po przeciwnej stronie do Księżyca. Oznacza to, że strona księżycowa, którą widzimy z Ziemi, zostaje całkowicie oświetlona.

W rezultacie mamy możliwość podziwiania Księżyca w jego całej okazałości. Jest to moment szczytowy, podczas którego polecane jest skupienie się na sobie, na spokoju ducha i dostarczeniu sobie odpowiedniej dawki relaksu i spokoju.

częściowe zaćmienie księżyca

częściowe zaćmienie księżyca

Ostatnią fazą jest trzecia kwadra, inaczej nazywana kwadrą słabnącą. Na tym etapie Księżyc się zmniejsza, kończąc tym samym swój miesięczny cykl. Księżyc wygląda podobnie jak przy fazie półksiężyca.

Pełnia księżyca — czym jest i jak często wypada?

Pełnią Księżyca nazywamy fazę, kiedy Słońce i Ziemia znajdują się po stronie przeciwnej do Księżyca. Ze zjawiskiem pełni mamy do czynienia, kiedy długość ekliptyczna Księżyca oraz Słońca różnią się o dokładnie 180 stopni. Podczas pełni, Księżyc jest całkowicie możliwy do zaobserwowania przez człowieka w jego pełnej krasie. Przeważnie w jednym miesiącu kalendarzowym mamy do czynienia jeden raz z pełnią Księżyca.

pełnia księżyca

pełnia księżyca

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Kiedy? Takie sytuacje mogą mieć miejsce w lutym, kiedy miesiąc jest krótszy od

pełnia bobrzego księżyca

pełnia bobrzego księżyca

pozostałych i może w nim nie wystąpić pełnia. Taka sytuacja występowała ostatnio w 2008 roku. Z drugiej strony możemy mieć do czynienia aż z dwoma pełniami w ciągu jednego miesiąca.

Co ciekawe, ta druga pełnia ma swoją specjalną nazwę, która brzmi pełnia Księżyca Niebieskiego. Takie zjawisko występuje raz na około 2,7 roku.

Nów księżyca, pierwsza i ostatnia kwadra — co to takiego?

pełnia bobrzego księżyca

pełnia bobrzego księżyca

Od nowiu rozpoczyna się cykl Księżyca. To właśnie wtedy Księżyc ustawiony jest pomiędzy Ziemią a Słońcem. Na tym etapie Księżyc jest zupełnie niewidoczny przez człowieka z Ziemi. Co więcej, od nowiu liczony jest wiek Księżyca. Podczas nowiu może dojść do zjawiska zaćmienia Słońca.

Nastąpi to dopiero dnia 7 października 2135 roku. Nów nazywany jest także nowym Księżycem, gdyż wtedy rozpoczyna się nowy cykl Księżycowy. Mówi się, że okres nowiu Księżyca jest dobrym momentem na podejmowanie ważnych decyzji i najbardziej sprzyjającym okresem dla człowieka. Ostatni nów w roku 2021 będzie mieć miejsce 4 grudnia.

częściowe zaćmienie księżyca

częściowe zaćmienie księżyca

Podczas ostatniej kwadry Księżyc się pomniejsza. W czasie występowania ostatniej kwadry organizm człowieka narażony jest na występowanie bólu, szczególnie dotyczącego nerek, pęcherza czy kości udowych.

Jest to faza, kiedy przystosowani jesteśmy do dużego wysiłku fizycznego, więc jest to bardzo dobry moment na rozpoczęcie diety redukcyjnej i oczyszczenie organizmu z toksyn.

Pełnia księżyca — czy ma wpływ na nasze samopoczucie?

Wiele osób wierzy w oddziaływanie Księżyca na samopoczucie. Podczas pełni, istnieje szereg dokuczliwych dolegliwości, które mogą nam towarzyszyć. Osoby lunatykujące odbierają blask Księżyca w pełni jako zachętę do spacerów nocnych w transie. Podczas tego okresu spora część osób narażona jest na buzowanie hormonów, co może mieć przełożenie na komfort i jakość snu.

najpopularniejszych pełnia księżyca

najpopularniejszych pełnia księżyca

Nie od dziś wiadomo, że podczas pełni może dojść do zaburzeń snu oraz bezsenności, w efekcie czego dochodzi do nieprawidłowego łaknienia, co z kolei może prowadzić do objadania się i tycia.

Zakochani ludzie przeżywają wtedy najbardziej owocne noce. Wiele przesądów głosi o tym, że podczas pełni rodzi się najwięcej dzieci, a porodówki pękają w szwach! Jak zatem zasnąć podczas pełni?

Należy zasłonić okna roletami, by blask Księżyca nie był przez nie przepuszczany. Istnieje sporo materiałów naukowych mówiących o tym, że podczas pełni rany znacznie wolniej się goją i zabliźniają, więc nie jest to najlepszy moment na wizyty u stomatologa i poddawanie się zabiegom chirurgicznym.

Powiązane artykuły