Home Podróże Bon turystyczny krok po kroku

Bon turystyczny krok po kroku

by Agata Kubiak
Bon turystyczny

Bon turystyczny to program społeczny, określany potocznie 500+ na wakacje, z którego można korzystać od 1 sierpnia 2020. Przypominamy jak skorzystać z bonu turystycznego, komu i w jakiej kwocie przysługuje i w jaki sposób dokonać płatności przy jego użyciu.

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny jest formą wsparcia finansowego dla rodzin oraz dla firm z branży turystycznej w związku z epidemią Covid-19. Świadczenie w formie bonu przysługuje na każde dziecko w rodzinie, które nie ukończyło 18 roku życia.

Na jedno dziecko wysokość bonu wynosi 500zł, a w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością 1000zł.

polski bon turystyczny

polski bon turystyczny

Przyznanie bonu nie jest uzależnione od dochodu, jaki osiągają rodzice.

Każdy rodzic, który pobiera świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+, uprawniony jest do otrzymania bonu turystycznego. Z bonu mogą skorzystać także rodzice pracujący za granicą.

Jak działa bon turystyczny?

programu polski bon turystyczny

programu polski bon turystyczny

Bon turystyczny nie jest przekazywany w formie gotówki, a w postaci elektronicznego bonu. Wysyłany jest w formie 16 cyfrowego kodu, za pomocą którego można opłacić usługę hotelarską lub imprezę turystyczną. Nie ma możliwości wymiany bonu turystycznego na gotówkę.

Należy pamiętać, że płatności przy użyciu bonu można dokonać za usługę realizowaną na rzecz dziecka. I tak w przypadku, gdy z hotelu korzystają jedynie rodzice, nie mogą opłacić pobytu przy pomocy bonu.

Gdzie można wykorzystać bony wakacyjne?

Usługi hotelarskie

Usługi hotelarskie

Bonem turystycznym można opłacić pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, pensjonacie, ale także pobyt dziecka na obozie lub kolonii. Można z niego skorzystać również w niektórych aquaparkach, parkach rozrywki czy temu podobnych obiektach oferujących rozrywkę dla dzieci.

Tylko przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, wpisani na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną, mogą przyjmować płatności w formie bonu. Przedsiębiorca dokonuje wpisu wyłącznie za pośrednictwem PUE ZUS. Dodatkowym warunkiem jest wykorzystanie bonu turystycznego jedynie na terenie Polski.

aktywować bon

aktywować bon

Jeżeli przedsiębiorca lub organizacja pożytku publicznego nie zrealizuje planowanej usługi nastąpi zwrot środków na konto Polskiej Organizacji Turystycznej, a rodzic ponownie będzie mógł z nich skorzystać za pomocą bonu.

Jak uzyskać bon turystyczny?

Rodzic zainteresowany skorzystaniem z bonu turystycznego nie musi składać dodatkowych wniosków. Wystarczy aktywacja bonu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Pierwszym krokiem jaki trzeba wykonać, przed pobraniem bonu turystycznego jest założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

polska organizacja turystyczna

polska organizacja turystyczna

Rejestracji można dokonać online jeżeli posiada się profil zaufany, podpis elektroniczny lub korzysta z bankowości elektronicznej.

Po zalogowaniu na swoje konto należy wejść w zakładkę ogólny, następnie w menu boczne Polski Bon Turystyczny i mój bon. Należy uzupełnić dane do kontaktu czyli adres mailowy oraz nr telefonu. Bon pobiera ten rodzic, na którego konto wpływa świadczenie Rodzina 500+.

Jak płacić bonem turystycznym?

świadczenia wychowawczego

świadczenia wychowawczego

Wybierając miejsce wypoczynku wakacje dobrze jest upewnić się, czy podmiot jest wpisany na listę Polskiej Organizacji Turystycznej. Można zrobić to za pomocą stron www.bonturystyczny.gov.pl, www.polska.travel, www.pot.gov.pl. Na swoim profilu PUE ZUS należy zaktywować bon turystyczny. Na podany podczas rejestracji adres e-mail zostanie wysłany kod obsługi płatności.

Kodem tym należy posłużyć się przy dokonywaniu płatności za usługi objęte bonem turystycznym. Można jednorazowo wykorzystać przysługującą kwotę lub wielokrotnie do wykorzystania kwoty świadczenia.

Jeżeli wartość usługi przekroczy kwotę dostępną w ramach bonu turystycznego brakującą należność można dopłacić przelewem, kartą lub gotówką. Po podaniu kodu osobie przyjmującej płatność na numer telefonu przyjdzie jednorazowy kod potwierdzający płatność.

aktywować bon turystyczny

aktywować bon turystyczny

Kod potwierdzający płatność ponownie podaje się osobie, która przyjmuje płatność za usługę. Kod obsługi płatności będzie również dostępny na PUE ZUS.

To tam na bieżąco można sprawdzać dane dotyczące bonu, stan wykorzystania środków z bonu i historię transakcji. W każdej chwili można zawiesić bon np.w przypadku zgubienia telefonu na, który ma przyjść sms z kodem potwierdzającym płatność.

Bon można ponownie aktywować logując się na PUE ZUS. Z bonu turystycznego można skorzystać do końca marca 2022r. Jeżeli do 31 marca 2022 zostanie dokonana płatność za pomocą bonu, z usługi będzie można skorzystać po upływie tego terminu.

Powiązane artykuły